Gazowy filtr przeciwkurzowy

Witam !

Dziś wykonałem w swoim komputerze filtr przeciw kurzowy, którego koszt nie wyniósł mnie więcej niż 5 zł.

Potrzebne materiały:

  • Kawałek gazy jałowej 3-warstwowej

  • Szeroka taśma klejąca 1-stronna (np. Gerda)

  • Taśma dwustronna, może być gąbkowa, chociaż ja użyłem zwykłej

  • Nożyk

Niestety zdjęcia zrobiłem dopiero “po robocie” więc nie będzie tutoriala :slight_smile:

min_kurz09.jpg

W nową obudowę zamontowany był tylko jeden filtr przeciw kurzowy z metalowej siatki. Trochę mało…

min_kurz06.jpg min_kurz07.jpg

Zacząłem od sporej wielkości kratownicy poniżej tuby procesorowej.

Zakleiłem wewnętrzną część klapy więc nawet nie martwiłem się o wygląd.

Obudowa jest czarna a gaza biała. Hmm… Przynajmniej będę wiedział, kiedy ją oczyścić ze zgromadzonego na niej kurzu :slight_smile:

min_kurz02.jpg min_kurz04.jpg

Następnie zająłem się kratownicą z przodu obudowy. Żeby się tam dostać musiałem wymontować cały przedni panel oraz samą kratkę. Gazę przykleiłem do plastiku za pomocą taśmy dwustronnej.

Gazę i taśmę ledwo widać - bardzo dobrze.

min_kurz10.jpg

Przed złożeniem obudowy i przedniego panelu w całość zakleiłem szparę pod panelem. Znajduje się ona bardzo blisko ziemi i kurz zawsze by nią wpadał.

Efekt wizualny fatalny, jednak nikt na to nie patrzy…

min_kurz01.jpg min_kurz03.jpg

Najwięcej zachodu miałem z małą kratownicą obok wejść na karty rozszerzeń. Musiałem dokładnie wyciąć gazę, zakleić jej rogi za pomocą taśmy jednostronnej, aby jej warstwy się nie rozdzielały. Cały ten kawałek przykleiłem do obudowy za pomocą taśmy obustronnej, której małe kawałki również dokładnie wyciąłem, żeby nie zasłaniały wlotu powietrza. Powinienem tak zrobić także przy przednim panelu, ale nie pomyślałem o tym.

Na razie nie wiem jeszcze czy gaza spełni swoją filtrującą rolę, ale w najbliższych dniach o tym napiszę.

Pozdrawiam !

hehe doskonała robota :stuck_out_tongue: że ci się chciało :-)całość wygląda dość ciekawie, choć mnie ciekawi jedna rzecz czy po “załataniu” gazami wszystkich dziur, nie spadnie jakość wentylowania obudowy ?? sprawdź temperatury przy obciążeniu.

Temperatury przy obciążeniu są równe temperaturze pokoju. Pewnie dla tego, że nie mam jeszcze całej reszty zawartości obudowy :smiley:

Myślę, że jak umieszczę duży 12cm wiatrak z przodu oraz mniejszy np 9-cm z tyłu (to, czego nie załatałem) to temperatury powinny być w normie.

jeśli tylko zamontujesz wiatraki tak aby wydmuchiwały gorące powietrze, które zebrało sie wewnątrz obudowy :wink:

tuningowałeś obudowę ?? :P:P:x

p1030308qew7.th.jpg

Temperatury przy obciążeniu:

CPU: 46 st C

System: 34 st C

PWM: 44 st C

Zdjęcie zrobione po ok. 10 minutach działania tych aplikacji na sprzęcie z podpisu:

cpuzky0.th.png

dodatkowo powiem, że nie zamontowałem żadnego dodatkowego wiatraka ani z przodu ani z tyłu :stuck_out_tongue: