Firewall w linuxie


(Mathias_) #1

Mam postawiony na linuxie server internetowy, z tego co wiem firewall jest wylaczony, wie ktos moze jak go wlaczyc?? ew jak “zainstalowac” go na nowo aby byl? wersja linuxa jest bardzo stara 2.4 bodajrze.

prosze o pomoc


(Michal) #2

Firewall w Linuksie nazywa się iptables i raczej jest standardowo dostępny we wszystkich dystrybucjach, ale ręczna jego obsługa jest delikatnie mówiąc trudna, ale istnieje wiele graficznych nakładek, chociażby firestarter, easytables, shorewall i inne


(Mathias_) #3

tyle ze ja w tym linxie nie mam zadnej grafiki ;] same komendy … nie mam pojecia jak sprawdzic czy w 100% firewall dziala czy nie. jesli nie to jak dokladniej go wlaczyc?


(Michal) #4

W Sieci jest mnóstwo poradników, wystarczy poszukać, ja ze swojej strony polecam poradnik opublikowany na forum dystrybucji gentoo (ale zasady działania iptables są te same):

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-15 … wbies.html

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-15 … wbies.html


(Mathias_) #5

fajnie dzieki :slight_smile: poczytam, chociaz wolabym po polsku cos… w ojczystym zawsze lepiej sie zrozumie :slight_smile:

Złączono Posta : 06.12.2005 (Wto) 13:12

polowy nie kumam jednak, wiec moze cos po polsku :stuck_out_tongue:


(Michal) #6

a na przykład:

http://hoth.amu.edu.pl/~szurek/linux24-pf-big.html

a w ogóle to:

http://www.google.pl/search?hl=pl&c2cof … lr=lang_pl


(Kubekster) #7

Po co ci Firewall na linuxie ? :o :o


(Michal) #8

A do czego służy firewall? Do zarządzania ruchem przychodzącym i wychodzącym z systemu, do wycinania ruchu nieporządanego itp :slight_smile:

Błędne jest założenie, że Linuks, jako system bezpieczny, firewalla nie potrzebuje.


(Mathias_) #9

tez sobie zadalem to pytanie po co :confused: ale po ostatnim ataku kogos z zewnatrz wole sie zabezpieczyc, ktos zpingowal cafe i blokowal mi lacze na maxa :frowning: wlasnie moze przez to ze firewall byl wylaczony