GA-MA790XT-UD4P - O/C procesora i RAM'u

http://img137.imageshack.us/img137/9687/zdjcie036.jpg

Jak prawidłowo podkręcić procesor (AMD Phenom II x3 720 Black Edition 2.8Ghz) i RAM (Patriot 2x2GB 1600Mhz)? Wiem że to trochę głupie pytanie, ale jakieś 2 lata byłem na tym takim szarym BIOS’ie (zapomniałem nazwy). ;]

BTW Opłaca się odblokować czwarty rdzeń? Wiem że na tej płycie głównej można ale nie wiem jak. :stuck_out_tongue:

Oczywiście, że tak! Tylko pytanie czy twój procesor na to pozwoli.

TUTAJ masz instrukcję jak to zrobić. U mnie wystarczyło ACC na Auto i EC Firmware na Hybrid.

Niektóre gry mają nawet problem z trzema rdzeniami, osiągają mniejszą wydajność niż na czterordzeniowym Phenomie 2,6 GHz. Jeśli chodzi o podkręcanie to zasada dla gier jest taka: im więcej MHz tym lepiej :idea:.

A te 1600MHz pamięci osiągnąłeś bezproblemowo? Jeśli masz z tym problem TUTAJ jest poradnik.

Jeśli chodzi o podkręcanie procesora to masz z górki! To Black Edition z odblokowanym mnożnikiem, wystarczy dać CPU Clock Ratio powyżej 14. Nie musisz się nawet bawić w zwiększanie częstotliwości referencyjnej.

PS. ten szary BIOS to Phoenix, w tym Gigabyte masz za to Award :wink: .

Odblokowałem 4 rdzeń i podkręciłem do 3.2Ghz. Wolałbym jakby ktoś napisał jak przyspieszyć RAM dla tych pamięci: http://www.esc.pl/product_info.php?manu … s_id=18850, bo nie jestem pewien czy ten sposób z OCZ pomoże. ;]

Poradnik jest uniwersalny, ale generalnie platforma AMD woli pamięci z mniejszym napięciem. Z tymi Patriotami są pewne problemy, więc zapoznaj się lepiej z TYM wątkiem :idea: .

Pamiętaj także aby przy ustawieniach pamięci 1600 MHz przyspieszyć NB (CPU NorthBridge Freq.), bo przy jego domyślnych 2000 MHz przepustowość nawet spadnie. Patrz TUTAJ.

Dlaczego jak ustawie 1600mhz i pogram w GTA IV lub Crysis’a bez przerwy jakieś 5 godzin albo więcej lub gdy uruchomię MemTesta na max. 2h, to nic się nie dzieje - wszystko pięknie chodzi, a jak na następny dzień włącze kompa, to muszę resetować BIOS?

A jakie masz napięcie pamięci?

Ustaw na ok. 1,7-1,9V.

Ustawiłem 7-7-7-20, 1T, napięcia 1.3v i 1.9v i komputer chodzi niestabilnie (np. Crysis zacina kompa przy włączaniu, co nigdy wcześniej nie występowało). Jakieś propozycje?

PS Mój procek w ogóle wspiera ram 1600mhz?