Gdy wyłącze komp z sieci energ. problem

(Marek L5) #1

Mam pytanie od pewnego czasu , gdy tylko wyłącze zasialnie energią elektryczną kompa po zamknięciu zsystemu z listwy zabezpieczającej przy ponownym uruchomieniu , kasuje się zega , pokazuje pólnoc , i data 2002 styczeń pierwszy.

Co mozę być powodem , czyżby baterie podtrzymujące pamięc na płycie głownej ?

Sprawdzałem czy czasami nie wypadła z gniazda , ale jest ok .

Co zrobić ???

(Meason) #2

A może po prostu ją wymień. Mogła paść.

(Dybowski Filip) #3

Spróbuj ją wymienić bo trzeba co pare lat wymieniać.

Albo sciagnij ten program i ustaw by ci aktualizowal date i godzine przy starcie:

:mrgreen: :mrgreen:

(Marek L5) #4

ale co mam wymienić . listwę , czy płytę ???? :lol:

(Tomaszzz89) #5

Wymień baterię, to koszt kilku złotych.

(Wujek 15) #6

Bateria w 100 %,

Poza tym nie wylaczaj kompa z sieci to skraca o polowe zywotnosc podzespolow, tymbardziej monitora jesli jest CRT

(Remikk70) #7

Eeee to już przegina całkowita tak twierdzić .

Powiedzieć należy inaczej. Użytkowanie sprzętu ciągle włączonego nie skraca w rażący sposób jego żywotności . Poza tym co sie w nim kreci rusza i wiruje to się zużywa mechanicznie.

(enjoypoznan) #8

Chyba coś pokreciłeś :mrgreen: Właśnie pozostawianie włączonego do sieci powoduje zużycie się zasilacza w komputerze( który nadal pracuje) i zasilacza w monitorze który również pracuje. Obydwa te elementy pobierają niewielką ilośc prądu. Jak komp jest wyłączony listwą to jest również zabezpieczony przez skokiem napięcia w sieci , wyładowaniami itp. To że wyłączysz kompa przyciskiem tak samo monitor nie oznacza że do wszystkich obwodów został odcięty prąd(tzw stan czuwania). :wink: Komputer wyłączac na noc listwą!!

(Zbych ) #9

Jednego kompa (starego dziadka) mam już 8 lat monitor LG równie stary i zawsze jest wyłączany na listwie działa do dzisiaj co ciekawe bateria w nim nie była jeszcze wymieniana i też działa prawidłowo , drugi komp jakieś 5 lat też monitor LG i też jest wyłanczany na listwie- działa , pozatym niewyłanczanie na listwie powoduje zużycie prądu w granicach nawet 30Watt/h , 10godzin=300Watt , 1000godzin= 3Kwh więc przez cały rok troche dodatkowego zużycia się nazbiera , pozatym zalecenia unijne dotyczące zmniejszenia zużycia energi zalecają aby każdy sprzęt był wyłanczany z funkcji podtrzymania co w niektórych przypadkach jest raczej niewygodne gdyż niektóry sprzęt traci ustawenia np. zegarek czy nawet powoduje rozprogramowanie stacji radiowych czy telewizyjnych.

(Wujek 15) #10

Ja tylko mowie co mi powiedzieli panowie ze sklepow komputerowych jakies 3,5 roku temu :slight_smile: A oddawałem wtedy sam monitor do naprawy jakies 4 razy ;/

(enjoypoznan) #11

Ehh mi też nieraz bzdur nawciskali. tacy właśnie są panowie se sklepu. :?