Formatowanie partycji pod Windows

(Adrian 1987) #1

Nie poradziłem sobie jednak (w temacie o instalacji win spod ubuntu) i już nie wiem co robić a żeby nie mieszać wontkow to:

Jak mam sformatować partycję (wcześniej ext4) na nadającą się pod windowsa bo już nie mam pojęcia. Ciągle usuwam, formatuję, tworzę nowe partycje i znowu formatuję a to na fat32/16 czy ntfs i dalej mi wyskakuje przy istalacji XP, że partycja nie jest sformatowana tak jak Windows wielce szanowny sobie tego zażyczył. Działam albo gparted albo instalatorem wybrednego Windy. Jaki jest jeszcze sposób na całkowite usunięcie partycji aby wyglądała tak, jakby nigdy nie widziała żadnego, nawet najmniejszego pliku ani nie wiedziała co to jest system plików.

Temat może bardziej się łączy z instalacją Win. ale muszę sformatować to spod Ubuntu.

(niezDarek) #2

zobacz tą demonstracje:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 ... temu+Linux

jest tam opisane tworzenie partycji postępuj podobnie.

(Adrian 1987) #3

Nie zrozumiałeś mnie chyba. Mam już zainstalowane Ubuntu i chcę zainstalować Windowsa a i GParted też się umiem posługiwać ale niestety nie działa - usuwa partycję tak, że Windows nie umie sobie zrobić własnego systemu plików.

(Sawyer47) #4

Czy dobrze zrozumiałem, usunąłem partycję poprzez GParted, jednak mimo to instalator Windows nie wykrywa tej pustej przestrzeni dyskowej?

(Adrian 1987) #5

Wykrywa ale jako nie przestrzeń ale pustą partycję i kiedy chcę zainstalować Winde to wyskakuje, że zły system plików to usuwam tą partycję i tworzę nową ale dalej to samo. Ale wszystko idzie w "dobrym" kierunku - czyli Ubuntu się nie uruchamia a wyskakuje "Błąd ładowania systemu" - oznaka Windowsa. Już odstawiam płytki z win. bo zaraz mi się Ubuntu posypie o ile jeszcze działa (teraz LiveCD). Ale trochę źle będzie, jeśli naprawdę będę potrzebował Win. a tu nie mogę zainstalowac, specjalnie zostawiłem sobie w miarę wolną i niepotrzebną partycję.

(Kaka') #6

Ta partycja przeznaczona na Windowsa, to podstawowa czy rozszerzona?

(Adrian 1987) #7

Teraz żadna bo jest wykasowana ale w gparted mogę zrobić z niej tylko logiczną.

I już wiem o co chodzi pewnie. Windows może startować z podstawowej a nie z logicznej, tak? A jeśli tak to da się przesunąć to wolne tak aby można było zrobić podstawową a tym samym pewnie zainstalować Win.?

Edit:

Dobra, dobra, już łapię o co chodzi. Jeszcze tylko do windowsa jaka to ma być dokładnie partycja bo znowu coś porobię i koniec.

(Kaka') #8

Z tego co wiem, to tak.

To już zależy od tego jaki masz układ partycji.

(Adrian 1987) #9

No dobra, wszystko działa tak jak powinno - Windows już jest.

Gdyby nie to pytanie bym dalej główkował.

Rozwiązanie: Wystarczyło skasować tą przeznaczoną partycję (logiczną) i przesunąć to miejsce GParted'em poza partycję podstawową.

A tyle nerwów o nic :roll: :smiley: Teraz tylko odzyskać GRUB'a i śmiga.