FS Loox 420 + Skype + Linksys WRT54GL

(Maryś) #1

Witam.

Pisałem o swoim problemie na Forum o PDA ale bez odpowiedzi.

Kupiłem używany FS Loox 420 (400MHz, WiFi)

Mam Chello Light 1,5 Mbit. Router Linksys WRT54GL.

PC Pentium IV 3.0GHz.

Rozmowy testowe na palmtopie Skype - Echo 123

nie do zaakceptowania (wszystko się tnie).

Palmtop oddalony od routera 1 m (wskazanie na palmtopie sieci WiFi dobre)

Na PC-cie Skype działa poprawnie.

Czytałem o ustawieniach portów na routerze pod Skype ale nie wiem czy wszystko robię OK.

Starting IP Adress 198.168.1.100

Palmtop ma 198.168.1.101

Czytałem, że do Skype muszą być otwarte porty TCP i UDP

od 1024 do końca.

Czy 65535 to jest do końca ?

Ustawiłem na routerze w zakładce Applications&Gaming :

Aplication : skype

Start : 1024

End : 65535

Protocol : TCP

IP Adress : 192.168.1.101

Enable : "ptaszek"

to samo powtórzyłem dla protokółu UDP

Skype na Loox'sie 420 dalej się tnie.

Co z tym zrobić ?

Jakie są Wasze doświadczenia odnośnie aplikacji Skype na palmtopach ?

(Mrooveq) #2

powinno być 192.168.1.xyz.

"dobre", to znaczy najlepsze jakie da się pokazać, czy dobre w sensie średnie? przy 1m powinieneś mieć wyśmienitą/doskonałą jakość sygnału. jeśli tak nie jest, to możesz mieć walnięte WiFi w palmtopie.

przypisz skype'owi w palmtopie konkretny port jakiego ma używać, przekieruj go w routerze i na nim konkretnym ustaw priorytet, a nie na wszystkich portach.

skype używa protokołu UDP, a nie TCP.

(Maryś) #3

Witam.

Dzięki za zainteresowanie moim tematem.

Tak zgadza się. Tak jest. "czeski błąd" - jak pisałem.

Tak jest maksymalne, czyli po stronie WiFi wszystko OK

Wersja Skype Mobile ma tylko ustawienie Connection > Proxy Type (No proxy, HTTPS i SOCKS5). Dla No proxy nie ma ustawienia

HOST i PORT. Są dla HTTPS i SOCKS5.

Czyli ustawienie TCP usunąć ?

Dobra. Nawet jeśli przyjąć, że należy przyporządkować konkretny port, to będzie to funkcjonować w domu na moim routerze.

Co będzie, jeśli chcę korzystać z HotSpotów, których jest coraz więcej.

Taka jest dla mnie idea korzystania ze Skype.

W domu korzystam ze Skype na PC-cie i jest wszystko OK.

Trywialne pytanie : Na routerze w polu Aplication ma być napisane skype czy Skype. Czy duże i małe litery mają znaczenia ?

Złączono Posta : 21.06.2007 (Czw) 10:44

Cytat ze strony Skype :

Jeśli nie znasz się sam na firewallach i portach, to lepiej zasięgnąć rady administratora systemu albo znajomego biegłego w technice komputerowej. Minimalnym wymogiem dla funkcjonowania Skype jest nieograniczony dostęp wyjściowego TCP do wszystkich portów przeznaczenia powyżej 1024 (opcja preferowana) lub do portu 80. Jeśli żaden z powyższych warunków nie jest zrealizowany, Skype nie będzie dobrze działał. Jakość dźwięku i niektóre inne elementy funkcjonowania Skype ulegną poprawie, jeśli transmisja wychodząca UDP zostanie otwarta dla wszystkich portów powyżej 1024 i dopuścisz odpowiedzi zwrotne UDP.

Dla osiągnięcia jeszcze lepszej jakości dźwięku zaleca się otwarcie przychodzących TCP i UDP dla portu określonego w Opcjach Skype. Port ten jest wybierany losowo w momencie instalacji Skype. W przypadku firewallów, nie powinno to nastręczać większych trudności. Jednakże w przypadku niektórych ruterów w ogóle nie można skonfigurować przychodzącego UDP (chociaż można i należy skonfigurować port, do którego przesyłany jest przychodzący TCP).

Losowy przydział portu ma usprawnić przebieg NAT w przypadkach, kiedy kilku użytkowników używa tego samego NAT; gdyby wszyscy używali tych samych portów, NAT obniżyłby jakość dźwięku Skype.

Jak to ustawić na routerze ?

(Mrooveq) #4

w Opcjach w Połączeniach powinna być możliwość wybrania "Użyj portu _____ dla połączeń przychodzących".

ten port przekierowujesz na routerze zarówno tcp jak i udp.

to jest tylko etykietka, możesz tam napisać cokolwiek.

z tego co piszą na skypie, zostaw jedno i drugie.

nadal będzie działać, przekierowanie tego portu poprawia transmisję, ale nie jest konieczne do działania skype'a.

sprawdź na jakimś otwartym hotspocie, czy tam też Ci rwie rozmowę testową. jeśli nie, to jest to dalej problem konfiguracji u Ciebie w domu, jeśli tak, to raczej kwestia PDA.

nie pamiętam czy ta konfiguracja jaką masz teraz ustawioną w Application&Gaming to przekierowanie portów, czy priorytetowanie połączeń, bo oryginalny firmware z GL miałem przez 15 minut, teraz używam OpenWRT, ale instalacja tego u Ciebie nic nie zmieni.

jeśli to jest przekierowanie, to zwęź zakres portów do ustawionego w skype na PDA, a jeśli się nie da, to sprawdź na jakim porcie on nasłuchuje (chyba, że w ogóle nie nasłuchuje, wtedy mu nie pomożesz). z tego co zauważyłem Skype standardowo przy instalacji losowo dobiera sobie porty >30000. 65535 to maksymalna wartość.

teoretycznie przy domyślnej konfiguracji routera, bez przekierowań i bez priorytetowania, skype powinien działać dobrze.

czy rozmowa rwie się w obie strony, tzn echo jak mówi, to już jest urywane, czy dopiero to co odtwarza co mu nagrasz to się rwie?

(Maryś) #5

mrooveq

Wersja Skype Mobile dla Looxa 420 nie ma opcji Użyj portu ....

Na otwartym hotspocie też się rwie. Dotyczy to zarówno

głosu, który mówi Echo123 jak i mojego. Przyczyna - raczej PDA.

Otrzymałem poradę na Forum PDA, żeby zwolnić pamięć, np poprzez

wykasowanie plików internetowych i temp.

Pomogło. Komunikacja przedstawia się już zachęcająco, o wiele lepiej.

Zrobię HR i zainstaluję tylko Skype. Zobaczymy co będzie.

Może jeszcze podkręcić procesor ? (z umiarem)

(Mrooveq) #6

jeśli to kwestia sprzętu, a nie łącza, to każda poprawa parametrów PDA na pewno poprawi jakość działania skype'a.