Formatowanie komputerow z Windowsem

Witam, mam pytanie odnosnie formatowania komputera/przywrocenia ustawien fabrycznych w komputerze stacjonarnym i laptopie, a mianowicie nie wiem jak to obecnie wyglada bo mialem w starych komputerach windows xp, i wygladalo to tak ze na laptopie po prostu wkladalem plyte i robilem przywroc ustawienia fabryczne i po sformatowaniu windows byl gotowy do uzycia, natomiast w komputerze stacjonarnym po wlozeniu plyty mialem dostepna jedna partycje ktora usunalem i po stworzeniu no nowo tutaj zainstalowany byl windows po uprzednim formacie. Czy obecnie tez ta procedura wyglada podobnie?

W komputerze stacjonarnym rozumiem ze po wlozeniu plyty przed instalacja usuwam wszystkie partycje i mam po prostu wolne miejsce na dysku tylko i tworze nowa (jezeli chce miec np wszystko na jednej) i ja formatuje i wtedy nastepuje instalacja i pozniej sterowniki z otrzymanych plyt itp. i reszta juz normalnie

W laptopie jest podobnie tyle ze teraz chyba nie dostarczaja plyt, wiec po prostu robie jakis rozruch i przywracam ustawienia fabryczne, albo jak powyzej, ale zostawiam ta jedna partycje z systemem?

W nowym Windows 8 podobnie pewnie bedzie jak w 7?

Pozdrawiam i dzieki, ale akurat tylko z xp przeprowadzalem takie operacje wiec nie wiem jak to obecnie wyglada.

Instalacja Windows 7 i Windows 8 nie róźni się praktycznie niczym w porównaniu z instalacją Windows XP.

Jak sam zauważasz mamy dwie metody instalacji przywrócenie systemu z partycji/ płyt recovery bądź instalację na czystko z płyty instalacyjnej.

W laptopach system możesz przywrócić z partycji/ płyt recovery ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować system na czysto z płyty instalacyjnej (możesz ją na przykład pożyczyć od znajomego który ma taki sam system jak ty.) z wykorzystaniem klucza spod laptopa.

W komputerach stacjonarnych uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej i przystępujesz do instalacji systemu. Możesz oczywiście usuwać partycje i tworzyć nowe. Możesz też partycję tylko sformatować bez jej usuwania.

Pozdrawiam