Firefox i nie włączający się słownik

Witam.

Mam taki dość dziwny problem. Od razu mówię, że przeinstalowywałem Firefoxa na świeżo.

Wyczyściłem rejestr, usunąłem pozostałe foldery, itd. Czysta instalacja.

Mój problem polega na tym, że teraz za każdym razem muszę ręcznie włączać polski słownik, żeby mi sprawdzał pisownię.

Muszę wejść na PPM > Jeżyki > i zaznaczyć polski, bo cały czas jest odznaczony.

Próbowałem przeinstalowywać słownik, wywalić go zupełnie, itd. ale nic to nie dało.

Oczywiście w opcjach mam zaznaczone cały czas, żeby mi sprawdzało pisownie.

Od czasu Firefoxa 2.x nie miałem problemu ze słownikiem aż do instalacji wersji 9.0.1.

Jest to irytujące jak za każdym razem, gdy wyłączę FF’a muszę potem znów włączać słownik.

Co może powodować takie problemy?

Być może masz jakąś infekcję, sprawdzałeś?

To nie jest kwestia infekcji. Posiadam zabezpieczenia w postaci KIS 2012 + skany na malware, itd.

Dbam o kompa i wiem co się w nim znajduje.

Z Firefoxa korzystam od wersji 2.x i nigdy nie miałem problemu ze słownikiem.

Od momentu zainstalowania aktualizacji do 9.0.1 słownik zaczął się krzaczyć.

Próbowałem ściągać świeżą instalkę, odinstalowałem obecnego FF’a, wyczyściłem wszystko po nim, rejestry, pliki, itd.

Zainstalowałem na nowo i taki sam cyrk ze słownikiem…

Na drugim kompie mam dokładnie to samo i tam działa bez problemu po aktualizacji.

Dlatego piszę tutaj, bo nie mam bladego pojęcia co może być nie tak.

Patrzyłem w configu Firefoxa, ale tam też wszystko wydaje się być ok…

Hm faktycznie dziwna sprawa, a jakimi programami czyściłeś rejestr ? Miałeś jakieś poważniejsze infekcje wcześniej? może one doprowadziły do uszkodzenia systemu. Skoro robiłeś generalne porządki przez przypadek musiałeś jakimś programem uszkodzić system. Załóżmy że nie wszystko zapisuje się w configu firefoxa, lecz istnieją klucze rejestru, które może sprawdzać firefox i zapisuje w nich wartości. Jeśli przez przypadek usunąłeś właśnie taki klucz i nie może się firefox podnieść ? Spróbuj wyszukać intuicyjnie wszytskie wartości związane firefox i usunąć je z rejestru, bądź użyć narzędzia http://www.dobreprogramy.pl/Total-Uninstall,Program,Windows,12862.html i usunąć za pomocą niego firefox-a ![-o<

Jeżeli na innym komputerze masz identycznego Fx’a (wraz z ustawieniami dodatkami itp.) i ten nie sprawia problemów, to może spróbuj “wsadzić” kopię profilu działającej wersji.

  1. Skopiuj katalog profilu z działającego Fx’a (jego miejsce jest zależne od systemu).

  2. Usuń cały katalog profilu problematycznego Fx’a i umieść w jego miejsce skopiowany katalog.

  3. Sprawdź czy problem znikł ;).

Z tego co kojarzę to zapamiętywanie jaki słownik jest wykorzystywany jest zapisywane w jednym z dwóch plików, albo jest to prefs.js albo userprefs.js (konkretnie odpowiada za to chyba wpis spellchecker.dictionary, który powinien być ustawiony na pl) i jeżeli coś blokuje możliwość zapisu zamian w tych plikach (taki tryb zawartości chronionej, nowsze Windows’y lubują się w blokadach, nawet tego czego nie powinny ;)), to zapamiętanie nowych ustawień nie jest możliwe.

Zaktualizowałem teraz FF’a do wersji 10.0 i nadal ten sam problem.

Miałem nadzieję, że to przejściowe na 9.x będzie, ale jednak nie.

Coś namieszali w przeglądarce, bo na moim drugim kompie jest taka sama sytuacja.

Tak jak pisałem wcześniej, słownik automatycznie jest wyłączony przez każdorazowym odpaleniu Firefoxa.

Próbowałem już wszystkiego, grzebałem w about:config, ale nadal nic to nie dało.

Firefoxa przeinstalowywałem i robiłem wszystko na świeżo, także ewidentnie wina po stronie przeglądarki.

Jest to dla mnie dość ważne, bo dużo piszę, a czasami się zapomnę i nie przyuważę, że on jest wyłączony i potem są babole.

Sprawdzanie pisowni jest włączone, ale polski słownik nie jest włączony i zawsze muszę go wybrać ręcznie.

Wcześniej wszystko było automatycznie włączone i nie było problemu.

Dopiero od aktualizacji 9.0.1 zaczęły się te problemy.