Gdzie zainstalować linuksa?

Mam pytanie mam ubuntu 6.12! Mam pytanie na jakiej partycji zainstalować linuksa?? I czy trzeba tworzyć jakieś nowe partycje?? PROSZĘ O POMOC! !!

Nie ma możliwości, aby zainstalować Ubuntu na partycji windowsowej - przynajmniej nic o tym nie wiem :slight_smile:

Każdy Linux do działania potrzebuje 2 typów partycji - ext3 oraz linux-swap.

Na ext3 Linux przechowuje swoje dane, ustawienia itd. Natomiast linux-swap to partycja wymiany, gdzie umieszcza sobie w razie potrzeby programy, na które nie wystarcza mu RAMu.

Przy instalacji Ubuntu jest program do partycjonowania dysków, więc nie musisz mieć dodatkowych programów.

Polecam Ci utworzyć sobie 2x ext3 i 1x linux-swap, gdyż po stworzeniu partycji Ubuntu zapyta jak rozmieścić instalację (to ten punkt o montowaniu partycji) na pierwszej z ext3 umieść sobie / (partycję podstawową), na drugiej ext3 /home (katalogi do przechowywania plików użytkowników) oraz linux-swap jako swap. I te trzy partycje muszą być sformatowane ponownie.

Musisz sobie zapamiętać te wszystkie hda1 i tym podobne, bo właśnie są potrzebne przy montowaniu - również partycje windowsowe można zamontować - trzeba tylko wybrać partycję i zamontować jako /media/nazwa partycji(hda5, itp.)

Wbrew pozorom nie jest to trudne - trzeba tylko się skupić na tym, jak umieszczasz partycje, a napewno sobie poradzisz :slight_smile:

Linux potrzebuje do dzialania przynajmniej dwoch partycji z czego jedna to partycja wymiany swap a druga to partycja glowna z systemem z formatem plikow np.ext2, ext3, reiserfs. a z reszta co tu dlugo szukac. W tym vortalu masz przeciez demonstracje jak zainstalowac linuxa.

:arrow: klik