Ext3 czy ext4?

Witam!

Tak jak w temacie.

Instalować system na ext3 czy ext4?

Pozdrawiam

Instalować Debiana Woody czy Leeny? Głupie pytanie. Oczywiście że ext4!

ext4 znacznie wydajniejszy od ext3

A ja słyszałem o problemach z ext4.

Mam stosunkowo stary i słaby komputer.

Problem dotyczy tego że jeżeli jakiś program zapisuje jakiś mały plik, to on nie jest od razu zapisywany, ale jest przez pewny czas zapisany w ramu, bo system czeka aż nazbiera się odpowiednia porcja danych, którą opłaca się zapisać (dzięki temu dysk pracuje wydajniej i nie mieli), w ext3 też jest takie coś ale w ext4 czas przechowania danych w ramu do zapisu jeżeli się nie uzbiera odpowiednia porcja jest znaczenie dłuższy, prze co może się zdążyć że w przypadku nagłego zamknięcia systemu (reset, brak zasilania) może dojść to utraty danych. No i ext4 ma jeszcze dwie inne wady:

-nie da radę zrobić by windows widział dyski linuxa

-starsze, lub jeszcze nie obsługujące ext4 dystrybucje nie rozpoznają prawidłowo ext4

dragonn, Kto by używał starszych dystrybucji? :stuck_out_tongue:

ext4 przyśpieszył mi OS znacznie.

Zależy do jakich zastosowań i którą wersję ext4 (w sensie która wersja jądra). ext4 jest używalny, ale ja wstrzymałbym się do czasu wydania wersji jądra 2.6.30 lub nawet 2.6.31.

  1. Ext4 jest zdecydowanie szybsze od ext3.

  2. Ext4 jest jest jeszcze nie do końca dopracowane.

Postawiłem Ubuntu 9.04 na ext4. Po pewnym czasie ,wywaliło’’ mi Operę. Nic nie kombinowałem z systemem.

Na ext3 nie miałem takich problemów.

Reasumując:

Chcesz mieć system stabilny - Ext3.

Chcesz testować - Ext4

Na jądrze 2.26.28 ext3 instaluj. Ext4 na tym jądrze ma poważne bugi.

Na jądrze 2.26.29 instaluj Ext4, bo już wszystkie są wykluczone.

Tu jest repo do jądra. Wszystko w paczkach deb.

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

Ja zainstalowałem OpenSusa na ext4 i mi dobrze działa.

Od siebie to ext4 mogę polecić ale są plusy i minusy:

  • lepsza defragmentacja przez co ext4 zyskuje na wydajności

  • więcej można zmieścić na ext4 (ale to jest nieważne)

  • no i extent który rezerwuje bloki na dane

  • jeszcze trochę niestabilny system plików (z czym się 2x spotkałem)

  • wymaga nowszego jądra

ja mam kernel

uname -r

2.6.30-6-generic

i z ext4 nie ma problemów

Jak się zbyt mocno przejmujesz nowinkami, to możesz nimi poeksperymentować w ten sposób. Partycje systemową stawiasz na mniej zaufanym systemie plików, jednak /home musi być chroniona, jak forteca. Przejmować się tym specjalnie nie powinieneś, bo raczej rzadko będziesz przenosić duże pliki z jednej na drugą, czyli wielkie opóźnienia ze stosowania dwóch różnych systemów plików nie nastąpią.