Filmy na pełny ekranie

Posiadam monitor o proporcjach kinowych (16:10 - widescreen), natomiast wszystkie filmy z DVD odtwarzają mi się w 16:9 przez zostają spore na paski na górze ekranu. Można jakoś odtwarzać filmy w 16:10? Jakieś specjalne kodeki może?

a nie starczy rozciągnąć film w odtwarzaczu??

Np w AllPlayerze robimy to za pomocą strzałek, w SubEdit Player klikamy lewym na odtwarzany film i przytrzymując przeciągamy do góry.

oglądasz film w takich proporcjach w jakim jest zrobiony. Możesz ew. zrobić lekkiego zooma ale obetnie to część kadru filmu. Użyj Subedita i porozciągaj obraz, może jakieś ustawienie będzie ci pasowało.

Nie, a przynajmniej niezupełnie…

Możesz obraz albo nieco obciąć albo go rozciągnąć.

Sprawdź w używanym odtwarzaczu wideo opcje związane z Pan&Scan oraz z proporcjami.

W The KMPlayer standardowo jest tylko ustawienie proporcji dla 4:3, 16:9, 1,85:1 i 2,35:1 - jednak można dodać także 16:10.

Opcje > Ustawienia… > Pozycja ekranu > …

kmpprop1.th.jpgkmpprop2.th.jpg

W niektórych innych odtwarzaczach mogą być podobne możliwości.

Jeśli do dekodowania wideo używany jest ffdshow, w jego konfiguracji również można to ustawić.

Konfiguracja dekodera wideo ffdshow__Przycinanie i/lub Zmiana rozmiaru

Osobiście korzystam z WMP12 + Windows 7 codecs. Tam w ustawieniach ffd show mozna wprowadzic 16:10 co zrobiłem, ale niestety z tych kodeków nie korzysta do otwierania filmów. Natomiast w ustawieniach DivX jest tylko 16:9 najblizsze mojej wartosci a XviD nie ma wcale wyboru. Chyba pozostanie mi zmiana odtwarzacza. Pozdrawiam