Gdzie jest główny .Trash?

Witam.

Czy folder .Trash znajdujący się w home jest główny ??

i jak usunę jego zawartość to pliki zostały usunięte na zawsze bez możliwości ich przywrócenia ??

Mam ubuntu 6.10

Tak, dla Twojego konta.

Są programy do odzyskiwania usuniętych danych.

to jak usunę z tego folderu pliki to tak jak bym opróżnił kosz w windows’ie ??

Dokładnie tak samo.

Zrób sobie ikonke kosza na pulpicie i będziesz miał już w zupełności jak w windowsie.

Nie wiem jak to jest z linuksem, ale na windowsie uzywalem takiego programu o nazwie EasyEreaser, ktory nie usuwal lecz kasowal z dysku dane tak, ze nie bylo po plikach sladu. Programy takie dzialaja na zasadzie wielokrotnego nadpisywania danych, czyli ten program ktorego ja uzywalem nadpisywal 35 razy jeden plik plikiem ktory byl niczym. Kasowanie trwa znacznie dluzej niz usuwanie. Usuwanie od kasowania rozni sie tym, ze usuniete pliki sa tylko niewidoczne dla systemu, ale pozostaja dalej na dysku w postaci impulsu elektromagnetycznego. Natomiast kasowanie polega na calkowitym wymazaniu danych zastepujacymi ten impuls elektromagnetyczny innym, czyli innymi plikami. Mysle, ze taki program moglbys odpalic albo przez wine albo poszukac jakiegos linuksowego odpowiednika:D Kasowanie danych jest przydatne bo jest bardziej efektywne i nie zmniejsza realnej pojemnosci dysku:D

Pozdrawiam!