Formatowanie dysku d z płyty instalacyjnej

Witam ,

Mam pytanie odnośnie formatowania dysku D , mianowicie czy jest taka możliwość sformatowania poprzez odpalenie kompa z płyty instalacyjnej Windows 7 i wybranie opcji UAKTUALNIENIE a następnie zrobienie formatu dysku D, natomiast moje pytanie brzmi - czy z dysku C nie utracę danych . Pozdrawiam

Po co komplikować sobie życie z płytą? :slight_smile: klikasz ppm na partycję D i menu rozwijanego wybierasz: formatuj (lepiej wybrać wolne formatowanie) a z dysku C nie stracisz nic, bo jego nie formatujesz :slight_smile:

Po co wybierać Uaktualnienie?

Ale tak - można sformatować i jeżeli sformatujesz D to nie utracisz danych z C. Logiczne.

Przy czym jedna uwaga: w instalatorze Windows nie ma podanych literek partycji i co za tym idzie - nie wiesz która to jest C a która D.

W instalatorze Windows możesz identyfikować partycje po rozmiarze.

  1. Jeżeli działa Ci teraz Windows, to:

Start - wszystkie programy - akcesoria - uruchom - diskmgmt.msc - w oknie Zarządzanie dyskami spisz rozmiary partycji, aby potem wiedzieć która partycja to która

  1. Będąc w instalatorze Windows naciśnij SHIFT-F10. Zostanie otwarty wiersz polecenia, wpisz notepad i naciśnij Enter. Zostanie otwarty Notatnik. W Notatniku wybierz Plik - Otwórz - z lewej strony wybierz Komputer. W ten sposób możesz poruszać się po partycjach, zorientować się która partycja to która.

A tak w ogóle: po co chcesz formatować partycje przez instalator Windows? Jeżeli chcesz sformatować D (partycja niesystemowa) to nie powinno być problemów gdy system jest uruchomiony. Czyli po prostu możesz wybrać Start - Komputer - prawy przycisk myszy na D i Formatuj.

Wystarczy wpisać w cmd format d: fs=NTFS, potem tylko wpisujesz t, enter, i po od kilku do kilkudziesiędziu min. czekania(zależy od partycji) partycję masz sformatowaną.

Nieprawidłowy parametr

Prawidłowo: format d: /FS:NTFS

Kurcze, mało, że byłem głodny i slasha zjadłem, to jeszcze pomyliłem cmd z diskpartem… :lol: