Formatowanie Windowsa XP z Dosa albo z dyskietki startowej

Witam. Jak to zrobic? Jak uruchamiam z dyskietki startowe 98 albo xp to jak wpisuje komende format c to pisze że polecenie jest błędne. Próbowałem tez wszystkimi innymi komendami do formata. I dalej nie działało. Wiecie może jak to zrobić?

Z katalogu Twój_windows/command skopiuj plik format.com na dyskietkę bo prawdopodobnie go tam nie ma :wink:

Napisz dokładnie tą komende, może żle to wpisuesz.

czy napewno wpisujesz a:\format c:


Panie Kurczok, tego typu posty będą usuwane, jako powielane i nic nie wnoszące. Proszę powstrzymać się przed pisaniem takich postów szczególnie w dziale Problemy , jak i w innych działach.

Były już inforamacje na ten temat na Forum.

Użytkownicy tracą czas na wejście do tematu bo są nowe posty i co widzą - bzdet, jaki właśnie napisałeś.

Golden Finger

Bo to polecenie jest błędnę :stuck_out_tongue: wpisz Format c: zapomniałeś o=> :

Ja zawsze używam komendy:

format c:\u

I zadziała? :twisted:

Może raczej x:\>format c: /u :stuck_out_tongue:

Użycie tego parametru przyspiesza proces formatowania, gdyż nie ma operacji zachowania starej zawartości.

Nie wiem czemu to nazywa się czeski błąd. :stuck_out_tongue:

Nie powiem, że to zdanie mnie nie zaciekawiło… :idea: Proszę Cię Golden Fingerze (tak się to odmienia :?: :oops: ), o rozwinięcie tej myśli. Proszę o nie doszukiwanie się podtekstów. Pytam, by się dowiedzieć czegoś nowego, bo sprawa ciekawa dla mnie.

Powinno być x:\>format /u c:

Post 2

możesz być Świętym Mikołajem mi to rybka.

Na końcu może być kazda litera dysku.


Używaj opcji Zmień

Golden Finger

Sprawa dotyczy przede wszytskim DOS’a, jako systemu operacyjnego, ponieważ były tam takie komendy, jak UNFORMAT i MIRROR, dzięki którym można było odzyskiwac dane ze sformatowanego dysku bez prametu /U czyli formatowania bezwzględnego bez zachowania starej zawartości. Warunkiem odzyskania danych było oczwiscie nie zapisanie nowych inforamcji na dysku.

Dzisiaj do odzyskiwania danych mamy różnego typu narzędzia, komendy UNFORMAT nie ma już w systemie Windows.

Narzędziami do odzyskiwania danych byc może można odzyskać nawet formatując dysk z parametrem /U, ja jednak nie sprawdzałem tego bo nie miałem takiej potrzeby ale wydaje się być to dużo prawdopodobne.

Aby tak arbitralnie się wpowiedzieć trzeba mieć podstawy.

Zasada pisania poleceń DOS’a jest taka, że najpierw pisze się polecenie, pózniej litera dysku, którego dotyczy, wsatawiasz spację i dopiero wpisujesz parametry po znaku slash “/”- TO SĄ ZASADY.

Przykład -x:\>format x: /Q

To że polecenie działa również bez użycia spacji między literą dysku, a slash’em, czy np. użycie najpierw parametru i potem litery dysku nie upoważnia nikogo do napisania, że POWINNO BYĆ TAK, jak to napisałeś. Ponieważ wielu ludzi uczy się pewnych rzeczy dotyczących systemów i komend z tego forum należy im się nauka wg zasad. Znając zasady łatwiej im będzie rozwiazywać rózne problemy i stosować innne niestandardowe podejście do problemów.

PS. I wstrzymaj się od komentarzy typu “możesz być Świętym Mikołajem”. Tobie może i rybka ale mnie nie.


Update

Tak czy inaczej prosiłbym o wstrzymanie się od tego typu komentarzy by nie posądzać kogoś o złośliwość

Pozdrawiam 8)

Dzięki za wyjaśnienia. Nie wiedziałem tego. Teraz jestem trochę mądrzejszy :smiley:

To moja wina, że tak napisał. Bo tutaj z rozpędu napisałem posta, którego prawie od razu skasowałem, po tym jak zweryfikowałem poprawność (możliwość wykonania) porady Phylby :!: Widocznie zdążył go jeszcze przeczytać.

Przepraszam :oops:

Sory za komentarze.Jednak moim zdaniem zasada komendy jest Format jest taka:

FORMAT [/?] dysk: [/T] [/F] [/1] [/4] [/8] [/V]] [/Q]

Przełączniki:

/? instrukcja bieżąca komendy.

dysk: oznaczenie stacji dysków lub dysku logicznego.

/T:ścieżki bezpośrednie określenie ilości ścieżek, które mają być sformatowane. Jeżeli ilość ta nie jest standardowa dla danej wielkości dyskietki musi być również zadeklarowany przełącznik /N.

/N:sektory określa liczbę sektorów, które będą formatowane. Jeżeli liczba ta jest niestandardowa musi być również podany przełącznik /T.

/F:rozmiar określenie pojemności dyskietki, która będzie formatowana.

Przy czym:

wielkość ścieżki sektory strony rozmiar

5,1/4" 40 81160 Kb

5,1/4" 40 91180 Kb

5,1/4" 40 82320 Kb

5,1/4" 40 92360 Kb

5,1/4" 80 1521.20 Mb

3,5" 80 92720 Kb

3,5" 80 1821.44 Mb

3,5" 80 3622.88 Mb

/1 formatowanie jednostronne.

/4 formatowanie dyskietek 5,25" w formacie 360 Kb w stacji przeznaczonej dla dyskietek 1,2 Mb.

/8 sformatowanie w wersji 8 sektorów na ścieżkę. Powinien być używany tylko dla dyskietek 360 Kb.

/S sformatowanie wraz z kopiowaniem na dyskietkę plików systemowych.

/U wymusza pełne formatowanie całej dyskietki, czyli utworzenie od nowa flag ścieżek i sektorów dla dyskietek już sformatowanych. Powoduje to całkowite wymazanie informacji zapisanych na tej dyskietce. Oznacza to, że nie można będzie tych danych odzyskać w żaden sposób, nawet przy pomocy polecenia UNFORMAT. Opcja ta jest automatycznie uruchamiana z chwilą formatowania dyskietek jeszcze nie sformatowanych.

/V: etykieta pozwala na podanie etykiety (nazwy dysku) z chwilą wydania polecenia formatowania. Zatem nie będzie zadawane, podczas procesu formatowania, oddzielne pytanie o etykietę dyskietki.

/B przełącznik powodujący formatowanie dyskietki z pozostawieniem miejsca na późniejsze wpisanie programów systemowych za pomocą komendy SYS.

/Q przełącznik realizujący tzw. szybkie formatowanie uprzednio już sformatowanych dysków. Polecenie powoduje kasowanie tylko tablicy FAT i głównego katalogu.

Uczono mnie, kiedy jeszcze WIN 3.11 był luksusem, takiej kolejności użycia komend i parametrów, jakie podałem poprzednio. Tak pisze w poderęcznikach o systemie opracyjnym DOS, kiedy programiści myśleli dopiero o win95 (o XP wtedy pewnie nie marzyli). Więc uważam, że zasadnie podałem wszystko w poprzednim poście.

Ponieważ użycie komend i parametrów działa również po wpisaniu w innej kolejności, możemy poprzestać na takim stwierdzeniu sprawy, że komendy można pisać zamiennie. Napiszę w przykładach:

  1. x:\>format x: /U

  2. x:\>format x:/U

  3. x:\>format /U x:

gdzie x: jest dowolną literą dysku

U - parametr bezwarunkowego formatowania

Ponadto możemy pisać i małe i duże litery, tu nie ma zanczenia.

Zdaję sobie sprawę, że może teraz w dobie Windowsa, gdzie właściwie DOS poszedł w zapomnienie i uważany jest za archaiczny system, wykładowcy mogą już uczyć inaczej, jednak dla mnie nie zmienia to faktu. Z DOS’a pozostały nam już tylko komendy do pewnych rzeczy które muszą być wykonane by zainstalować “Windę”. Taka kolej rzeczy. Kto wie może za jakiś czas Windows będzie systemem archaicznym?? :stuck_out_tongue: Czas pokaże.

Pozdrawiam 8)

Nic z tego działa :frowning:

Chcesz sformatować dysk z systemem XP? czy 98?

a moze masz partycje ntfs wtedy niestety spod dosu nie są widoczne i wpisując a:\format c: nie bedzie dziąłać ta komenda bo nie bedą widoczne dyski tylko napędy cd i flop .

Do poczytania http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … entry57384

i do pobrania

http://komputery.szkola.net/?pid=2511 :stuck_out_tongue:

Archeologii mówimy NIE.

ib87 - proszę kontynuować swój poprzedni temat http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=76694

“Nowe” posty ->KOSZ

Na wszelki wypadek (archeolodzy grasują :wink: )zamykam