Firewall sprzętowy czy programowy?


(Tazik) #1

Posiadam router przewodowy Edimax BR-6104K, który posiada wbudowany firewall. Czy można polegać tylko na firewallu wbudowanym w router, czy warto też dozbroić zabezpieczenia w software'owy firewall (np. z CIS)?


(scripter1) #2

Firewall w routerze to już dużo pod warunkiem że jest włączony i odpowiednio skonfigurowany (u mnie zlikwidował on niemal wszystkie komunikaty o próbie ataku w firewallu programowym) ale nie można polegać tylko na nim (nadal od czasu do czasu dostaję komunikat o próbie ataku).

Poza tym dobry firewall programowy ma też zaawansowane funkcje pozwalające kontrolować jakie programy mogą mieć dostęp do sieci a jakie nie.

Najlepiej mieć zarówno router z firewallem jak i zainstalowany w systemie dobry firewall bo będą się one nawzajem uzupełniać.


(muchozol) #3

Tak jak kolega wyżej napisał, najlepiej jak jeden i drugi ze sobą współpracują. Jak dobrze skonfigurujesz ten routerze, to softwarowy ci głowy za bardzo nie będzie zawracał, no może na początku jak włączysz jakiś tryb uczenia itp., ale później luz.