FAT32 vs NTFS - kilka pytań!

witam,

ostatnio zakupiłem PIV 2,4 HT Northwood + płytę MSI 865 Neo2-S. Z tego co wiem dopiero WinXP dobrze obsługuje technologię HT więc czeka mnie przesiadka na XP pro SP2.

Mam więc kilka pytań dotyczących systemu plików NTFS:

  1. Najważniejsze. Czy w ogóle jest sens konwersji Fat32 na NTFS?

Jeżeli tak to:

  1. Czy jest kompatybilny z FAT32 - słyszałem, ze na NTFSie nie dziłają niektóre programy (i gry, ale gram mało więc to mniej istotne);

  2. Mam 3 partycje - C-20GB (systemowa); D-45GB, E-45GB. C będzie formatowana więc tu problemu ze zmianą na ntfs raczej nie powinno być. Ale czy da się zmienic pozostałe partycje bez utraty danych, ale żeby wszystko było jak należy (czyli bez żadnych ograniczeń itp. Słyszałem, że mozna, ale wtedy rozmiar klastra będzie duży, wiec się nie opłaca(?))…

  3. Jak najlepiej zmienić FAT32 na NTFS na kazdej z partycji? Czy instalując windę wybrać opcję konwersji na NTFS (partycja C-systemowa, ale co wówczas z D i E) czy istnieje inny, lepszy sposób? I czy konwersja jest automatyczna czy trzeba recznie wpisywać dane dotyczące wielkosci klastra itp…

Pozdrawiam.

Totalna bzdura :!: :!: :!:

Jest o wiele bezpieczniejszy i ma więcej opcji.

Źle słyszałeś.

automatycznie

Moim zdaniem tak. Bezpiecznieszy, a z wydajnością to różnie bywa.

Co to znaczy?

Żle słyszałeś :wink:

Można, np. za pomocą Partition Magick. Tam nawet wielkośc klastra możesz ustawić :wink: Sysyemowy program do zarządzania dyskiem (WIN XP) też chyba ma możliwośc konwertwoania bez utraty danych.

AD4. C: robisz z instalatora. Pozostałe z systemowego programu możesz przekonwertować, lub np. Partition Magick’iem.

Wszystkie można z instalatora.

Ale ryto nie chce tracić danych :wink:

Tego nie wiesz. :wink:

Chyba jednak wiem. :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: nie doczytałem

zgadza się. mam sporo danych na partycjach D i E i raczej chciałbym je ocalic…

Skoro Partision Magiciem to jaką wielkosc klastra najlepiej ustawic??

Nic nie zmieniaj. On sam ustali.

aha ok. wielkie dzięki za pszybką pomoc :wink:

prawdopodobnie zmienię system na NTFS. Skoro programy bedą działały to… zobaczę jak się sprawuje NTFS, ewentualnie wrócę z powrotem do Fat32 :wink:

w razie jakichkolwiek problemów wiem gdzie się zgosić…

pozdrawiam

NTFS jest o wilele lepszy od FAT32

*bezpieczniejszy

*i szybszy

a kto twierdzi że niedziałają na nim niektóre gry to sie myli :stuck_out_tongue:

Win Xp/2003 na Fat32 to pomyłka :slight_smile: wskazane jest by chociaż partycja systemowa była na NTFS (oczywiście najlepiej jak będą wszystkie).

Chyba nieco wolniejszy :P:P:P

widze, że wszyscy postują za NTFS. Więc chyba nie mam wyjścia.

Jeszcze jedno,

tak jak napisałem. z C nie będzie problemu - format i jazzda :wink:

Jak natomiast polecacie przerobić D i E, najlepiej bez utraty danych? Czy po prostu na nowym systemie zainstalować Partition Magic i to zrobić? A może teraz, przed instalką winXP? Mam win2k, zainstaluje part magic i przerobie wszystkie partycje na NTFS…

PS jeszcze jedno. zazwyczaj przed instalacją systemu najpierw formatowałem dysk. Ponoc dydskietki startowe z win98 nie bedą chodziły na NTFS (zawsze bootowałem z takiej dyskietki i wpisywałem format c:) Więc jak teraz bedzie mozna to zrobic?

podczas instalki systemu jest możliwość formatowania partycji na której będzie zaintalowany system.

a przekonwertować możesz i teraz i po instalce Xp - bez różnicy.

ok to jeszcze jedno pytanie…

słyszałem, że przy takiej konwersji na NTFS (zwykłej systemowej, np. poleceniem convert) i przy równoczesnym zachowaniu danych, windows ustawia najwiekszy mozliwy rozmiar klastra - a to ponoć źle. Czy to prawda, a jak tak to jak temu zapobiec??

jezeli nie pracujesz na plikach wiekszych niz 4 GB to nie widze potrzeby

nie wszyscy, na 4 partycje mam tylko jedna w NTFS na ktorej, jak wczesniej wspomnialem, przechowuje pliki powyzej 4GB i tylko dlatego ja mam

Ja proponuje zajrzeć jeszcze tutaj