GeForce GTS 250 512 MB czy ATI Radeon HD4850 1 GB

Witam.

Właśnie kupuję nowy komputer (ponieważ mój stary ma już 7 lat :wink: ) i napotkałem na jeden problem.

Mianowicie chodzi o kartę graficzną. Po wielu poszukiwaniach natrafiłem na 2 modele, które mnie zainteresowały, a konkretnie GeForce GTS 250 i ATI Radeon HD4850. Z tego co czytałem w przedziale cenowym 300-380 zł (bo tylko taki mnie interesuje) są to najrozsądniejsze karty. I tu zaczyna się problem, ponieważ karty różnią się parametrami. W ogólnym rozrachunku ( biorąc pod uwagę taktowanie GPU, taktowanie shaderów, taktowanie pamięci) lepszy będzie GF GTS 250 lecz posiada on 512 MB pamięci, natomiast Radeon ma 1 GB pamięci, lecz większość parametrów ma słabsze (mam na myśli karty, które zaoferować mi może sklep w którym mam zamiar kupić komputer). Możecie te dwie karty porównać tu: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

Proszę o pomoc, bo mimo iż jestem dość zaawansowanym użytkownikiem, to mam z tym problem.

A może polecili byście inną kartę w tym przedziale cenowym? Dodam, że zależy mi na tym żeby śmigały na niej gry typu Wiedźmin 2, Assasin’s Creed, NFS Shift czy GTA IV.

Parametry mojego przyszłego PC’ta to najprawdopodobniej:

Procesor: AMD Athlon II X3 440 (3 rdzenie po 3 Ghz, możliwośc odblokowania 4)

Płyta główna: najprawdopodobniej jakiś ASUS bądź ASROCK (ASROCK podobno ostatnio się poprawił :wink: )

Pamięć RAM: KINGSTON 2GB DDR 3

Zasilacz: HEDY 450 W (ale może się zmienić)

A może macie sugestie co do reszty sprzętu? Może lepszy procesor albo zasilacz? Powiem tylko, że za powyższy zestaw w sklepie zażyczyli sobie 1050 zł. (bez karty graficznej). Na cały zestaw jestem w stanie wydać ok. 1400 zł. Proszę o pomoc i o szybkie odpowiedzi (oczywiście od osób, które wiedzą co piszą, bo dość mam ekspertów typu “eh… lol i żalll ty to lepiej w domu siedź, najlepsze są karty zintegrowane”). Pozdro i z góry dzięki.

procesor-plyta-ram-komputera-t412545.html w tym wątku kolega za podobny zestaw zapłaci ok. 750zł, nawet dokładając do zasilacza 100 zł (bo tyle mniej więcej kosztuje ten zaproponowany) to i tak wychodzi 200 zł różnicy. A za taką różnicę być może kupił byś phenoma x4 lub ciekawszą kartę, reasumując goście mają ceny z kosmosu. Co do grafik to tutaj masz testy http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=4 … tr_numer=3 , zobacz sobie podsumowanie.

Na allegro nie widziałem GTS250 poniżej 400.

Pamięć na karcie się przydaje, jak korzystasz z dużych rozdzielczości.

Mam GTS250 1GB, GTA4 na wysokich działa płynnie, Mafia 2 czy metro 2033 nie mają też problemów na wysokich, chociaż to też zależy od reszty komponentów.

Zamiast athlona brałbym dwurdzeniowego phenoma II. Zawsze możesz mieć tą szansę na odblokowanie, a procesory przyzwoite.

Od siebie: RADEON HD 4870 1GB

A, i na GTA4 będziesz musiał zaczekać aż będziesz miał 4GB ramu. Razem z systemem i paroma małymi ■■■■■ółkami w tle bierze 3-3.5GB ramu

Wiggly: Cena jaką podałem to cena razem z napędem dvd, obudową i dyskiem twardym a więc ogólnie cena jest niezła

jasiek: karta jaką polecasz niestety o prawie 100 zł przekracza mój limit więc odpada.

ogólnie chodzi mi o te 2 karty jak w temacie. to znaczy która lepsza? nad prockiem się jeszcze zastanowie. Karwowski, czyli gts 250 ogólnie sprawuje sie dobrze? jestes zadowolony? masz 1 gb na karcie czy 512 mb?

Dodane 05.09.2010 (N) 21:15

A, sorki dopiero teraz zauważyłem 1 GB. To w takim razie myślisz, że 512 się opłaca? Czy może lepiej Radeon? Zastrzegam że nie będę grał raczej na rozdziałce 1600x1200 Nie mam do tego monitora

Jeśli nie ma dużych różnic w cenie i nie planujesz zakupu większego monitora - bierz GTS250 - jest lepsze (niewiele) od 4850. 4870 zaś jest szybsze (znowu, wielkiej różnicy nie ma, a cenowo trochę już jest) od GTS250, ale za to już więcej trzeba dać.

Mam GTS250 i u mnie działa dobrze. Nie mam może wysokich fpsów na wysokich detalach w nowych produkcjach, jest coś koło 25-40, to jest dla mnie wystarczające i w pełni mnie zadowala.

Jest też kwestia sterowników. ATI ostatnio hardwarowo jest lepsze od nvidii, ale za to ze sterami jest daleko w Afryce. U nvidii co jakiś czas możesz liczyć na optymalizację rzędu 5%.

Karwowski, a powiedz mi jeszcze jak się sprawuje u Ciebie procek Athlona? Słyszałem, że się grzeją i że mają małą wydajność. Niektórzy polecają mi Pentium… Co myślisz? Pytam się, bo widzę, że się znasz i wiesz o czym mówisz.

Wiem, że to pytanie do Karwowskiego, więc najwyżej zignoruj moją wypowiedź.

Mam Phenoma X4 945, czyli całkiem wydajne bydle o TDP 95. Najwyższa temperatura 55 stopni podczas kilkugodzinnej “sesji” z Singularity. Najniższa jaką udało mi się zauważyć to 19 stopni (mierzone Core Tempem). Procek w zależności od stopnia wykorzystania automatycznie zmienia częstotliwość: 800 mhz w spoczynku, 3ghz pod obciążeniem, pomiędzy są jeszcze 2 wartości, ale nie pamiętam w tej chwili jakie. Więc mogę powiedzieć, że się nie grzeje, a i wydajność jest całkiem całkiem. Acha, korzystam z dołączonego chłodzenia.

HD 4850 i HD 4870 na Chłodzeniu Glacior nie doradził bym najgorszemu wrogowi,na tych kartach 90 stopni w stresie to standard,często bywa więcej.

Dodane 06.09.2010 (Pn) 21:00

Powiedz dlaczego ATI jest “ze sterami jest daleko w Afryce” ?,bardzo mnie to zaintrygowało te stwierdzenie,po drugie HD 4870 jest dużo wydajniejszy a nie tylko niewiele od GTS 250,niewielkie różnice w wydajności to są między GTS 250 a HD 4850

no w sumie to nie jestem co do tego taki pewien bo jednak biorąc pod uwagę parametry to wydaje mi się że różnice są raczej duże. ale może się mylę…

Twój procek to faktycznie bydle i żałuję, że mnie nie stać bo to procek raczej z górnej półki. a spotkał się ktoś kiedyś z tym prockiem który mi zaoferowano to znaczy AMD Athlon II X3 440? opłaca się go kupować czy polecilibyście coś innego? a może jakiś Intel. Procesor nie musi być z kosmosu ale taki żeby pociągnął razem z tym GTS 250 jakieś nowsze gry i programy. cena tak do 350 zł

Każdy wie ,wszyscy we wsi wiedzą że HD 4850 i GTS 250 to podobne karty(co test to różnica niewielka i w sumie raz wygrywa ta karta,raz ta),nie patrz na parametry tylko na rzeczywistą wydajność,bo architektury ATI i Nvidia to wogle co innego,bit ATI bitowi Nvidii nie równy i tak tyczy się także jednostek SP i tak dalej.

Co do procka to lepszym rozwiązaniem w tej cenie (wg. mnie oczywiście) jest Phenom II 550/555, Athlon X3 nie ma startu do tego Phenoma, dopiero X4 635 może jako tako konkurować z 550/555, w tych zadaniach gdzie możliwe jest wykorzystanie więcej niż 2 rdzeni, w grach dalej górą jest Phenom. Koszt i3 to wydatek rzędu 430-450 zł, wydajność zbliżona do Phenoma. Innym rozwiązaniem mogło by być kupno używki C2D E8400, ale nie zalecam takiego rozwiązania bo w ten sposób dosyć mocno ogranicza się możliwości rozbudowy sprzętu.

edit: W przypadku Phenoma X2 również możesz postarać się odblokować 2 rdzenie.

Czytając posta, musiałem się zarejestrować;

Przeglądałem forum, bo byłem ciekaw co się tu wypisuje, bo sam jestem zainteresowany kupnem kompa do ok 1500zł. To przeglądam różne fora w szukaniu ciekawych informacji:P

Po 1:

Proszę autora tematu na sprawdzenie tego linku http://pclab.pl/art40041-5.html

(testy procków); łatwo można się przekonać że athlon x3 jest szybszy w grach nad w.w polecanym phenomem x2 550/555. A jakby nie patrzeć jakaś szansa na x4 jest zawsze, a dużo czytałem że w GTAIV akurat rdzenie 3 wykorzysta i to w coraz nowszych tytułach tak będzie, więc imo 2 rdzenie to tylko dla bardzo budżetowych komputerów, gdzie niestety kasa się liczy-taka moja opinia, ale phenom x2 to akurat nie jest budżetówka, bo miałem na myśli zwykły athlon x2.

Po 2:

Jaki masz monitor?? Bo od tego zależy jaką wybrać, z tego co widzę mniej niż 1600

rozdz. Czy z dyskiem czy bez niego te 1400zł i jak z obudową?

Po 3:

To według mnie:

Procek: AMD ATHLON II X3 445 BOX / 3.1 GHz, AM3 285zł

Płyta Główna: ASROCK M3A770DE - AMD770, DDR3, PCI-E 16x, 3x PCi, S-AM3 229zł

Pamięć: DDR3 GOODRAM - 2 GB / 1333, CL9 149zł

Grafika: PCIex PALIT GF GTS 250 512 MB DDR3, 256 bit - NE3TS25EFHD52 385zł

Dysk: SAMSUNG 500 GB, 16 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - HD502HJ F3 155zł

Zasilacz: FORTRON FSP460-60GHN 80+ - 460 W, PFC, 25 dB 165zł

Obudowa: COOLER MASTER ELITE RC-330 - ATX, bez zasilacza, czarna 135zł

Razem 1503zł

Ceny według arest.pl sklep we wrocławiu, można wybrać inny zależności od cen i regionu gdzie się meiszka. Przekroczony budżet. Nie wiedziałem czy to ma być cały komp czy tylko nie które części, więc nie potrzebne skreślić. Athlon 445 bo cena spadła i jest akurat o 10zł tańszy niż 440. Płyta solidna, możliwości spore OC, i może obsłużyć procki do 140W, czyli po aktualizacja biosu w przyszłości można włożyć phenoma x6 bo ma 125w, Grafika razem z firmy gainward cena ta sama :/, a ceny 1GB są kosmiczne i nie opłacalne.radeon 4850 jest ok 30zł tańszy nawet w wersji 1GB. Dysk najszybszy aktualnie i w wiekszosci forum polecany. Zasilacz z wyższej półki, choć do najlepszych brakuje, a w cenie trzeba się zmieścic. Obudowa cooler’a (są różne wersje i to zalezy kto co lubi), recenzja: http://oclab.pl/arts/cooler-master-elite-330/5/ I nie zapomnieć dokupić przy najbliższej okazji kolejną kośc ramu. Goodram dobra i tania.

W grze GTAIV akurat 512MB czy 1GB na grafice jest różnica (osobiście nie grałem bo dopiero pod koniec miesiąca się przekonam) ale czytając strony pclaba i benchmarka to

sugeruje. Poza nią to tylko rozdzielczości powyżej 1680x1050, czyli fullhd będzie różnica w działaniu grafiki z 1GB.

A ja planuje kupić taki:

Procek: AMD ATHLON II X3 445 BOX / 3.1 GHz, AM3 285zł

Płyta Główna: ASROCK M3A770DE - AMD770, DDR3, PCI-E 16x, 3x PCi, S-AM3 229zł

Pamięć: DDR3 GOODRAM - 2 GB / 1333, CL9 149zł

Grafika: PCIex ASUS HD 5770 512 MB DDR5, 128 bit - EAH5770/2DI/512MD5 509zł

Zasilacz: FORTRON FSP500-60GHN 80+ - 500 W, PFC, 25 dB 185zł

Obudowa: COOLER MASTER ELITE RC-330 - ATX, bez zasilacza, czarna 135zł

Razem 1492zł

Procek też dodałem 445 bo na dzisiaj w tym sklepie cena niższa.

Radek chyba będzie z 1GB bo do końca miecha ceny spadna poniżej 600zł.

Pozdrawiam

sorka za jakiekolwiek błędy

Pomyliłeś tematy :slight_smile:

raczej chciałeś napisać tutaj:

zestaw-1500zl-t412469.html

Nie! Akurat ten miałem na myśli. Chodź tamten też przeglądałem. Ale według mnie autor podał cenę że próbuje złożyć coś do ok 1400zł i zapytał się co lepsze jest w wyborze grafiki.

I nie jest pewny co wybierze, to ja zasugerowałem, chodź temat jest pod wybór grafiki a nie reszty sprzętu. :slight_smile: Po prostu się rozpisałem. SRY :stuck_out_tongue:

Najwyżej autor zignoruje to co napisałem. Miałem napisać, że Athlon II 440/445 x3 jest dobrym wyborem, co akurat podając link do odpowiedniego tematu chciałem utwierdzić.

Akurat wersja GTS 250 jest dobrym wyborem, chodź też i drogim patrząc na cenę konkurenta(4850) a on jemu aż tak nie ustępuje. Chodź przyznać muszę że ok 10fps+ w nie których grach może się okazać bardziej pomocne. A że wyżej ktoś podał link który to potwierdza to akurat nie rozpisywałem się zbytnio na ten temat. Bardziej zależało mi żeby nie rezygnował z kupna Athlona x3 bo ktoś napisze, że nie wykorzysta lub nie ma sensu itp.

Pozdrawiam

A więc decyzja podjęta:

Procesor: AMD Athlon II X3 440

Grafika: GeForce GTS 250 512 MB

Mimo tego, że wiigly polecał Phenoma, to jednak przekonały mnie testy zamieszczone przez RedEvil oraz inne opinie, które znalazłem pod linkiem zamieszczonym przez niego, za co serdecznie mu dziękuję. Przekonała mnie również możliwość odblokowania 4 rdzenia (łatwiejsza niż w przypadku Phenoma), cena Athlona, mniejszy pobór mocy w spoczynku.

Co do grafiki przychyliłem się do opinii Karwowskiego, gdyż GeForce również miał lepsze wyniki w testach i wbrew niektórym opiniom jest on naprawdę niewiele droższy od Radeona (w moim przypadku różnica sięga 7 zł :slight_smile: )

Serdeczne dzięki za pomoc w wyborze sprzętu i wszystkie opinie. =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Temat uważam za zamknięty.

Pozdrawiam.

P.S.

Oczywiście w miarę możliwości będę się starał udzielać na forum i również pomagać innym użytkownikom.

A, i odpowiadając jeszcze na pytanie RedEvil: cena jaką podałem obejmuje cały zestaw razem z dyskiem twardym 250 GB (większy nie będzie mi potrzebny) i obudową MODECOM (bodajże za ok 75 zł ale wezmę chyba jakąś tańszą).

No to super, że kolejny użytkownik jest happy. Oczywiście tam gdzie 2 rdzenie to raczej górą phenom x2, ale jak sam wyczytałeś różnica jest spora, a komputer powinien być przyszłościowy. A to daje według mnie 3 rdzenie, dobre i to na początek:P

Pozdrawiam