Flash banalnie proste ale niepotrafie ;/

(Ram Bo14) #1

witam mam toturiala ale mam problem z

Przed przystąpieniem do wyjasnienia podstaw grafiki, narysujemy coś, czego będziemy wielokrotnie używać wewnątrz naszych filmów: prosty prostokąt z ramką. Prostokąt będzie wypełniony jednolitym kolorem, podczas gdy ramka składać się będzie z brzegów właściwego prostokąta z częściami innego koloru. Rysunek końcowy powinien wyglądać następująco:

prostokat.gif

dobra to zrobilem narysowałem prostokąt i w nim drugi mniejszy

Przystąpmy zatem do stworzenia filmu głównego którego podstawą będzie właśnie ta figura. Otwieramy Flash i tworzymy nowy dokument, przechodzimy do Menu i wybieramy MODYFYMOVIE:

ok nowy dokument zrobiłem ale we Flashu 8 niema w ModyfyMovie ;/

ale zmieniłem parametry w modyfy documents...

film.gif

panelu tym ustawiamy wielkość naszego filmu, to jest 700 pixeli szerokości i 300 pixeli wysokoćci. Kolor tła pozostawiamy biały (kod #FFFFFF), oraz ustawiamy Frame Rate na 24 fps. (Jeżeli w filmie głównym ustawimy Frame Rate na 24 fps - każdy film załadowany za pomocą komendy LoadMovieNum, będzie automatycznie przyjmował tą wielkość. Jeżeli więc mamy filmy w których wykorzystujemy inną ilość klatek na sekundę możemy zmodyfikować tę wielkość stosując Action script. Zapiszmy więc teraz nasz film nazywając go: flash5.fla Otwieramy ponownie nasz film, i otwieramy bibliotekę (library): przyciskając przycisk + dodajemy teraz nowy clip i nazywamy go podstawowy.

to zrobiłem bez błędu ale teraz ...

Wewnątrz tego movieclipu rysujemy teraz nasz prostokąt bazowy z początku tej lekcji. W tym celu wybieramy narzędzie prostokąt, rysujemy figurę tych samych rozmiarów co film główny (700x300) z czarną obramówką i wypełnieniem koloru szarego (#cccccc), oraz ustawiamy go w centrum movieclipu.

Następnie dodajemy nową warstwę, zaznaczamy czrną obramówkę naszego prostokąta, wycinamy ją i wklejamy do nowo utworzonej warstwy, zmniejszamy ramki tak aby odległosci od brzegu prostokata do czarnych lini były równe. Następnie zaznaczamy linię dolną i prawą i zmieniamy ich kolor na biały.

Po wykonaniu tych wszystkich operacji powinnismy otrzymać coś podobnego do rysunku z początku tej lekcji.

W tym momencie mozemy nazwać sobie warstwy: górną - ramka, dolną - prostokąt.

Konwertujemy także ramkę i prostokąt na Movie Clipy (wybierajac z Menu INSERTKONVERT TO SYMBOL), a następnie wpisujemy nazwy INSTANCE stosując odpowiednio: ramka i prostokąt (aby przejść do zakładki INSTANCE wystarczy nacisnąć CTRL + I ).

ramka.gif

tu tu już nie wiem prosze pomocy :wink: