FreeBSD czy OpenSolaris - Co łatwiejsze?

Hiho :doubt:

Który z nich jest łatwiejszy w użytkowaniu i instalacji? :n00b:

I nie polecajcie mi linuxa. Jestem zainteresowany jedynie tymi systemami.

OpenSolaris jest bardziej “graficzny” i ogólnie nastawiony bardziej na desktopy.

opensolaris ale to według twojego uznania najlepiej potestuj obydwa

Skoro jesteś newbie to wgraj linuksa i przyzwyczaj się że nie wszystko da sie myszka wyklikac

open solarisa nie uzywalem ale freebsd to juz glebokie wody

Używałem dłuższy czas Ubuntu ale ciekawią mnie inne systemy.

Miałem FreeBSD ale dodawanie użytkowników jest jakieś pomerdane. W $ miałem graficzną konsolę a jak zalogowałem się do # to miałem KDE.

Jeśli polecenie useradd jest dla Ciebie zbyt pomerdane to odpuść sobie ten system i zostań przy ubuntu/windows.

Poza tym FreeBSD jest lepiej udokumentowany i jego piliki konfiguracjne są moim zdaniem dużo bardziej przejrzyste niż te w opensolarisie. OpenSolaris ma też inną wadę, aby w miarę znośnie (szybko) chodził potrzebuje sporo ramu. Z drugiej strony na OpenSolaris nieźle działa wirtualizacja, a na FreeBSD pratktycznie wcale. Pamiętaj również o niesczęsnym flashu na FreeBSD.

OpenSolaris łatwiejszy. FreeBSD jest dosyć skomplikowane i nawet doświadczonemu linuksowcowi, który wcześniej nie widział *BSD na oczy może przyspożyc problemów, a niby Linux uniksopodobny.

Chyba doświadczonemu ubunciakowi. :wink:

Używałem FreeBSD przez 3 lata :stuck_out_tongue: Zarąbisty, stabilny system, z wieloma możliwościami i paroma bolączkami .Głowna bolączka to taka (moim zdaniem oczywiście) , że brak wsparcia dla kilku programów oraz wielu sterowników. Oczywiście środowisko osób które znają się na programowaniu, radzi sobie całkiem z tym nieźle ale nie zawsze.

Dla nowego usra proponuje na początek PC-BSD celem zapoznania się z problemami, a później instalacja, wersji dla dorosłych :smiley: która wcale nie jest łatwa :smiley: …Ale jak już wszystko mamy to system portów i kompilacja jest miodzio =D>