Formatowanie przy Windows XP i zamiana dysku

Witam

Mam problem z formatowaniem dysku. Polega on na tym: obecnie mam Windows XP na dysku 80GB, został włożony nowy dysk 120GB. Teraz chciałbym sformatować dysk i wyczyścić zupełnie go. Następnie ponownie zainstalować Windows XP na tym samym dysku lub jeżeli nie będzie to się wiązało z dużymi komplikacjami zainstalować na nowo Windows XP ale tym razem na 120GB dysku. Czy jesteście mi w stanie pomóc? Niestety jestem tu całkowitym laikiem i nie chciałbym czegoś schrzanić. Pozdro.

Hmm… Od którego momentu ci tłumaczyć, określ się. Wiesz że dyski pracują w trybach Master i slave? Wiesz jak się te tryby przełącza? Sam włożyłeś nowy dysk do kompa? Jaki to dysk: IDE czy SATA? Odpowiedz na te pytania i będziemy mogli zacząć :slight_smile:

witam

wiem że pracują w trybie master i slave. i wiem że przełącza się to złączkami na płycie nie robiłem tego ale chyba nie bedzie to trudne.

co do dysku to nie wkładałem go sam więc trudno mi powiedzieć co tam jest. z tego co się gdzieś dowiedziałem to na początku powinno się wgrać windows xp na dysk 120 GB potem butować z płyty i formatować dysk 80GB a na końcu przełączyć na płycie. niby łatwe ale czy tak jest. wolę wiedzieć napewno a nie chyba aby czegoś nie rozwalić.

Hej! sory, wczoraj nie dalem rady już cokolwiek napisać. Tryby Master/Slave przełącza się zworkami ale przy samym dysku a nie na płycie! Również gdzieś na naklejce dysku powinna być instrukcja jak powinny być te zworki ułożone dla jakiego trybu. Różne firmy robią różnie więc musisz to sam sprawdzić. No i jeszcze jedna ważna sprawa: czy masz dysk pracujący poprzez interfejs IDE (wtedy jest podłączony do płyty takim samym kablem co CD-ROM (często nawet TYM SAMYM), czy SATA - wtedy jest podpięty do płyty małym wąskim kabelkiem w całkiem innym miejscu płyty niż CD-ROM. Jeśli masz dysk IDE to musisz (ten na którym chcesz mieć Windowsa, czyli 120 GB) podłączyć jako Master (spradź zworke na nim) do PIERWSZEGO gniazda IDE na płycie (bo są przeważnie dwa, ale pierwsze jest często wyróżnione jakimś rzucającym się w oczy kolorem). Stary dysk najlepiej odpiąć zupełnie i przypiąć ponownie dopiero po zainstalowaniu Windowsa. Potem uruchom kompa ustawiając w BIOSie jako napęd startowy CD-ROM z włożoną do niego płytą z Windowsem. Zacznie się instalacja W trakcie instalator poinformuje cię jaki dysk wykrył i powie prawdopodobnie że jest niesformatowany i spyta czy sformatować, ile zrobić partycji itd. Sam zdecyduj ile i jakie partycje zrobisz (polecam system NTFS). Dopiero po zainstalowaniu Windowsa podepnij stary dysk twardy w trybie slave lub ewentualnie jako master do DRUGIEGO kanału IDE (ale UWAGA: jeśli miałeś osobno, na innym niż dysk twardy kabelku podpięty CD-ROM to ON jest prawdopodobnie jako Master na drugim IDE. Nie możesz wtedy zapiąć starego dysku jako Master na DRUGIM IDE bo komp zgłupieje - nie można mieć dwóch różnych urządzeń skonfigurowanych jakom Master najednymi tym samym kanale IDE). Włącz kompa jeszcze raz- pojawią ci się “stare” partycje. Teraz najwygodniej i najprościej możesz je sobie sformatować :slight_smile:

W przypadku dysku SATA sytuacja jest podobna z tą różnicą że instalator Windows uruchomiony z płyty prawdopodobnie nie zobaczy nowego dysku. Żeby temu zapobiec musisz na samym początku pracy instalatora czytać komendy pojawiające sie w dole ekranu i wyłapać napis “Wciśnij F6 aby zainstalować sterowniki dysku innej firmy” (albo coś podobnego, nei pamiętam dokładnie treści). No i wciśnij wtedy to F6 :slight_smile: Reszta powinna iśc tak samo! Uff, napisałem sie… :wink: Mam nadzieje że coś pomogło. Powodzenia! :slight_smile:

Poczytaj:

http://www.sciagawa.pl/a/2149.html

http://www.centrumxp.pl/forum/viewtopic … 8442#98442

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti … 10645.html