Fat32 czy Ntfs

zastanwiam się na jaki system plików sformatować mój nowy pendrive (16GB). Wydaje mi się iż NTFS jest lepszy od FAT32. I nie było by problemu z odczytaniem takiego pena na komputrze gdzie siedzi xp. Co o tym myślicie? Czy może lepiej zostawić ten FAT32 i nie bawić się w to ?

NTFS będzie lepszy

A to Windows XP to jakiś przedpotopowy system? NTFS w znanej nam wersji istnieje od roku 1999, gdy został wprowadzony wraz z Windowsem 2000. Wcześniej był używany przez Windowsy NT, czyli jeszcze połowa lat 90-ych.

16 GB to już dość spora partycja, więc można pomyślec o NTFSie, ale nie wiem czy ma to większy sens. NTFS daje Ci możliwość sformatowania z mniejszym klastrem (mam nadzieję, że wiesz jakie to ma znaczenie - wady oraz zalety) oraz ustawiania praw dostępu i innych rzeczy chakraterystycznych dla tego systemu plików. Niestety, nie odczytasz wtedy pen-drive z poziomu DOS’a czy Windowsa 98, a czasem się to przydaje gdy np. chcesz sobie BIOS płyty głównej zkatualizować. NTFS zajmuje też więcej miejsca nna dysku - więcej tracisz na samą organizację systemu plików, ale w przypadku 16 GB nie ma to praktycznie znaczenia.

Jeżeli chcesz zgrywać na niego pliki powyżej 4GB polecam NTFS. Ponieważ na Fat32 pojawi się informacja, że pendrive jest pełny.

Jasne że lepiej NTFS.

również polecam NTFS szczególnie do dużych plików tak jak kolega wyżej napisał.

Teoretycznie najlepszy dla pendrive’a byłby exFAT, ale on niestety jest wspierany przez bardzo małą liczbę systemów operacyjnych…

focus już w zasadzie napisał co trzeba o zaletach FAT32… jeśli pendrive byłby bardziej do bardzo dużej liczby małych plików to ntfs źle odbiłby się na wydajności… w każdym innym przypadku ntfs.