GA-M55S-S3 i problem z dyskiem SATAII


(Irydium) #1

Witam,

mam taki oto problem, że za nic dysk Sata nie chce działać na wyżej wymienionej płycie. Tzn jak wyłączę funkcję RAID to dysk działa, ale jak włączę raid to win xp się nie instaluje nawet po podaniu sterownika RAID. Płyta główna jest na nForce 550 jest to Gigabyte Ga-M55S-S3 rev 2.0, płyta ma wgrany najnowszy BIOS, przez QFlash. Natomiast dysk twardy to Seagate ST3160815AS.

Dysk jest sprawny bo na innej płycie działa normalnie jak SATA. Ale na tym nForcie nie chce w Biosie go nie widać w Hard disk priority, a jak wyświetla się ekran Raid to wyświetla się Detecting array i każe wcisnąć f10 aby ustawić macierze, ale to mi jest nie potrzebne bo dysk jest tylko jeden.

Proszę o jakieś porady.

A może chipset jest uszkodzony?


(adam749) #2

Ale raid to jest łączenie partycji kilku dysków w 1 --> http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Więc jak tego nie używasz to wyłącz.


(Irydium) #3

No tak, ale w instrukcji do płyty głównej było żeby włączyć raid ale przy pojedynczym dysku go nie konfigurować. Bo bez raida to drażni mnie w trayu ikonka odłącz dyski twarde.


(Cedar) #4

Przy jednym dysku zapominasz o pozycji “RAID” !!

Albo przestawiasz ACPI na IDE lub SATA - przy SATA na początku instalacji systemu dogrywasz sterownik ze strony Gigabyte. (nie wiem jak jest dokładnie przy tej płycie) Najlepiej przełącz na IDE i zainstaluj system w tym trybie, sterownik od SATA zainstalujesz już na działającym systemie. i dopiero wtedy przełączysz tryb pracy kontrolera na SATA. Mam ten sam dysk i podobną płytę główną (trochę wyższy model) i nie ma najmniejszego problemu.

No i właśnie - jaki masz system


(Irydium) #5

(Cedar) #6

Ustawienia SATA i RAID prawdopodobnie powinieneś mieć jak na stronie 36 tej instrukcji (oba obrazki):

http://download1.gigabyte.ru/manual/mot … _2.0_e.pdf

Który BIOS wgrałeś? (http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios … s3_20.html)


(Irydium) #7

Bios najnowszy FI.

Aha i jest jeszcze jedna dziwna rzecz na każdym innym biosie niż FB jest takie sekundowe piszczenie płyty zaraz na początku uruchamiania komputera i nie jest to piknięcie speakera.


(Cedar) #8

Jedyne co mi przychodzi na myśl - strona 36 instrukcji ( http://download1.gigabyte.ru/manual/mot … _2.0_e.pdf ) drugi “obrazek” - pierwsza pozycja DISABLED - pozostałe cztery pozycje ENABLED czyli tak jak jest to pokazane.


(Irydium) #9

Dobra sprawdzę to jutro i spróbuję zrobić macierz z drugim dyskiem może to coś da.

Te ustawienia tak jak na screenie to jest tryb ata, żeby dysk sata działał jako sata, RAID musi być enabled. Drugi dysk ma też problem, a jak dwa dyski sata podłącze i włączę RAID to W BIOSie RAID wyskakuje błąd że nie ma biosu i nie wpuszcza do ustawień dysków RAID tylko przełącza do ustawień Biosu podstawowego, a powinien wyświetlić oba dyski twarde.

Wychodzi, że chipset ma uszkodzoną funkcję raid, bo inne rzeczy działają, tylko nie ten raid. Chyba pozostaje mi wymiana płyty głównej, bo na oddawanie na gwarancję szkoda czasu, a jak ich znam to stwierdzą że wszystko z płytą w należytym porządku.

Dziękuję wszystkim za pomoc.