GA-MA790XT-UD4P - które sterowniki zainstalować?


(Piksel14) #1

http://www.gigabyte.pl/products/mb/driv ... os=win7_64

Które sterowniki z "SATA", "Raid" i "Driver" zainstalować? Konfiguracja komputera w podpisie.


(Gardner) #2

Te części SATA, RAID i Driver to (jakbyś doczytał) są potrzebne podczas instalacji Windowsa (na pewno XP, z nowszymi raczej nie ma wielkiego problemu), który potrzebuje zewnętrznych sterowników do tych urządzeń, żeby w ogóle widzieć dysk twardy.


(Piksel14) #3

Gdzie to przeczytałeś?


(Depedro70) #4

Wystarczy Sata.


(Gardner) #5

Gdzie? A tu http://img23.imageshack.us/img23/7212/screenwgo.png

Poza tym sterowniki do SATA/RAID, to zawsze są po to, żeby Windows widział dysk przy instalacji (XP i wcześniejsze po prostu nie wykrywały ich).


(Piksel14) #6

No to problem rozwiązany. :stuck_out_tongue: Teraz z innej beczki: Gardner, skąd wziąłeś taki zarąbisty them stylish? Jakbyś mógł, to podałbyś linka? :slight_smile:


(Adalbert) #7

Win7 ma wbudowane sterowniki AHCI, ale ten tryb trzeba najpierw włączyć w BIOSie - sprawdź to. No i domyślne sterowniki AHCI nie zawsze są tak dobre jak najnowsze ściągnięte ze strony producenta.


(Piksel14) #8

Warto w ogóle je włączać?


(Adalbert) #9

AHCI? Głównym skutkiem jest włączenie NCQ, co w niektórych przypadkach (jak wykazują testy) pozwala zwiększyć wydajność o ~10%. Czy warto? Nic się nie traci (poza czasem na ustawienie trybu i ewentualnie zainstalowanie sterowników), można tylko zyskać, warto.


(Piksel14) #10

Wiesz jak mniej więcej powinna wyglądać ta opcja w BIOS-ie?


(Adalbert) #11

SATA: Enhanced

AHCI: Enabled

coś takiego ustaw, szukaj opcji tego typu.