Format i instalka WinXP z USB, Prosze o pomoc :/

Witam,

Kolejny problem natury laptopowej :slight_smile:

Chciałem zrobić format dysku i nagle stąd ni zowąd przestał działać cd rom :confused:

a muszę zrobić formacik, bo komputer już zmula na maxa i do tego wyskakują jakieś komunikaty o potrzebie instalacji drivera PCI (też nagle).

Próbowałem zrobić formata zgrywając winde xp od kumpla na USB, ale nie pomogło z HD też próbowałem ( skopiowany był na dysk c i d, bo nie wiedziałem na co mam skopiować ten obraz płyty, aby bootowało się z dysku).

Czy może poradzicie zrobić skan z HiJack i combofixem, aby znaleźć źródła moich problemów:)

Przede wszystkim sprawdź czy napęd jest widziany przez bios komputera, następnie jeśli oczywiści komputer zobaczy napęd możesz, używając bootowalnej płytki windowsa, sformatować dysk i spróbować zainstalować system z płyty. Sprawa sterowników to inna rzecz. Jeśli nie masz płytki ze sterownikami, to pozostaje poszukać w internecie.

Ustawiłem bootowanie na CD, tu jest nawet opcja, że wciskam F12 i wybieram sobie przedmiot bootowania i nie ma właśnie CD, a jak wybieram na USB z obrazem xp to pojawia sie czarny obraz, migocząca kreska _ i nic…

A CD rom w managerze urządzeń działa poprawnie wg. komputera… :confused:

edit:

w tej wersji biosa nawet nie moge sprawdzic, czy widzi naped :slight_smile:

To może nie wybieraj źródła bootowania przez F12 tylko wejdź do biosu i tam ustaw żeby bootował się wpierw z płyty i sprawdź czy pójdzie

Jak pisałem nie pójdzie :slight_smile:

uruchomiłem normalnie windowsa i nie czyta nawet cd rom płyty, a do póki nie oddam lapka do naprawy to potrzebuje formata :slight_smile:

zna ktoś jakiś sposobik?

z pendriv’a bootowalnego próbowałeś?

lub zaopatrz się w ten gadżet: http://www.allegro.pl/item878901633_ada … ilacz.html

i pożycz od kolegi cd-rom i po sprawie

Przegranie obrazu płyty na klucz USB nic nie da. Jeżeli koniecznie musisz sformatować dysk to polecam zrobić tak:

  1. Ściągnąć ten program: GParted

  2. Następnie ściągnąć ten: UNetbootin

  3. Włożyć klucz USB, uruchomić UNetbootin

  4. Ustawić w programie podobnie jak poniżej:

2d2a1a07dc2b8485.jpg

  1. Ncisnąć OK i po skończonej operacji wtedy dopiero zabootować z klucza USB (po wciśnieciu F12 podczas rozruchu)

  2. Po uruchomieniu otworzyć GParted i formatować dysk (z prawokliku wybrać opcję “Format to” bąź po prostu “Delete”, następnie trzeba wybrane operacje zatwierdzić u góry okna przyciskiem “Apply”).

Z tym że na pendrive trzeba mieć instalkę OS bootującą z pena, a po drugie MOBO i BIOS muszą umożliwiać bootowanie z portu USB.

No właśnie GParted (link co podałem) jest własnie takim OS, który bootuje z pena gdy się przyrządzi go w sposób jak opisałem powyżej. Jak nie wierzysz to sprawdź. A co do możliwości BIOSu bootowania z USB to kolega wyżej napisał, że ma taką opcję :slight_smile:

Gparted to nie jest OS tylko program do partycjonowania działający w środowisku Gnome

Naprawdę :?

Nie wiedziałem :stuck_out_tongue:

OK, zgadzam się, że sam GParted to nie OS ale w tej postaci co przedstwiłem jest to bootowalna płyta z programem GParted oparta na OS Linux. Skróciłem sobie, żeby nie wdawać się w szczegóły ale widzę, że jednak chyba trzeba tu być precyzyjnym. :slight_smile:

Zrobilem juz bootowalny usb, tylko jak mam wtedy zainstalowac WindowsXP skoro go nie moze byc na tym USB?

edit:

robie to samo, ale zamiast ISO linuxa, robie bootowalne usb z winXp

Dodane 27.01.2010 (Śr) 19:05

co oczywiscie okazalo sie nietrafnym pomyslem ;]

Tu masz opis jak przygotować instalkę Windowsa XP aby można go było instalować z pena:

Instalacja Windows XP z pendrive’a

““Teraz wystarczy już tylko ustawić w biosie aby USB startował jako pierwszy, o ile ma taką opcję. Pozostałe kroki już są znane, startuje zwykła instalka windowsa.””

O ten fragment mi chodzi.

Czy to, że “startuje zwykła instalka windowsa” ozacza takie same sekwencje jak po włożeniu CD tak ? Tzn. głównie chodzi o sformatowanie dysku C: i po tym dopiero instalka, tak jak to się zawsze odbywa z Cd.

Cała instalacja z pena przebiega w taki sam sposób jak z płyty, jeżeli robiłeś to z płyty to tak samo poradzisz sobie z pena. Do pomocy masz jeszcze ten artykuł, może jest trochę dokładniejszy co do procedury instalacji:

Instalacja Windows XP z pendrive’a

kurde :confused: błagam o pomoc…

Zrobiłem tak jak było w opisie USB jest teraz normalnym bootowalnym dyskiem, problem w tym, że jak już rusza instalacja wersji windowsa, która wgrałem… system chce zainstalować windowsa na USB :confused: i nie widzi twardego dysku…

błagam o jakąś pomoc, bo już się męczę z tym formatem od dłuższego czasu.

edit:

sposob z tej strony:

http://walendowski.com/2009/02/19/insta … eci-flash/

Wszystko wskazuje na to, że brakuje sterownika do dysku twardego. Kurczę, nie miałem nigdy takiej sytuacji żeby brakowało sterowników gdy masz do dyspozycji tylko port USB do instalowania. :slight_smile: Pewnie nie masz na dodatek nigdzie takich sterowników dołączonych do twojego sprzętu?

No ogólnie już siedzę nad tym kompem 2h chyba :slight_smile:

mam jeszcze obok swojego lapciaka z win7… a ten próbuje zrobić siostrze, ale ciężko bez tego cd romu :slight_smile:

właśnie zbootowałem innym programem jeszcze raz, za minutkę się odezwę.

Dodane 02.02.2010 (Wt) 20:32

ten sam problem :slight_smile:

kliknij moze do mnie na gg, bo i tak tylko Ty sie tu udzielasz :slight_smile: 5279168

pomocne forum juz poraz kolejny…

Dodane 02.02.2010 (Wt) 20:36

Nie widzi Ci dysku, ponieważ masz na pewno dysk SATA i musisz wcześniej zintegrować sterowniki SATA z instalacją windows xp, a następnie przygotować na jej bazie system z USB. Teraz pokazuje ci tylko pena bo do takiego urządzenia ma załadowane sterowniki.

znalazłem coś takiego :slight_smile:

to odp. z opisanego problemu podobnego do mojego.

podpowiedź jak to zrobić :slight_smile:

Dodane 02.02.2010 (Wt) 20:46

http://walendowski.com/2008/02/06/insta … kach-sata/

no i znalazlem instrukcje, ktora mnie interesuje :slight_smile:

ech… mam nadzieje, ze sie uda w koncu.

Zdaje się, że dobrze znalazłeś :slight_smile: Wykonując w ten sposób plik iso z Windowsem i wgrywając go na pendriva w sposób opisany powyżej powinieneś chyba już osiągnąć zamierzony cel. :slight_smile:

karpiu2150 , nazwij temat konkretnie, inaczej zostanie usunięty. Przeczytaj regulamin forum.