FreeBSD czy OpenSolaris - Co łatwiejsze?

(Ntfss) #1

Hiho :doubt:

Który z nich jest łatwiejszy w użytkowaniu i instalacji? :n00b:

I nie polecajcie mi linuxa. Jestem zainteresowany jedynie tymi systemami.

(Sawyer47) #2

OpenSolaris jest bardziej "graficzny" i ogólnie nastawiony bardziej na desktopy.

(Wiktor 1996 96) #3

opensolaris ale to według twojego uznania najlepiej potestuj obydwa

(Soren) #4

Skoro jesteś newbie to wgraj linuksa i przyzwyczaj się że nie wszystko da sie myszka wyklikac

open solarisa nie uzywalem ale freebsd to juz glebokie wody

(Ntfss) #5

Używałem dłuższy czas Ubuntu ale ciekawią mnie inne systemy.

Miałem FreeBSD ale dodawanie użytkowników jest jakieś pomerdane. W $ miałem graficzną konsolę a jak zalogowałem się do # to miałem KDE.

(que_pasa) #6

Jeśli polecenie useradd jest dla Ciebie zbyt pomerdane to odpuść sobie ten system i zostań przy ubuntu/windows.

Poza tym FreeBSD jest lepiej udokumentowany i jego piliki konfiguracjne są moim zdaniem dużo bardziej przejrzyste niż te w opensolarisie. OpenSolaris ma też inną wadę, aby w miarę znośnie (szybko) chodził potrzebuje sporo ramu. Z drugiej strony na OpenSolaris nieźle działa wirtualizacja, a na FreeBSD pratktycznie wcale. Pamiętaj również o niesczęsnym flashu na FreeBSD.

(Michal) #7

OpenSolaris łatwiejszy. FreeBSD jest dosyć skomplikowane i nawet doświadczonemu linuksowcowi, który wcześniej nie widział *BSD na oczy może przyspożyc problemów, a niby Linux uniksopodobny.

(que_pasa) #8

Chyba doświadczonemu ubunciakowi. :wink:

(system) #9

Używałem FreeBSD przez 3 lata :stuck_out_tongue: Zarąbisty, stabilny system, z wieloma możliwościami i paroma bolączkami .Głowna bolączka to taka (moim zdaniem oczywiście) , że brak wsparcia dla kilku programów oraz wielu sterowników. Oczywiście środowisko osób które znają się na programowaniu, radzi sobie całkiem z tym nieźle ale nie zawsze.

Dla nowego usra proponuje na początek PC-BSD celem zapoznania się z problemami, a później instalacja, wersji dla dorosłych :smiley: która wcale nie jest łatwa :smiley: ..Ale jak już wszystko mamy to system portów i kompilacja jest miodzio =D>