Fedora 10 i brak połączenia z internetem

Witam serdecznie.

Niedawno zainstalowałem (po raz pierwszy) Fedorę 10 z KDE. I mam następujący problem:

Otóż, w żaden sposób nie mogę skonfigurować połączenia internetowego. Sprawdzałem to zarówno na internecie do którego muszę wipsać IP (192.168.0.102), maskę (255.255.255.0), trasy (192.168.0.1) oraz dnsy (194.204.159.1, 194.204.152.34) - (wszystkie te dane z Windowsa) oraz na internecie, gdzie na Windowsie wystarczy dać opcję pobierz automatycznie czy jakoś tak).

Adresy wpisywałem tak jak napisałem w nawiasach.

Sieci bezprzewodowe wykrywa bez problemu, a jak dodam połączenie przewodowe (prawy klik na ikonkę koło zegara - konfiguracja (piszę z pamięci) - nowe połączenie przewodowe - wszystko wpisuję i daję OK) to nazwa tego połączenia jest szara i nie można jej zaznaczyć oraz ikonka z siecią ma znaczek czerwonego X.

Sieć próbuję konfigurować na laptopie HP Compaq 6720s.

Nie wiem czy to ważne, ale jeśli wejdę (z prawami roota) w system-config-network i chcę tam coś skonfigurować to się nie da… Tzn wszystkie kwadraciki są puste (bez zaznaczeń - wyczytałem, że powinno być zaznaczone aby zarządzał nim NetworkManager), jeżeli cokolwiek zmienię, dam zapisz to nic się nie dzieje, tzn niby coś zapisuję, ale jak odpalę system-config-network jeszcze raz to wszystko jest tak jak było zaraz po instalacji czyli niczego nie ma :confused:

Po wpisaniu komendy ifconfig (lub jakoś tak - znalazłem na forum) to wypisuje eth0 razem z adresem mac itp oraz jeszcze jedną rzecz, ale nie pamiętam nazwy…

Już kompletnie nie wiem co to może być. Czyżby nie zainstalowała mi karty sieciowej?:expressionless: W Ubuntu nie było z tym najmniejszego problemu (chyba też tam jest NetworkManager, ale głowy nie dam sobie uciąć :).

Jeżeli nie podałem wystarczających informacji to proszę pytać, nie wiem co jeszcze może się przydać.

Wydaj polecenie:

rpm -q NetworkManager

Twoje problemy mogą wynikać z tego że nie masz zainstalowanego NetworkManager-a jeśli moja teza by się potwierdziła to zainstaluj paczkę z płyty, no chyba że instalowałeś z LiveCD KDE to wtedy przejdź do tej:

http://koji.fedoraproject.org/koji/buil … ldID=83612

strony i pobierz paczki dla twojej dystrybucji, ważną paczką jest NetworkManager-gnome dzięki niemu szybko skonfigurujesz sieć. Prawie na pewno wynikną braki w zależnościach, ale jeśli masz z DVD to pociągnij wszystkie paczki z płyty. Ja konfiguruje sieć za pomocą NetworkManager-gnome w jakieś 2 minuty :slight_smile: