Fraps zamula mi gry na bardzo dobrym sprzęcie

Mój sprzęt:

-NVIDIA GeFroce GTX560

-Intel® Core i5-2500 CPU @ 3.30 GHz

-8 GB RAM

  • Windows 7 64bit

  • dysk twardy 1 TB

Według mnie sprzęt świetny, ale… :confused: W każdym bądź razie, gdy próbuję nagrywać frapsem, fps raz są dobrze potem spadają, za chwile idą w górę. Znowu są dobrze i za chwile ponownie spadają. Nie da się grać, tym bardziej porządnie nagrywać. Wersja frapsa to 3.4.6. Oczywiście mam zamiar nakręcać let’s play’e. Nawet po zmniejszeniu grafiki na najniższą problem jest identyczny. Ratunku! Od razu mówię, że żadnych virusów nie ma. Komp jest nowiutki!

Sam fraps niewiele ma wspólnego z jakością detali jakie ustawiasz. Na moje problem bierze się z tego że chcesz nagrywać na zbyt dużej rozdzielczości obrazu, a te zwiechy to momenty kiedy fraps akurat zapisuje kolejny fragment na dysk twardy. Jak masz partycje i na której zapisujesz filmiki z frapsa?

jarosik10 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

odpowiedź jest prosta i prozaiczna zarazem jeśli masz dobry sprzęt to zapewne nagrywasz w rozdzielczości HD, Fraps nie kompresuje filmu zatem jest on filmem RGB czyli ciągiem kolejnych bitmap, każda taka bitmapa full hd zajmuje blisko 6 Mb co daje już przy 25 klatkach/s 150 Mb/s… (pomijając dźwięk) takiej prędkości zapisu nie osiągają nawet najszybsze “zwykłe” dyski twarde w testach syntetycznych, a co dopiero podczas zwykłej pracy. Mimo iż procesor i karta graficzna sobie radzą bez kłopotu to dysk nie daje rady, choć zapewne też jest dość szybki…

Rozwiązania:

  • kup drugi identyczny dysk twardy i połącz w sieć Raid-0

lub kup dysk SSD

lub zmniejsz rozdzielczość powiedzmy do 1440x900 powinno wystarczyć do komfortowej gry

możesz też poszukać innych programów podobnych do Frapsa, może będą wydajniejsze :slight_smile:

Filmiki nagrywają się na specjalnie dla nich stworzonej partycji, która ma 470 GB. Więc miejsca jest wystarczająco. Hmm… Ale jak teraz o tym myślę to ja mam dosyć stary monitor i przez to moją maksymalną rozdzielczością jest 1280x1024. To może mieć jakiś związek?

Nie, nie ma związku. Prawda jest taka że to jest tylko i wyłącznie oddzielna PARTYCJA a nie fizycznie oddzielny dysk twardy. Grasz w grę która zjada sporo zasobów systemowych zapewne (zgaduje że to nowa i dobra gra a nie saper). Komputer wykorzystuje masę swojej mocy na zapewnienie Ci gry, która za pewne zajmuje też dużo miejsca na dysku a to znaczy że dane z dysku są czytane cały czas. W tym samym czasie przy takim obciążeniu kompa i dysku starasz się zapisywać bardzo dużo danych video na dysku i to zgaduje w wysokiej jakości. Komp (a dokładniej dysk twardy) nie wyrabia. Żeby móc zrobić coś takiego potrzebujesz FIZYCZNIE oddzielnego dysku twardego i to najlepiej SSD który jest bardzo szybki i wtedy wszystko powinno wrócić do normy. Jaśniej opowiedzieć się tego już chyba nie da.