FORMAT systemu linux

Witam. Jak mogę sformatować partycje tam gdzie jest linux ?? z poziomu windows? lub jakimś programem ? Zwalil mi sie lunux i niemoge sie do niego dostac, to chce formata zrobic, (Opcja przy instalacji z plyty linux nieformatuje, przynjamiej dobrze…bo wgranie od nowa linux niepomaga)CHODZI MI O CALKOWITY FORMAT PARTYCIJ Z LINUX ?

Partition magic’iem z poziomu windowsa mozna usunac partycje linuksowe.

A później musisz jeszcze wyczyścić pamięć mbr

Najlepiej najpierw wyczyść mbr

aha

Nie pytaj jak - użyj opcji szukaj

Taa, to wtedy nic nie uruchomi, napisałeś tak ze rozwikłanie tego zajęło mi chwilę , zastanów się co piszesz.

Aby usunąć Grub po formacie partycji, musisz nadpisać w MBR bootloader windowsa. Wkładasz płytę z Win uruchamiasz konsolo odzyskiwania i zapodajesz komendę fixmbr.

A niemoze byc tak: W partition magic sformatuje linux, przerobie syytem pliku na ntfs , i tyle? A WINDOWS NORMALNIE BEDZIE SIę WłąCZAł ?MAM ROZUMIEC.

Nie bo jak masz zainstalowanego Grub (Takie czarne coś na czym wybierasz co ci się uruchamia) to musisz napisać bootloadra w MBR.

Niemam zadnego czarnego tylko niebieskie LOGO: MANDRIVE i mam do wyboru "LINUX I WINDOWS (w gruncie rzeczy to to samo - jakby byl czarny ekran).TO JAK napisać bootloadra w MBR. prosilbym dokaldnie wyjasnic. (co napisac i gdzie itp)

to masz Lilo :mrgreen:

Co mam ? Poradzi mi ktoś…? to moj boot loader xp " [boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect /NoExecute=OptIn " CO MAM STAD USUNAC ABY PRZY WLACZANIU XP NIEPOJAWIALY SIE DO WYBORU DWA SYSTEMY ?

Najlepiej wyczyść mbr. Zabootuj płytę instalacyjna win. Zaloguj się jako administrator i wydaj polecenie:

fixmbr

Z boot loadera windowsa nic nie usuwaj bo windy nie uruchomisz. Aby usunąć partycje po linuksie ppm na “mój komputer” >>zarządzaj>>zarządzanie dyskami . Następnie ppm na partycje do usunięcia (powinne być co najmniej 2) i wybierasz usuń dysk logiczny(partycję) aż w tym miejscu zostanie wolne nie przydzielone miejsce. I nie masz linuksa. A teraz najważniejsza sprawa musisz wejść do konsoli odzyskiwania i zrobić to co radził El Presidento czyli wpisać komendę “fixmbr”. Przywróci to bootloadera windy nadpisanego przez mandriwę. http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … entry76658

w linku masz opis jak wejść do konsoli.

A więc zrobiłem tak: W parition magic usunołem partycje z linux, zostalo wolne miejsce wiec zrobilem partycje ntfs. Uruchomilem komputer i pokazuje jak wczesniej na niebieskim tle linux wybor systemow ale LINUX NIEDA SIE WLACZYC ,ODRAZU ZAWIAs, windows normalnie chodzi.To ze sie jeszcze pojawia wybor systemow jest dlatego ze linux NADPISAL BOOTLOADERA??? CZY JAK ZROBIE PRZYWRACANIE BOOTLOADREA WINdowsa TO BEDZIE NORMALANIE ? PROSZE ODP.

fixmbr i nie bedzie problemu, odpowiedz byla juz wczesniej czytaj uwaznie;)

Proszę zmienić temat na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

Dzięki wszystkim, udało się. TEMAT można zamknąć. Pozdrawiam :slight_smile: