Format dysku

witam.

Mam problem z zformatowaniem mojego dysku c . wydaje sie to banalnie proste ale mam jakies dziwne bugi i windows mi nie pozwala foramtnac dysku pisze mi cos takiego : ‘’ system nie moze zformatowac tego dysku . sprawdz i wylacz programy ktore uzywaja teraz teggo dysku … itp. ‘’ probowalem wylaczyc programy dzialajace w tle i nic , probowalem foramt zrobic z wiersza wpisujac polecenie format c: ale tez nic to nie pomoglo , ostatnia proba bylo sformatowanie dysku za pomoca windowsa ktorego wlazylem do stacji dyskow ale o dziwo nie bylo kroku w instalacji albo zapytania czy chcesz automatycznie sforamtowac dysk O.o . nie wiem co mam robic a system mi sie rozsypuje z gory dziekuje za help

-Orzech- jeżeli na dysku C masz zainstalowany system to nie sformatujesz go w momencie kiedy jestes zalogowany w Windowsie. Musisz uruchomić ponownie komputer, włożyć płytkę windowsa do napędu i ustawić w BIOSIE botowanie z CD. Wtedy będziesz mógł sformatować ową partycję. :slight_smile:

A ustawiłeś w Biosie bootowanie systemu z płytki?

http://forum.pccentre.pl/index.php?showtopic=150915

http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

Płytą instalacyjną Windowsa XP. Wkładasz do napędu tak jakbyś chciał zainstalować XP i wybierasz opcje formatowania dysku.

hemmm to’'bootowanie ‘’ to inaczej co bo mam akurat doipero co windows xp i nie znam sie tak dobrze

Wszystko co masz robić jest w linku,który Ci podałem.Bootowanie to sposób uruchamiania się systemu ustawiony w Biosie.Normalnie system uruchamia się z dysku,a Ty potrzebujesz uruchomienia z płytki z systemem i dlatego musisz ustawić to w Biosie.

tylko ze ja nie mam wolnego miejsca nad ysku zeby utworzyc partycje i pisze ze jest dostepne miejsce na partycje tylko 8mb :smiley: a i nie mam tego kroku z formatowaniem

i w tym istalatorze pisze mi i ostrzega ze istalator wykryl inny system (ten ktory chce usnac a zastapic go nowym )

Jak odpalisz windę z płyty cd, kliknij na instalacja windy, pokaże się okno z partycjami i pytaniem gdzie chcesz instalować? czy chcesz usunąć którąś partycję,wtedy usuń wszystkie dotychczasowe, podziel całą wolną przestrzeń na nowe partycje i wskaż C do instalacji systemu, wtedy ją sformatujesz i stawiasz system od nowa. Przez konsolę się zamotasz z formatem.

no dobrze ale ja mam takie jaja z tym dyskiem ze on jest caly jako jedna partycja c i nie jest podzielony na mniejsze np ze jest c i np partycja od niego d (i komp go widzi jako partycja)

może mi ktoś pomoc??

Z góry dzięki

viewtopic.php?f=2&t=286731

Usuń całą C i zobaczysz jaką masz całkowitą wielkość miejsca, jeżeli okaż się, że tylko te 8 to tworzysz na całej wolnej przestrzeni partycję C i jak wyżej pisałem postępujesz, i pomyśl o większym dysku.

mam 80 gb na dysku (pojemnosc) a aktualne wolne miejsce to 1,63gb ) ale dalej pisze ze jest 8 mb . aha i mialem to botowanie tak jak mowiliscie ustawione ze cd rom jest na pierwszym dysk jest na drugim a na 3 jest c d romczyli wszytsko jest ok ale jak wlaczam ta plytke z win do nie prosza mnie o podanie kluczu ani licencji zgody. bo to juz wypelnilem jak bylem zalogowany w systemie a moja wersja biosu to amibios new setup utility - Version 3.31a. aha i jeszcze jedno pytanie przy tym kroku jak sa te partycje przy instalce to jak mi wyswietla ten moj dysk z sytstemem i mojimi plikami to mam ta partycje usnac klawiszem d i utworzyc nowa i ta sforamtowac ???

Tak, usuń wszystkie partycje kolejno używając klawisza d, następnie musisz z całego wolnego obszary będzie około 73GB utworzyć partycję C i D, potem wracasz na nowo utworzoną C robisz format na ntfs i stawiasz nowy system. Pamiętaj, wkładasz płytę do napędu, restart kompa i jak sprawdzi konfigurację,potem się załaduje niebiesko okno z trzema krokami do zrobienia: zainstalować system: naprawić przy pomocy konsoli: powrócić do windy, piszę to obrazowo, wtedy dopiero wybierz instaluj, i tam rób następne kroki. Powodzenia, pomału to nie jest takie trudne, tylko czytaj jakie informacje są wyświetlane, komp z Tobą będzie “rozmawiał”.Klucz licencji jest wymagany w dalszym etapie instalacji, sam poprosi.

spox dzięx (“wyświetlane, komp z Tobą będzie “rozmawiał””) a co ja jestem nie dorozwiniety xD dobra jeszcze raz thx zobaczymy co wyjdzie w praniu 8)

mam problem. chce zainstalowac xpeka ale nie da sie poniewaz jest rozruch z dysku. Czy ktos moze mi napisac KROK PO KROKU jak wlaczyc ROZRUCH Z PLYTY?

z gory dziekuje

  1. Wejdź do BIOS-u (klawisz del po uruchomieniu komputera - lub inny w zależności od komunikatu)

  2. Wejdź do sekcji Boot Sequence

  3. Odszukaj ustawienia Boot Sequence i ustaw na CD/DVD,HDD, itd.

:wink:

Na przyszłość załóż nowy temat. :wink: