FiRST Editor 1.09b - dla Was mój program do edycji wyników FRST

frst
edytor
farbar
(iJuliusz) #1

Program można pobrać w wersji spakowanej .zip
Nie wymaga instalacji. Wersja portable 32/64-bit.

Pobierz FiRST Editor 1.09b 64bit
Pobierz FiRST Editor 1.09b 32bit

TODO: -> 1.10b - 1.12b

Do zrobienia (kliknij aby rozwinąć)
  • Wersja angielska całego programu - na ukończeniu
  • Lista najczęściej używanych komend dodawanych do fixlist

Wersja 1.09b

Dziennik zmian (kliknij aby rozwinąć)

Baza danych z ostrzeżeniami jest teraz OnLine w Serwerowej Chmurze.
Jest pobierana automatycznie przy starcie programu.
Aktualizuję ją na bieżąco, potem jest szyfrowana i wysyłana na serwer.

Dodałem kilka nowych funkcji i ostrzeżeń (Baza nr 128), kolejne będą opisywane osobno

• zaznaczanie CloudPrinter, Logic Cramble
  • zaznaczanie Baidu
  • zaznaczanie Tachyon
  • nowa wersja koparki System Updates
  • nowe losowe exe

Zmiany w kodzie programu

• W dole ekranu pojawia się numer Bazy danych

Zmieniono

• Infekcje wykryte przez Windows Defender nie są zaznaczane

Nadal należy przejrzeć dokładnie załączone pliki i oznaczyć pozostałe zagrożenia.
Program pomaga jedynie w oznaczaniu najczęściej pojawiających się zagrożeń.

Wersja 1.08b

Dodałem kilka nowych funkcji i ostrzeżeń

• zaznaczanie Autoaktywatorów Windows - wcześniej były tylko wykrywane
  • zaznaczanie eHome w Zaplanowanych Zadaniach - tylko tam może sprawiać problemy
  • zaznaczanie Opera Autoupdate
  • zaznaczanie Quoteexs NewTab
  • zaznaczanie Search i Home hxxps://%66%65%
  • infekcja superdomain, (VideoDriver)
  • nowa wersja koparki bitcoin
  • nowa wersja Autoaktywatora Windows
  • program Restoro

Przeglądarki:

• Chrome - rozszerzenie newtab
  • Opera - rozszerzenie chrome_filter

Zmiany w kodzie programu

• Maksymalizacja okna - Pełny ekran
  • Przycisk - Ważne informacje
    W Ważnych Informacjach pojawiają się informacje identyczne z tymi po wczytaniu pliku.
    Przycisk służy przypomnieniu o oznaczonych i nieoznaczonych ostrzeżeniach.
    Przykładowo program zaznacza AlternateDataStreams, które w połączeniu z Comodo zostaną przywrócone przy powtórnym uruchomieniu komputera. W Ważnych Informacjach będzie to zaznaczone.

Nadal należy przejrzeć dokładnie załączone pliki i oznaczyć pozostałe zagrożenia.

Wersja 1.07b

Dodałem kilka nowych oznaczeń

• Windows messanger - program szpiegujący/keylogger BlackShades Spy Software
  • Plumbytes Anti-Malware i Spyware Terminator - wątpliwej jakości skanery malware
  • Alcohol Soft - kłopotliwe ostatnio i niepotrzebne instalacje dodatków wraz z programem
  • Linie TCP/IP ze zmienionymi IP - często fałszywe serwery DNS

Zmiany w kodzie programu

• Poprawione wykrywanie w Zaplanowanych zadaniach
  • Automatyczne dodawanie komendy resetującej proxy w momencie wykrycia przekierowań - z TODO

Usunięte z wykrywania

• Cybereason - rzadko ostatnio spotykany program zabezpieczający

Wersja 1.06b

Dodałem kilka nowych oznaczeń

• nowa infekcja dipladoks, w logach jest oznaczana już na etapie skanu FRST, choć w momencie wrzucania tego oznaczenia do kodu, jeszcze nie była, postanowiłem go zostawić oraz dodałem pojawiające się mysearch i gmaegames
  • przekierowania Proxy i AutoConfig
  • aktywacja bibliotek i/lub programów wirusów w Zaplanowanych Zadaniach (Task)

Dodałem okno

• informacja o wykryciu wirusa przez Windows Defendera zapisana w logach
    Zwrócenie na to szczególnej uwagi zmusza użytkownika do bardziej wnikliwej analizy

Wersja 1.05b

Kilka nowych opcji zaznaczania.

• rozpoznawanie plików trojana z losowymi nazwami podszywającymi się pod pliki Microsoft
    (Microsoft Corporation) C:\Program Files (x86)\IxOXd.exe
  • przekierowania na Exinarium i podobne
    explorer.exe hxxp://exinariuminix.info
  • programy Filefacts i kilka innych oznaczanych jako szkodliwe/niepotrzebne
    Smart File Advisor - Filefacts.net <==== UWAGA
  • nadmiar otwartych portów Firewall dla svchost.exe

Wersja 1.04b

1. Od tej wersji program rozpoznaje wersję angielską logów FRST
  2. Podczas tworzenia nowego pliku fixlist dodawane są automatycznie komendy:
    CloseProcesses , CreateRestorePoint - oba wykonywane na początku
    EmptyTemp - jest wykonywana zawsze na końcu

Dodałem wiele nowych opcji zaznaczania.

• Koparki i pozostałości (tylko te z którymi miałem styczność w logach)
  • Rosyjskie strony najczęściej powiązane z MailRu
  • Jeden nowy Autoaktywator Windows
  • mylucky123, YourSites123 i podobne
  • fałszywe Java Update, niepotrzebne SweetLabs, Cybereason, AskPartner, i inne
  • podmienione “odwrotne” skróty np. exe.emorhc.bat
  • niestandardowe ustawienia Zasad Grupy
  • wpisy Zaplanowanych zadań z Windows Media Center, których nadmiar powodował pojawianie się “czarnych okienek” CMD przy starcie Windows

Wersja 1.03b

Wygląd okna głównego nie zmienił się.
Zmiany są za to w kodzie programu.
Program rozpoznaje linie do usunięcia automatycznie.
Można by nazwać je Pewniakami, gdyż wykryte linie były umieszczane w plikach naprawczych zawsze. Nowe będą dodawane na bieżąco.

Program zaznacza:

• Brak pliku, brak ImagePath
  • Puste i nie znalezione
  • Ostrzeżenia UWAGA
  • Google crx
  • Alternate Data Streams
  • Strony startowe i wyszukiwania
  • Katalog roboczy ADWCleaner
  • Koparkę GamerHash
  • Pliki MailRu i oznaczone Cyrillyc
  • Szkodliwe Filseclab

2018-02-10_13h59_19

Program wyszukuje Autoaktywatory Windows, ale tylko informuje o tym.
2018-02-10_14h01_59

Zaznaczone linie Shortcut zostają obcięte to wersji, które usuwają skrót. Linia przykładowa:
Shortcut: C:\Users\Wik\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\Lаunсh Internet Еxрlоrеr Вrowser.lnk -> C:\Users\Wik\AppData\Roaming\Browsers\exe.erolpxei.bat (Brak pliku)
Zostaje zapisana do pliku naprawczego jako:
C:\Users\Wik\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\Lаunсh Internet Еxрlоrеr Вrowser.lnk

Ponieważ pojawiają się również ostrzeżenia w sekcji Bamital & volsnap (na samym dole frst.txt), a dotyczy to ważnych plików systemowych, nie będą one oznaczone.

Program został napisany w skrypcie AutoHotKey.

Dlaczego napisałem ten program?

Widząc jak często umieszczane są na Forum wyniki skanów do analizy i ile jeszcze trzeba zrobić, aby zakończyć “sprzątanie” to postanowiłem napisać program ułatwiający niektóre działania.

Dla samodzielnie analizujących, wczytamy pliki i zaznaczymy linie do usunięcia tworząc jednocześnie plik końcowy. Uruchomimy FRST i po sprawie.
Nie jesteś pewien co należy usunąć? Rozpocznij temat i wrzuć pliki z FRST. Eksperci pomogą. Wynik tekstowy analizy skopiuj do schowka i wrzuć do edytora. Kliknij Zapisz jako fixlist.txt
Dla ekspertów, po wrzuceniu zawartości pliku do edytora, zaznaczeniu linii, stworzymy plik wynikowy i wrzucimy go lub jego zawartość ze schowka na forum.

Opis programu:

Program służy do edytowania plików wynikowych z Farbar Recovery Scan Tool

Jest przydatny do analizy ewentualnych zagrożeń wykrytych przez FRST.
Wystarczy dodać plik z dysku lub wkleić zawartość z internetu.
Dzięki niemu można szybko zaznaczyć linie do usunięcia z plików zaraz po skanowaniu i stworzyć plik końcowy fixlist.txt.
Pliki można wczytać z dysku.
Program automatycznie rozpozna plik i ustawi katalog docelowy dla pliku fixlist.txt

obraz

Dla tekstu skopiowanego z internetu, do analizy dla osób wyszukujących zagrożenia na prośbę innych użytkowników.

Po zaznaczeniu całości tekstu, kopiujemy go do schowka. Dla przypomnienia Ctrl+A Ctrl+C . Dotyczy to również plików z FRST otwartych zaraz po zakończonym skanowaniu.

obraz

Wstawiamy zawartość do Edytora klikając Ze schowka
Program automatycznie ustawi katalog docelowy, w tym przypadku, na katalog z którego uruchomiliśmy edytor.

obraz

Gdy już mamy plik w edytorze zaczynamy wybierać linie do usunięcia. Wystarczy zaznaczyć checkbox z lewej strony lub kliknąć dwa razy na wybranej linii.

Wybrane linie zapisujemy do pliku fixlist.txt jednym kliknięciem.
Po zmianie pliku do edycji, na przykład z FRST.txt na Addons.txtzaznaczamy kolejne linie i dodajemy do pliku.

Po skończonej edycji mamy kilka możliwości.
Oprócz wyświetlenia pliku w notatniku, możemy skopiować jego zawartość do schowka.
Ze schowka możemy wrzucić wynik na Forum, dla użytkownika, który poprosił o analizę.
Możemy również wkleić do edytora jeszcze raz, gdy po wyświetleniu zauważyliśmy linie, które nie muszą być analizowane.
Należy przy tym pamiętać, aby po powtórnej edycji, skasować pierwotny fixlist.txt , a dopiero potem dodać właściwe linie do nowego fixlist.txt

Jeśli edytujesz własne pliki, to po zakończeniu, możesz uruchomić FRST z katalogu docelowego.
Domyślnie program uruchamia wersję 64-bit, lecz gdy jej nie znajdzie, można właściwy plik wybrać z katalogu docelowego.

iJuliusz.pl

Freez systemu
(Kwasiarz) #3

Program działa na tych samych systemach, co FRST, czy od W7 wzwyż? (pytam, bo takie to oczywiste może nie być)
Edit: Żeby nie było, nie ja ponoszę winę za odkop (przynajmniej nie pełną), forum twierdzi, że temat jest w miarę świeży.

(krystian3w) #4

Odkop robiła aktualizacja pierwszego wpisu wątku i jak jest w pełni to kod na AutoHotKey to raczej będzie działał nawet na XP.

2 Likes
(iJuliusz) #5

Nowa baza Online nr 128 do wersji 1.09b

• zaznaczanie CloudPrinter, Logic Cramble
  • zaznaczanie Baidu
  • zaznaczanie Tachyon
  • nowa wersja koparki System Updates
  • nowe losowe exe
(Bogdan_G) #6

Dzięki za program :smiley:Jest mała uwaga. Na moim optoplexie 780 z win7 x64 mam komunikat, że mam pobrać FRST w wersji x64. Na laptopie acer aspire też z win7 x64 mogłem uruchamiać FRST 32 bit.Jednak do FRST x64 trzeba programu naprawczego i rozumiem, żeby pobrać FiRST Editor 1.09b 64.
A gdybym nie zwrócił uwagi na bits i zastosował do FRST x64 - program naprawczy 32 bit, który się elegancko otwiera w moim optiplexie?
Rozumiem, że w programie otwiera się log z FRST x64.
Ma to, czy nie ma znaczenia?