Fedora 12 - wiele problemów, m.in. MP3, AVI, inst. programów

Z “przymusu” mam zainstalowaną Fedorę 12, i niestety nie mogę tego zmienić.

Muszę więc rozwiązać parę problemów:

  1. Przy przewijaniu w Firefoxie często jest tak, że strona dalej przewija się samoczynnie (przewijanie kółkiem)

  2. Nie mogę odtworzyć popularnych formatów, np.: MP3 czy AVI

  3. Jak zainstalować taki programik, co się zwie “ipla”? (wyskakuje mi jakiś adobeair do instalacji, lecz jego nie mogę zainstalować (jakiś błąd))

  4. słyszałem o czymś takim jak CompizFusion, jak to uruchomić?

Nie mam pojęcia, co to znaczy “nie mogę tego zmienić”. Instalacja innej dystrybucji, np. Ubuntu nie powinna stanowić problemu. Ubuntu jest bardzo podobne pod względem zwyczajnego użytkowania. Różnica polega na tym, że Ubuntu chyba jest troszeczkę łatwiejsze dla administratora.

Ad.4: Prawym na pulpit -> ustaw tło pulpitu -> efektu pulpitu. Tam ustawiasz na normalne. Można też:

compiz-fusion --replace &

Jest to jednak niezalecany sposób.

Ad.2. Co do obsługi MP3, to wystarczy zainstalować mad(np. madlib czy libmad), a także ffmpeg. Możesz od razu zainstalować gstreamer-wersja-bad. Fluendo udostępnia(niestety zamknięte) nieodpłatnie kodeki do odtwarzania MP3, które są pozbawione zagrożenia patentowego. Jeżeli nie wyruszasz za granicę, to kodeki fluendoo nie powinny Cię interesować.

Nadmienię jeszcze, iż system sam powinien zaproponować instalację kodeków. Jeśli masz połączenie z internetem, to nie powinno być problemów.

Ad.1. Która wersja Firefoksa? Jeżeli stronka ścina podczas przewijania lub przewija się wolno, to może być to wina starej wersji Firefoksa lub złych sterowników do karty graficznej. Możliwe też, że działa starsza wersja Compiz-Fusion, a ty nawet o tym nie wiesz.

Polecam zapoznać się z poradnikiem :

http://poradnik.fedorapl.org/

Co do IPLA, to:

http://www.ipla.pl/Ipla__Pomoc,2225/index.html#ns3395

Odnośnie Adobe AIR, to:

http://get.adobe.com/air/thankyou/?inst … _for_Linux

Wystarczy kliknąć w “click here to download”

Adobe AIR instaluje się podobnie, jak IPLA. Nie zapomnij czym jest su. Do instalacji musisz uruchomić emulator terminala(aplikacje -> system). Następnie przejdź do katalogu, gdzie są zapisane te wszystkie pliki(pobieranie lub pulpit) - możesz przeciągnąć/skopiować adres z menadżera plików lub wpisać:

cd ~/Pulpit

Jeżeli pliki są trzymane na pulpicie.

Znaczy się, zapewne istnieje możliwość zmiany systemu :slight_smile: Lecz to ograniczenie jest pozakomputerowe.

Dodane 10.05.2010 (Pn) 22:42

Nie mam takiej opcji jak “efekty” czy “efekty pulpitu”. Jest tylko “motyw”, “tło”, “czcionki”.

Dodane 10.05.2010 (Pn) 23:12

Wszelkie instalacje wtyczek czy kodeków nie pomagają - ciągle tylko wyskakuje, że nie jest zainstalowana coś tam (MPEG-1, MPEG-4)

Zainstaluj coś tam i powinno pomóc :stuck_out_tongue:

Dobrze by było zobaczyć całą treść .

  1. dodaj repozytorium rpmfusion

http://rpmfusion.org/

i zainstaluj odpowiednie paczki (libxine1-codecs bądź gstreamer-plugins-*)

  1. jak gdy wyskakują “jakieś błędy” to może mógłbyś je sprecyzować? bo raczej nikomu się nie chce zgadywać co i jak…

Co do Ipla, potrzebujesz AdobeAIR i Ipla działa niestety tylko na Gnome lub Kde :expressionless: Inne środowiska jak Xfce czy Lxde lub menedżery okien są nie rozpoznawane, czyt. nie obsługiwane.

Jeśli chodzi o mp3 to albo instaluj kodeki jak podali wyżej koledzy albo zainstaluj Audacious (podobny do Winamp), który domyślnie obsługuje mp3 i wiele innych formatów.

Co do avi to jak wyżej albo instaluj kodeki jak radzili koledzy albo zainstaluj VLC i problemy z odtwarzaniem filmów się skończą. Jeśli dobrze pamiętam to i Kaffeine nie narzeka na brak kodeków.

Pozdrawiam!

Faktycznie. Zapomniałem, że efekty pulpitu w oknie dialogowym zmiany wyglądu pulpitu zostały wprowadzone w Ubuntu i chyba nie wszystkie dystrybucje coś takiego przyjęły. Szukaj “efekty pulpitu” - najlepiej w menu system -> preferencje.

Problem MP3, AVI itd… rozwiązałem instalując VLC

Wystąpił jednak dodatkowy problem z ekranem zewnętrznym - jak podłączam monitor pod laptopa, to nic się nie dzieje (tak, jakbym nic nie zrobił).

Compiz nie działa - opcje są itd…, ale nic się nie zmienia w systemie.

Dodane 11.05.2010 (Wt) 16:54

Problem z Firefoxem też rozwiązałem - wystarczyło zaktualizować :slight_smile:

Ale to już nie wina VLC tylko co najwyżej sterowników. Jeśli chcesz rozwiązać ten problem to najlepiej załóż nowy wątek :wink:

Pozdrawiam!

roobal, wiem, że to nie wina VLC :lol:

To już na samiutkim począteczku było :slight_smile:

Tylko skąd ja znajdę Fedorowe sterowniki do tego dziadostwa?