Firewall -na starszym komputerze


(Karolekc5) #1

Czy zwykłemu zjadaczowi neta potrzebna jest zapora?? oprócz tej pseudo windowsowskiej?

Chodzi mi o starszego kompa gdzie ona dość znacznie spowalnia system. :frowning:


(ichito) #2

Zapora jest jak najbardziej potrzebna...skoro ją wbudowano nawet w system, to znaczy taka była konieczność. Kontroluje ruch sieciowy, dopuszcza i zabrania na połączenia sieciowe wybranych aplikacji, nie dopuszcza do nieautoryzowanych połączeń zewnętrznych z komputerem - zdalna instalacja infekcji, kradzież danych, itp. Poza tym w tej chwili znakomita większość zapór ma dodatkowe moduły chroniące przed infekcjami, szpiegami, ochronę systemu dzięki strażnikowi systemu (pliki, rejestr, ustawienia). Przeczytaj sobie komentarz Microsoftu na ten temat http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... -questions Piszą o swojej zaporze systemowej, ale to dotyczy każdej innej, tym bardziej, że są one bardziej rozbudowane i skuteczniejsze.


(vanderneels) #3

A korzystasz z routera? Router ma sprzętowego firewalla i wtedy (jeśli się nie mylę; niech mnie ktoś poprawi) możesz się obejść bez programowego.

Ewentualnie zainstaluj

http://www.dobreprogramy.pl/Jetico-Pers ... 11758.html

Jest upierdliwy w konfiguracji, ale bardzo lekki. Nie jest już rozwijany, ale powinien wystarczyć.


(ichito) #4

Po pierwsze sprzętowa zapora nie jest konfigurowana przez sporą większość użytkowników...niektórzy nawet o niej nie wiedzą...po drugie zapora sprzętowa nie daje takiej ochrony jak programowa, zainstalowana na komputerze. Żeby nie wdawać się w dywagacje zacytuję fragment artykułu "Największe mity bezpieczeństwa"

" Mój ruter jest wyposażony w zaporę sieciową, więc nic nie grozi mojemu komputerowi

Zapora sieciowa doskonale nadaje się do blokowania przypadkowych prób nieautoryzowanego dostępu do twojej sieci i ochroni komputer przed wieloma zagrożeniami. Jednak cyberprzestępcy już dawno odkryli, że najszybszym sposobem przechytrzenia zapory jest zaatakowanie twojego peceta przez porty, które zwykle dopuszczają nieskrępowany przepływ danych.

Twoja zapora domyślnie nie blokuje zwykłego ruchu, takiego jak poczta elektroniczna czy witryny internetowe. Tylko nieliczni użytkownicy zadają sobie trud sprawdzenia ustawień zapory i określenia, który ruch dopuścić, a którego nie. Na domiar złego wiele obecnych ataków pochodzi ze stron internetowych. Zapora sieciowa nie ochroni cię przed takimi zagrożeniami."

Całość tu http://www.securitystandard.pl/news/362 ... nstwa.html

Jeśli chodzi o Jetico...skoro autor pyta czy zapora jest konieczna, to jego wiedza w temacie nie jest duża, więc i konfiguracja tej zapory będzie "upierdliwa", ale pewnie i mało wykonalna. Zacznij może od prostych zapór

GhostWall http://www.ghostsecurity.com/ghostwall/

Ashampoo FireWall http://www.dobreprogramy.pl/Ashampoo-Fi ... 12180.html

PC Tools Firewall http://www.dobreprogramy.pl/PC-Tools-Fi ... 12601.html

a potem możesz spróbować

Online Armor Free http://www.dobreprogramy.pl/Online-Armo ... 15780.html

Outpost Firewall Free http://www.dobreprogramy.pl/Outpost-Fir ... 12749.html

czy nawet Privatefrewall http://www.privacyware.com/personal_firewall.html