Formatowanie dysków

Mam pare pytań. Proszę się nie śmiaĆ gdyż nie jestem znawcą spraw komputerowych.

1.Czy gdy sformatuję dysk z różnymi danymi to je utracę??

2.Czemu służy formatowanie dysków ??

3.Jak to zrobić??

1)Tak.Jeśli konkretną partycję sformatujesz to dane na niej zgromadzone zostaną usunięte(co prawda można użyć programów przywracających usunięte pliki,ale nie zawsze skutkują).

2)Formata robi się raz na jakiś czas.Dla zdrowia systemu.Zawsze szybciej komp będzie chodził :slight_smile:

3)Zależy jaką partycję chcesz sformatować(jeśli systemową to musisz to zrobić z poziomu płyty instalacyjnej systemu lub na innym kompie(podpinając twój dysk jako slave)), a jeśli to zwykła partycja to PPM na niej i Wybrać formatuj.

W takim razie chyba narazie zrezygnuję z formatowania:/

Zawsze możesz zgrać dane na płyty CD/DVD. Wiadomo że trochę to zajmie czasu ale przy okazji będziesz miał zarchiwizowane dane :slight_smile:

:D/ o kurcze… to ja sobie parę razy sformatuje… nie będę musiał procesora wymieniać

poproszę o więcej dobrych rad :]

:smiley:

jak się dba o system to nie trzeba go odświeżać za pomocą formatowania,jak się dba to można jechać latami na jednym :smiley: trzeba z głową instalować różne rzeczy.I jeszcze dobrą sprawą są programy typu Odkurzacz czy jv16