Foramtowanie laptopa

(Gohika) #1

Mam laptop acer aspire i musze go zformatować, tylko nie wiem jak...;/ kopie zapasową podobno mam w środku kompa. Z góry osterzegam że na formatowaniu komputera sie nie znam i nawet nie wiem jak do tego sie zabrać i nikogo nie zanm kto był by w stanie mi to mógł zrobić;( Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś mógł mi po kolei dokładnie opisać przebieg tej 'operacji', podać jakiś link, lub poprostu napisac ze nie jestem w stanie tego zrobić...:stuck_out_tongue_winking_eye::slight_smile: aha i podobno to jest ważne - mam dwa dyski twarde - C i D i chciałabym je oba sformatować. Z góry dziękuje:)

W dniu 26.07.2008 , o godzinie 17:44 został dopisany post przez millika

aha i zapomniałam dodać mam Windows XP :slight_smile:

(mati75) #2

masz zapewne partycje recovery na której jest system i zapomocą jej sformatów dysk

to nie dyski tylko partycje. Jaki model (dokładny) tego komputera?

(Gohika) #3

aha:/ to przepraszam. Acer aspire 5612WLMi. A czy mam patrycje recovery to nie wiem...;/ a jak to si edokładniej robi??

(Squixy) #4

Dysk D:

W "moim komputerze" kilkasz prawym na ikone dysku i wybierasz "formatuj..". Pokaże ci sie okienko i tam klikasz "rozpocznij" (zapyta jeszcze czy na pewno, więc potwierdzisz), po zakończeniu operacji wyświetli ci sie komunikat że formatowanie zakończone.

Dysk C:

Na kompie jest kopia zapasowa, ale przy jej przywracaniu nie ma opcji formatu dysku C:.

Najlepiej to zrobić poprzez instalacje windowsa z płyty podczas której masz do wyboru opcje formatowania, a kopie zapasową przywrócić po zainstalowaniu tego windowsa.

Tutaj masz bardzo ładny opis instalacji Windowsa z płyty CD:

http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

Wersja trudniejsza:

Jeśli chcesz, to możesz zaraz po sformatowaniu dysku C: poprzez płyte windowsa zakończyć jego instalacje.

Przy włączaniu kompa, musisz kliknąc TAB wtedy wyświeli Ci się okno z którego wybierzesz dysk (bedzie tam prawdopodobnie do wyboru jeszcze płyta CD). Fachowo to sie nazywya bootowanie z dysku.

Od tej chwili zaczyna Ci sie przywracanie kopii zapasowej, któro robi się prawie samo.

(Gohika) #5

Bardzo Ci dziękuje:) jutro zformatuje D. Tylko mam jeszcze pytanie co do C. Chodzi o to ze nie mam zadnej płyty z Windowsem... albo Cie źle zrozumiałam :frowning: to już nie wiem... :confused:

(.ffox) #6

Jeśli mógłbym coś dodać to nie radzę formatować dysku D bez upewnienia się że nie ma na nim systemu Recovery dla Twojego laptopa.

Jak usuniesz partycję Recovery to nie zainstalujesz automatycznie Windowsa ze wszystkimi gotowymi już sterownikami.

Jeśli jesteś pewna ze na partycji D, masz tylko swoje dokumenty to jak najbardziej :wink:

Pozdro.

(mati75) #7

W biosie, to czarne tło jak się komputer uruchamia powinnien być napis na dole ekranu "recovery F coś tam" naciśkasz ten klawisz F i postępujesz z instrukcjami na ekranie.

(Mater93) #8

http://forum.idg.pl/ogolne_oprogramowan ... 11312.html

Jak chcesz więcej porad to w Googlach wpisz: ,,Jak sformatować dysk'' itp.

(Gohika) #9

Czyli bedzie mi sie włączał komp to mam (jesli sie da) F i wtedy sforam,tuje mi sie C czy D?? I jeszcze mam pytanie czy jest to możliwe że nie mam żadnej płyty z Windowsem?? Wiem ze w googlach jest dokładnie wszystko napisane tylko chodzi o to ze nie mam zadnej płyty! Z tego co teraz przeczytałam D idzie sforamtowac bez płyty ale czy C?? Przepraszam ale kompletnie nie zam sie na komputerach ;(

W dniu 26.07.2008 , o godzinie 18:27 został dopisany post przez millika

aha i dzięki za ten link do programu:) nie wiedziałam zę takie coś istnieje:)

(.ffox) #10

Możliwe że nie masz płyty, i bardzo możliwe, a raczej najmożliwsze jest to że na dysku D masz partycje Recovery z której instalujesz automatycznie Windowsa ze wszystkimi gotowymi sterownikami. Nie radze jej usuwać bo będziesz musiała oddać komputer do serwisu, po za tym usuwając partycje Recovery możesz także stracić gwarancje.

Poczytaj instrukje obsługi swojego laptopa, tam na pewno wszystko jest napisane.

Nie wiem jak na innych ale na laptopach HP, przed uruchomieniem Windowsa podczas 3 sekundowej krótkiej informacji o Recovery System Windows, naciska się klawisz F11. Zobacz u siebie, czytaj informacje podczas uruchamiania się laptopa.

(Gohika) #11

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi:) jutro zrobie formata mam nadzieje że sie uda:)

(Adam Lentas) #12

Co do tego co mówicie to ja uważam że powinnaś skorzystać z wbudowanego przez Acera programu Acer eManager i tam z opcji Acer eRecovery możesz przeinstalować Windowsa do stanu w jakim go kupiłaś:slight_smile:

Jeśli chodzi do dysku D to jak mnie łeb nie myli to tam nie ma instalki Windowsa, bo jest ona na ukrytej partycji dysku twardego ,a wiec ja sformatujesz dysk D to nie powinno usunąć instalatora Windowsa. Chyba że format dysku D oznacza równoczesny format ukrytej partycji.

Sam ma acera i już robiłęm raz reinstalcje windowsa w sposób jak w/w. Co do dysku D to ja bym osobiście pousuwał wszystkie pliki i zrobił defragmentacje tego dysku. :smiley:

(Gohika) #13

Hmm spróbuje zrobić jak mówisz o ile to nie jest trudne... dzieki :smiley:

(Agatonster) #14

millika ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif