Flash Player pobiera 50% procesora

(Dawiddek55) #1

Witam

Mam problem od początku zainstalowania flasha na ubuntu 9.04.

Jak oglądam film na YouTube lub np. wcześniej kamery ze zlotu DP-jednoznacznie mówiąc cokolwiek oglądam z użyciem Flash Playera Firefox robi się potworem i ciągnie 50% procka przez co filmy mi się tną :frowning: na Sevenie tego efektu nie ma-filmy chodzą płynnie a FF zachowuje się normalnie.

(TheUsh) #2

System masz 32-bitowy czy 64-bitowy? Pytam, gdyż mnóstwo problemów z Flash Playerem na Linuksie jest wtedy, gdy system mamy 64-bitowy, a sam Flash zainstalujemy z repozytoriów, czyli 32-bitowy.

(MaRa) #3

Flash jest mało wydajny na innych systemach niż Windows. Ten sam problem mam w macintoshu z procesorem PowerPC. Niby procesor 1,25GHz, a nie da się obejrzeć w trybie pełnoekranowym, bo się tnie, dla porównania w netbooku z Atomem i Windows 7 nie ma żadnych problemów, obciążenie procesora kilkanaście procent.

(TheUsh) #4

Akurat co do oglądania na trybie pełnoekranowym, to wina braku przyspieszenia sprzętowego we Flash Playerze. Programiści zaprogramowali Flasha tak, że np. na Linuksie z przyspieszenia korzystać mogą tylko niektóre karty Nvidii.

(Dawiddek55) #5

32 bitowy...

Co więcej... efekt zużycia procka jest na FF i Chrome bo te testowałem nie wiem jak na innych.

mam Athlona x2 5200+ i 2 GB RAM komputer jest dość mocny- a jak mi się wydaje kiedyś na ubuntu nie miałem tego efektu.

(Phanyx) #6

Też mam wrażenie, jakby 10 wersja flasha zwolniła na Linuksie. Niestety nic nie poradzisz, dopóki programiści z Adobe się nie przyłożą do roboty. Istnieje otwarta alternatywa flasha na Linuksa, co się zowie Gnash, ale przynajmniej u mnie nie działa zbyt dobrze.

Polecam dodatek do Firefoksa: flashblock, który wszytkie flashowane dodatki na strony (np. reklamy) zamienia w przycisk, dzięki któremu można je uaktywnić, jeżeli nas interesuje zablokowana treść.

Natomiast możesz jeszcze(podążając poradą na oficjalnej stronie ff: http://support.mozilla.com/pl/kb/Cannot ... fullscreen) na próbę odpalić Firefoksa z konsoli poleceniem:

env LD_PRELOAD=/usr/lib/libGL.so.1 firefox %u

I odpalić sobie jakiś filmik na youtubie.pl na fullscreenie. U mnie w takim momencie słyszę, jak grafika mi przechodzi w tryb obciążenia (wiatraczek zaczyna szybciej się kręcić), co wprost oznacza, że męczy się grafa zamiast cpu (chociaż ten drugi dalej się poci). Oczywiście upewnij się, że ta ścieżka: "/usr/lib/libGL.so.1" jest prawdziwa. Aha, i wbrew obiegowej opinii, na ten moment włącz sobie przyśpieszenie graficzne we flashu.