Gdzie sprawdzić temperaturę procesora?

(Rk Robson) #1

Tak jak w temacie "Gdzie sprawdzić temperaturę procesora?"

Będę podkręcał procesor i właśnie chciałem kontrolować tą temperaturę a nie wiem za bardzo gdzie to sprawdzić. Proszę o pomoc :smiley:

(Tofikpl) #2

Temperaturę procesora można sprawdzić w BIOSIE, albo instalując program. Polecam program SpeedFan (pokazuje także obroty wiatraczków i temperaturę dysku).

(Rk Robson) #3

Dzięki bardzo przydatny program :smiley:

(Clubbasse207) #4

ale jest haczyk ! :stuck_out_tongue:

programy typu speedfan niezawsze są dokładne :stuck_out_tongue:

dlatego najlepiej sprawdzać jednak w biosie temperatury :slight_smile: no chyba że program działa poprawnie :stuck_out_tongue:

(Michal Kolatek) #5

A jak można włączyć SuperPI lub Orthosa w biosie? Temp mierzy się w idle i stresie.

rbs911 wiesz co robisz jak nie znasz tak podstawowych programów to ja nie rozumiem dlaczego bierzesz się za o/c. Zasilacz masz markowy?

Najlepiej to czujnik zew lub palec na radiator, wszystko może kłamać bios też.

Everest, Core Temp, program dodany do płyty (jeśli dali), jak masz płytę DFI smartgurdian.

(system) #6

hardware sensor monitor - co do podkręcania - najpierw lektura o temacie bo może być kolejny post , ale już z komputera kolegi z prośbą o pomoc bo komputer nie reaguje ... itd :slight_smile: , lektury w internecie jest tysiące.

(Remikk70) #7

Ale w biosie to sprawdzisz tylko na "sucho" przed startem systemu . Mały to ma sens.

(Rk Robson) #8

Znalazłem informacje jak podkręcić procesor w nowym "Pc format".

Na razie overclocking wynosi 5% dlatego zwiększyło mi to pc-ta o 100mhz

Korzystałem z programów : SpeedFan (do umiarkowania temperatury średnia wynosi 65`) oraz CPU-z 1.39. Zasilacz powinnien być markowy moc wynosi 480 W co do płyty głównej posiadam ASUSA P5PL2 więc program nadający się do tego to AiBooster ale ja zrobiłem to poprzez BIOSA. Sprawdziłem Max Bandwidha i dostosowałem pamięć ram. Taktowanie efektywne wynosi 533mhz dlatego potrzebny był mi miernik tem. po to żeby kontrolować temperaturę gdyby nagrzewał sie mocno i szybko powróciłbym

do wcześniejszej częstotliwości 2810ghz (teraz osiąga 2945ghz)

Jakieś komentarze mile widziane.... Jak się spali to już się nie odpali (podobno od 98` pali sie krzem w procku) :mrgreen:

Pozdrawiam :mrgreen: :mrgreen:

cpuqv0.png