Formatowanie dwóch partycji, a działanie trzeciej


(george32801) #1

Witam! Otóż mam spory kłopot przy formatowaniu dysku. Mam Jeden dysk twardy o pojemności 40GB, i z tego dysku zrobiłem trzy partycje po kilkanaście GB (C:/ D:/ E:/). I dziś muszę sformatować dysk, bo mam dużo wirusów i komputer nie działa tak jak powinien. Wszystkie bardzo ważne dokumenty i programy zrzuciłem na dysk "D:/", a chcę sformatować tylko "C:/" i "E:/". Teraz nie wiem czy jak sformatuje te dwie partycję i na jedną zainstaluje innego windowsa niż mam teraz to czy te dane z dysku "D:/" mi zostaną i będzie się dało normalnie z nich korzystać... (czy po prostu będę musiał go formatować, a co za tym idzie utracę moje bardzo ważne rzeczy... :? ) Dodam, że mam teraz wszystkie partycje "FAT32"

P.S - co lepsze Fat32 czy NTFS?

Pomożecie?


(Uzi) #2

Witam

Przykładowy pierwszy link z forum Klik


(george32801) #3

Hmm... :? Czyli te wszystkie dane mi zostaną, mimo że instaluje trochę inną wersje windy? Ok. To teraz mam pytanie 2... 8)

Co lepsze/wydajniejsze - FAT 32 czy NTFS?


(Cerberxes) #4

NTFS- mniejsza utrata pojemności dysku, sprawniejsze zarządzanie, obsługa dużych plików 4GB+


(Tymczasowy) #5

FAT32 troche szybciej śmiga, NTFS ponoć bezpieczniejszy ale ja mam FAT32 od 3 lat i jest dobrze. FAT32 można sformatoać dyskietką startową win98 -> format C:

Potem ta drugą partycje można juz sformatować z poziomu Winsowsa.


(Uzi) #6

Możesz to troszkę jaśniej ?


(george32801) #7

Czyli tak... Mogę spokojnie formatować te dwa dyski nie utracając danych z trzeciego. Formatuje sobie pierw C:/ z poziomu normalnego formatowania poprzez płytę windy xp którą chcę instalować, a potem z poziomu windowsa (już po instalacji) formatuję E:/ i po sprawie? Na 100% tamte pliki będą dostępne z dysku D:/? :wink:


(Grzegorz Ch) #8

jak nie sformatujsz D, to wszystkie dane zostaną.