Formatowanie dysku

mam prośbę czy mógłby mi ktoś wyjaśnić krok po kroku jak sformatować dysk a nastepnie na nowo zainstalowac system? posiadam dwie patrycje dysku c i d jednak chcę tylko sformatowac dysk c na którym jest zainstalowany system xp-home edition.

drugie pytanko jak zainstaluje na nowo system jaki sterownik mam zainstalowac żeby działały wejścia usb bardzo proszę o pomoc

Witaj.Jeśli chcesz wywalić Windowsa to muszisz wszystko formatować partycję C i D.

uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej Win Xp i poprostu postępuj wg kreatora instalacji, będzie m.in. wybór partycji do instalacji systemu i możliwość formatowania jej.

:x

Ustaw w Bios-ie start systemu z napędu CD-ROM i uruchom komputer z płytą instalacyjną w napędzie. Później postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora. Masz tam możliwość sformatowania partycji systemowej. Jeżeli chodzi o sterowniki USB to powinno wszystko działać bez problemu z SP2 do Win XP. Gdyby jednak wystąpiły problemy z USB to szukaj na płycie ze sterownikami do płyty głównej lub na stronie producenta.

Można wiedzieć po co formatować D? Cały system znajduję się na C. Jeśli zajdzie konieczność formatowania dysku D to można to wykonać później z poziomu Windowsa.

Skorzystaj:

viewtopic.php?f=13&t=45731

Hmmm… jeżeli nie formatuje dysku D tylko sam C to wtedy całe oprogramowanie nie ma plików rejestru w windowsie. Lepiej poczekać trochę dłużej i zrobić to raz a porządnie. Po całkowitym formacie instalujesz wszystkie drivery, directx itp.

Owszem ale taka sytuacja ma tylko miejsce jeżeli oprogramowanie było instalowane nie na dysku systemowym lecz na dysku D. Jeżeli całość była instalowana na dysku C to formatowanie D nie jest konieczne. Prawdę mówiąc w ogóle nie jest potrzebne przy instalowaniu systemu. Zawsze można to wykonać po zainstalowaniu. Ostatecznie można programy znajdujące się na dysku D usunąć ręcznie.

Najłatwiejszą i najszybszą metodą, która pozwala na instalację i sformatowanie systemu jest omówiona już powyżej przez forumowiczów metoda z użyciem dysku instalacyjnego systemu Windows XP. Konfigurujemy w biosie jako Boot Device napęd, w kórym znajduje się dysk instalacyjny Windows XP, restarujemy komputer i postępujemy oraz wykonujemy polecenia wyświetlane na ekranie, po czym dojdziemy do etapu, w którym instalator będzie chciał sformatować nasz dysk/partycję, na której znajduje się nasz OS. Po zakończonym procesie formatowania, przystępujemy do instalacji systemu, postepując równeż według instrukcji wyświetlanych na ekranie.

W celu zaczerpnięcia bardziej szczegółowych informacji odsyłam do tego artykułu.

Tak ale formatownie zrobi to lepiej ei dokładniej. Poza tym formatowanie usunie ukryte i nie widoczne pliki systemowe.