Fat32 czy Ntfs

(Duffee) #1

zastanwiam się na jaki system plików sformatować mój nowy pendrive (16GB). Wydaje mi się iż NTFS jest lepszy od FAT32. I nie było by problemu z odczytaniem takiego pena na komputrze gdzie siedzi xp. Co o tym myślicie? Czy może lepiej zostawić ten FAT32 i nie bawić się w to ?

(mati75) #2

NTFS będzie lepszy

(focus.) #3

A to Windows XP to jakiś przedpotopowy system? NTFS w znanej nam wersji istnieje od roku 1999, gdy został wprowadzony wraz z Windowsem 2000. Wcześniej był używany przez Windowsy NT, czyli jeszcze połowa lat 90-ych.

16 GB to już dość spora partycja, więc można pomyślec o NTFSie, ale nie wiem czy ma to większy sens. NTFS daje Ci możliwość sformatowania z mniejszym klastrem (mam nadzieję, że wiesz jakie to ma znaczenie - wady oraz zalety) oraz ustawiania praw dostępu i innych rzeczy chakraterystycznych dla tego systemu plików. Niestety, nie odczytasz wtedy pen-drive z poziomu DOS'a czy Windowsa 98, a czasem się to przydaje gdy np. chcesz sobie BIOS płyty głównej zkatualizować. NTFS zajmuje też więcej miejsca nna dysku - więcej tracisz na samą organizację systemu plików, ale w przypadku 16 GB nie ma to praktycznie znaczenia.

(szymon189) #4

Jeżeli chcesz zgrywać na niego pliki powyżej 4GB polecam NTFS. Ponieważ na Fat32 pojawi się informacja, że pendrive jest pełny.

(Miszkurka2000) #5

Jasne że lepiej NTFS.

(Kamil Bereda) #6

również polecam NTFS szczególnie do dużych plików tak jak kolega wyżej napisał.

(Mariosti*) #7

Teoretycznie najlepszy dla pendrive'a byłby exFAT, ale on niestety jest wspierany przez bardzo małą liczbę systemów operacyjnych...

focus już w zasadzie napisał co trzeba o zaletach FAT32... jeśli pendrive byłby bardziej do bardzo dużej liczby małych plików to ntfs źle odbiłby się na wydajności... w każdym innym przypadku ntfs.