Firewall dla linux


(Langrzyk) #1

Witam!Poszukuję DARMOWEGO, dobrego firewalla pod linuxa.Jeżeli ktoś wie, skąd można go ściągnąć, proszę o link.

A linux to Mandriva 2009.01.


(dragonn) #2

Nie wiem jak tam mandrivia, ale ubuntu ma już firewall-a, a mianowicie ufw, założe się że w madrivi też już jest, sprawdź czy masz go zainstalowano, możesz również sprawdzić nakładke na niego gufw. Jeżeli ci nie odpowiada to poczytaj sobie o iptable i nakładkach na nio.


(marcin82) #3

Witam.

Wpisz w konsoli z prawami root'a drakconf (centrum sterowania mandrivy), albo bezpośrednio program do konfiguracji zapory, czyli drakfirewall.


(roobal) #4

W Mandrivie za obsługę firewalla odpowiada Shorewall. Ogólnie o firewall nie musisz się martwić, ponieważ jądro Linuksa odpowiednio filtruje pakiety sieciowe. Tobie firewall, który tak na prawdę jest nakładką graficzną na moduł jądra IPtables jest potrzebny jeśli chcesz zdefiniować własne reguły lub zaostrzyć politykę bezpieczeństwa.

Z nakładek graficznych na IPtables do obsługi firewall polecam: Firestarter, Guarddog lub (G)Ufw ale na początek skorzystaj z graficznego narzędzie, które oferuje Mandriva, o którym wspomniał marcin'82.

Pozdrawiam!


(nintyfan) #5

Wbudowany w jądro firewall jest bardzo dobry i chyba nie spotkasz się z innymi rozwiązaniami(po prostu nie ma sensu ich tworzyć). Po prostu Linux nie krzyczy, że twój komputer jest chroniony lub nie chroniony, gdyż w przypadki, gdy czegoś nie popsujesz, jesteś bezpieczny. Są oczywiście dodatkowe rozszerzenia firewalla Linuksa, jak np. audentykacja na poziomie protokołu, za pomocą odcisków palców(jeżeli pakiet nie zostanie podpisany cyfrowo, to jądro go odrzuca), ale są do dodatki do bardzo zaawansowanych zastosowań - uczynią twoją sieć niekompatybilną z siecią zewnętrzną.

Potrzebujesz jedynie jakiegoś graficznego konfiguratora dla reguł firewalla.