Gdzie firmowe skrzynki we własnej domenie?


(kranu) #1

Gdzie można uruchomić skrzynki mailowe w firmowej domenie?

Ok. 50 skrzynek, duża pojemność, panel do zarządzania nimi, dobry antyspam, możliwość ustawienia globalnej stopki i do tego jakaś chmura na pliki by się przydała. Idealnie też jakby była jakaś aplikacja mobilna..

Pierwsze co się nasuwa to Outlook.com lub Gmail.com, ale koszty rzędu 8000zł rocznie za gmaila to zbyt dużo.

Są jeszcze jakieś godne uwagi alternatywy?

 

pozdrawiam,

kranu


(skrzek) #2

możesz pocztę mieć w 1 miejscu (skonfigurujesz na każdej apce mobilnej)

chmura na pliki to np. Google Drive (ewentualnie inny dropbox)

kalendarz również na osobnym adresie z Gmaila

 

znam całkiem sporo firmy z branży e-commerce, które tak robią.

 

Jeśli chcesz mieć wszystko w 1 miejscu to niestety będzie to kosztować odpowiednio. Sprawdź np. jakie koszty wiążą się z uruchomieniem własnego serwera MS Exchange i po jakim czasie się on zamortyzuje.


(drunkula) #3

Pojemność może nie taka jak trzeba, ale taniej wychodzi na http://www.nazwa.pl/poczta/ . U mnie w korpo działa to jako dodatkowa skrzynka polska, nigdy nie było z nią problemów (przynajmniej widocznych - nie ja to adminuję). Bez problemu przez klienta, web i andka.

Przy nieograniczonej liczbie kont już pociąłem wspomniany przez Ciebie koszt o jakieś 99%, więc może warto przedzwonić i dopytać o dodatkowy storage? :wink:

 

edit: skrzek fajnie radzi z tym postawieniem serwerka… ale niekoniecznie na exchange (bo same licencje to kupa kasy), przy dobrze dobranym sprzęcie i pewnym adminie inwestycja jest jednorazowa (+konserwacja), a z tego co liczyłem to taki serwer zjada prąd za~28zł/m-c i zostaje spory zapas do wykorzystania na ftp, intranet czy co tam sobie wymyślisz.


(Kamatori) #4

Dwa proste rozwiązania:

Albo kupcie sobie vpsa i postawcie na nim iredmail + owncloud. To wyniesie was ok. 40-50zl/miech

Albo wykupcie pocztę firmową. Polecam Home.pl


(skrzek) #5

 

Mam wrażenie, że gdyby w tej firmie był człowiek, który potrafi więcej niż zainstalować system na firmowym kompie, to sam wpadłby na ten pomysł :wink: a jeśli mają zatrudnić kogoś do konfiguracji i utrzymania tego VPSa, to wspomniana roczna kwota będzie śmieszna.

 

Podałem przykład Exchange bo jest on uznawany za jedno z lepszych rozwiązań do firmowej poczty (sam mam skrzynkę na Exchange’u) oferując znacznie więcej niż wysyłanie i odbieranie emaili. Sprawdź też jak wyglądają oferty dostawców poczty na Exchange np. http://hostedexchange.pl/ i nie patrz na ceny przez pryzmat opłaty rocznej - licz licencje, serwery, backupy, utrzymanie, gwarancje niezawodności i można jeszcze długo wymieniać.


(kranu) #6

Mamy w firmie serwer oparty o Windows Server, ale wolałbym skrzynki gdzieś na zewnątrz - kwestia stabilności naszego zasilania i łącza internetowego.

 

Zastanowiłem się i w zasadzie zamiast chmury wystarczyłaby mi możliwość współdzielenia wybranych folderów pocztowych przez webmail.

Można to zrobić inaczej niż przez Exchange?


(Kamatori) #7

Można. Np. Roundcube (który jest w pakiecie iredmail defaultowo) posiada opcję shared oraz public folderów. http://www.iredmail.org/wiki/index.php?title=IRedMail/FAQ/Share.IMAP.Folder


(kranu) #8

 

Twoja propozycja brzmi obiecująco - zamówiłem sobie VPSa na testy i wypróbuję to w praktyce.

Nieraz używałem Roundcube, ale nie było tych opcji - wymagają wtyczki, a niestety żaden provider z gotowymi rozwiązaniami mi ich nie doinstaluje.

 

Duzi typu Netart, Home czy OVH oferują Exchange który wychodzi niewiele taniej niż Google Apps, a nawet niekoniecznie oferują wszystko co chciałem (typu globalna stopka).

 

Na VPS mam nadzieję zrobię wszystko co chciałem, tylko nie jestem pewien czy Iredmail free mi wystarczy bo chyba nawet aliasów nie pozwala utworzyć :confused:


(Kamatori) #9

Pozwala utworzyć, tylko wymaga chwili kombinacji. http://serverfault.com/questions/510681/how-to-add-domail-alias-in-iredmail-open-source-edition chyba że zainstalujesz ldapa to wtedy http://www.iredmail.org/wiki/index.php?title=IRedMail/FAQ/LDAP/Add.Alias.Account.with.phpLDAPadmin


(demisen) #10

Sprawdź ofertę Zoho https://www.zoho.com/