FAT32 czy NTFS?

Dzisiaj zauważyłem że dysk C: jest systemem plików NTFS a D: FAT32 czy to ma jakieś znaczenie? gdy np. źle kompa wyłączę to potem na niebieskim tle skanuje się dysk, zawsze skanowało C: a teraz D: . Można zmienić NTFS na FAT32?

FAT32 jest troche przestarzały. System NTFS umożliwia tworzenie większych partycji i obsługę większych plików. Więcej:

http://publib.boulder.ibm.com/html/as400/v5r1/ic2978/index.htm?info/rzahq/rzahqfilesystems.htm

Można na dwa sposoby pierwszy sformatowanie całej partycji na ntfs, pamiętaj o BACKUP lub jej konwersy w cmd poleceniem CONVERT nazwa dysku /FS:NTFS tutaj też lepiej zachować najważniejsze dane, po co potem się martwić jak je odzyskać.

Pitek111 to znaczy że lepiej jeśli mam NTFS ?

Tak.

FAT32 jest dobry na mniejsze dyski 25 GB i niższe.

Jak masz dysk 30 GB i więcej to formatuj na NTFS, nie zapomnij o backup.

Używam NTFS, ale nie jest to dobry system plików. W sumie żaden nie jest doskonały. Najlepiej, jakbyś miał ext3 lub ext4, ale te systemy pod Windows nie występują. MS celowo nie wprowadza ulepszeń do NTFS, aby trzymać przy sobie ludzi i tyle. System plików NTFS już dawno powinien mieć wbudowane defragmentację, ale tak się nie stanie jeszcze przez długi czas.

Ogółem tak jak mówili w poprzednich postach, zrób kopię zapasową danych, po czym konwertuj lub sformatuj partycję :slight_smile:

FAT32 ma sens tylko wtedy, kiedy na komputerze masz system Windows oparty na DOS-ie (np. Windows 98).