Forsowanie zasilacza

(MTV52_) #1

Bardzo troszczę się o komputer i chcę żeby działał jak najdłużej i aby żywotność części była jak najdłuższa.. Mam pytanie kiedy najbardziej zasilacz jest „zużywany”? Mam wszystkie wtyczki molex zajęte a nie wiem czy to bezpieczne  Nie chcę mojego komputera.. zbytnio forsować  tak samo z resztą komponentów ale interesuje mnie zasilacz. To może być głupie ale proszę o pomoc :slight_smile:

(Apollo369) #2

Zasilacz jest najbardziej zuzywany gdy jes tcały czas na pełnym obciazeniu.

Gdzies czytałem, ze gdy zasilacz jest cały czas w idle to moze wytrzymac 2x dłuzej niz ten co jest cały czas w obciazeniu.

(MTV52_) #3

a właśniekiedy jest obciążony najbardziej? :slight_smile:

(witek-pl) #4

Prosta odpowiedź, gdy giercujesz. Procesor i karta grafiki pobierają najwięcej Waciorów, reszta podzespołów to "groszowe" sprawy.

(MTV52_) #5

Czyli lepiej nie grać za dużo :slight_smile: Ja nawet jak gram to na niskich ustawieniach, nie chodzi o to że karta nie da rady ale tak jak wspomniałem nie chcę jej za bardzo zużywać :-))

(Dziurdzia01) #6

hehe dziwny jesteś :slight_smile: wiec schowaj kompa do szafy :smiley:

(Extremeze) #7

MTV52_ , Nie obczajam Cię, co to uszczędzać większość userów wyciaga z sprzętów siódme poty aby zyskać na wydajności poprzez podkecanie, a ty maniacko chcesz żeby komp pracował 20 lat? Przecież dzisiejsze części za 5 lat będą kosztowały grosze. Jak komputer będzie miał odpowiednią temperaturę komponentów to bedzie długo pracował.

(Slownikex) #8

Dokładnie, komputer jest po to aby z niego korzystać, rozumiem odpuścić sobie podkręcanie itd ale żeby go normalnie nie użytkować ? przesada troszkę według mnie.

(Darth ReX) #9

Jaja sobie robisz?

Części komputerowe mogą spokojnie pracować przez 15 lat i się nie zepsuć. Chyba, że masz jakiś tani, badziewny, niemarkowy zasilacz, wtedy inna bajka.

A ustawienia nie-powiem-co ci dadzą, jeśli załączysz gierkę, bo niezależnie od ustawień karta w trybie 3D męczy się praktycznie tak samo.

(MTV52_) #10

ok juz kapuje :lol: a wy jak uzywacie kompa, np ile razy na dzień go włączacie?

(jarekm26) #11

jak wstaje, to go włączam, a jak ide spać to wyłączam...

(Extremeze) #12

U mnie praktycznie chodzi cały czas tylko na noc jest wyłanczany. A życie kompa mogą skrócić napuchnięte kondesatory, przepracowane wiatraczki oraz kurz, i co za tym idzie wysoka temperatura(nie wspominając a trefnym zasilaczu)...

(MTV52_) #13

jestem zielony więc pytanka mam:

1. Kiedy kondensatory puchną?

2. Wiatraczki u mnie myślę spoko, kompa dosyć często z kurzu czyszczę i wentylatorki też.

(Extremeze) #14

Kiedy dostają napięcie przekraczające ich możliwości, są nadmiernie nagrzewane przez inne części(np. radiator procesora) lub kończy sie ich czas żywotności, wyrażany w godzinach bezawaryjnej pracy (coś w stylu żarówki - kiedyś musi się spalić).

(Darth ReX) #15

Ja włączam z rana i już nie wyłączam.

Co do pytania - jak masz cienki zasilacz, niemarkowy, to wtedy jest złe napięcie, które je uszkadza. Oczywiście temperatura też robi swoje, choć nie przesadzajmy - musi być naprawdę gorąco.

PS. Zdradzisz nam markę i model? :slight_smile:

(Nethalythic) #16

Darth , uważaj bo otworzysz puszkę pandory :smiley:

Co do tematu, MTV52_. Wszystko to kwestia dobrej jakości sprzętu. Nawet bez grania, komp ze słabej jakości komponentami, wyzionie ducha. Dla takiego to już samo naciśniecie "POWER" to "Misja życia"...

(MTV52_) #17

hehe jeasne że zdradze :slight_smile: FEEL 400 ATX

(Nethalythic) #18

Ot właśnie ten zasilacz to przykład niszczenia podzespołów komputera.

Należy on do ścisłej czołówki tzw. "szrotów" czyli zasiłek które odbierają życia naszym maszynom.

Polecam zmianę na Modecom MC 350W/400W. Będziesz cieszył się ciszą, chłodem, dobrymi napięciami. :slight_smile:

(Jjoasz) #19

no niestety, ale nie tak samo :slight_smile:

w zaleznosci od rozdzielczosci, szczegolow planszy itp. karta roznie wykorzystuje pamiec i gpu, ba CUDA maja to jeszcze usprawnic (w nvidii przynajmniej, amd ma swoja technologie)

a w temacie - z punktu widzenia elektroniki, to najlepiej nie zmieniac za czesto stanu - jak dziala w odpowiednich warunkach, to czemu ma sie zepsuc?

oczywiscie jest to jakas tam wypadkowa roznych elementow jak napiecia stabilne, temperatura, kwarce na zegarach (odpowiedzialne za przesylanie sygnalu odpowiedniej czestotliwosci) i czesci ruchome typu wentylatory czy talerze (w hdd)

(Darth ReX) #20

Heh, ale w obrębie jednej gry różnice w zużyciu energii są minimalne, a to miałem na myśli.