Formatowanie dysku laptopa

Mam pytanie.

Kupilem jakis czas tamu laptop Lenovo 3000 n200 zrobilem sobie 3 partycje dysku za pomoca programu Magic partycion i bylo wszytsko ok. Az po jakims pol roku czasu komputer sie zapchal i ledwo co dziala, wiec postanowilem zrobic formatowanie. Tylko tu pojawil sie problem, poniewaz nie dostalem do laptopa zadnej plytki cd ze sterownikami ani nic. Windowsa juz mialem zainstalowanego wiec jest chyba legalny i nie chcial bym tracic legalneg, poniewaz jak bym zainstalowal jakis “inny” to pozniej mogl by pojawic sie problem z uznaniem gwarancji. Teraz pytanie do was jak sie za to zabrac zeby oczyscic calego windowsa z programow itd aby zostal czysty Windows i ze sterownikami Lenovo.

Z gory dzieki pozdrawiam Dominik

konef , - Witaj na forum :slight_smile:

Postaraj się od samego początku dostosować do regulaminu i zasad panujących na forum.

Jedną z takich zasad jest używanie polskiej pisowni (włączając w to znaki typu ą, ś, ć, ł, ó itd).

Zastosuj się proszę do tych wymogów.

Wejdź na stronę Lenovoo, sprawdź czy są sterowniki do twojego modelu, bardzo prawdopodobne że są, jeżeli to jest windows XP home, albo Vista, zawsze możesz sciągnąć z p2p, zainstalować z cd-key’em z nalepki na spodzie laptopa,

Pozdrawiam

Proponuję poczytać w instrukcji obsługi. System (wersja instalacyjna) zapewne umieszczony jest na ukrytej partycji. Przywrócenie “fabrycznych” ustawień wraz z ponowną instalacją systemu można przeprowadzić bądź podczas uruchamiania komputera (tryb recovery aktywuje odpowiednia kombinacja klawiszy), bądź poprzez wypalenie płytki z systemem z poziomu systemu operacyjnego (odpowienie narzędzia powinny być zainstalowane w komputerze).

Pozdrawiam.

Dobrze będę stosował się do regulaminu.

Hmmm i tu pojawia się pewien kłopot, ponieważ znalazłem instrukcje obsługi, ale to jest chyba skrócona instrukcja, ponieważ nie ma tam takich rzeczy. A jeśli była normalna instrukcja to wyrzuciłem ją do kosza, pewno myśląc że to jakieś reklamy, ponieważ do laptopa dostałem ogromne ilości reklam :cry:

Wiem że napewno istnieje jakaś ukryta partycja. Czy mógł byś wyjaśnić na czym polega tryb recovery (czy ten tryb przywraca fabryczne ustawienia) tzn. usuwa wszystko czego nie było od nowości? I czy nie wiesz jak go uruchomić?

Przy ekranie biosu, spróbuj nacisnąć F11, lub szybko przeczytać ktory przycisk służy do “recovery”. Wtedy sformatujesz windowsa :slight_smile:

Tak rzeczywiście tak się dzieje tzn. po naciśnięciu F11 włącza się ten program recovery. Tylko że ja jestem ciemny w tym temacie, ponieważ pierwszy raz to widzę i nigdy o tym nawet nie słyszałem. Więc dalej mam kilka pytań. Czy jeśli sformatuje komputer za pomocą tego programu, to czy wykasuje wszytskie informacje z dysku C, czy z całego komputera? Ponieważ na innych dyskach mam dość ważne informacje i nie chciał bym ich stracić. A drugie pytanie to jak odpalić to formatowanie ponieważ włacza mi się ten recovery i pojawia sie kilka opcji po ang. a ja że z ang. jestem słaby to nie bardzo rozumiem. Może opisze co mi się pojawia.

INTRODUCTION

Rescue and Restore

-Recovery overview

-Rescue files

-Restore your system

-Create migriation file

Configure

-Configuration overview

Communicate

-Comunication overview

-Open browser

-Download files

-Map network drive

Takie wlaśnie menu mi się pokazuje.

Instalacja systemu operacyjnego w trybie “recovery” nadpisuje wszystkie pliki znajdujące się na partycji C (bądź tej, na którą instalujesz system) - pozostałe partycje pozostają nienaruszone. Co do Twojego menu, w/g mojej wiedzy tyczącej się j. angielskiego, powinieneś wybrać opcję “Restore your system”.

A tak z zupełnie innej beczki: po przywróceniu systemu zwróć uwagę, na standardowo zainstalowane programy - zapewne jest wśród nich aplikacja do wykonywania kopii bezpieczeństwa systemu wraz ze wszystkimi aplikacjami i sterownikami. W przypadku poważnej awarii, wrzucasz płytę do napędu - 30 minut - i system jest postawiony od nowa i nadaje się natychmiast do użytku. Pozdrawiam.

PS Aby być pewnym, poszukaj przed przywracaniem systemu bardziej konkretnych informacji w necie.