Geil 800mhz 4x1gb - opłaca się?

Witam!

Posiadam w swoim PC takie ramy:

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/D … ,id,27986/

Chciałbym dokupić 2 gb, żeby mieć 4 :slight_smile: Zastanawiam się, czy warto wyłożyć to 160 zł i kupić te same kostki z w/w linku… Czy jest jakaś różnica w wydajności między 4x1gb, a 2x2gb ??

PS. Czy te pamięci radzą sobie w OC ?

Jak chcesz mieć 4GB RAM to musisz kupić nowego Windowsa wersję x64, bo standardowe 32 bitowe będą widzieć tylko 3,25GB RAM.

tak, w dual’u ramy pracują szybciej :slight_smile:

podaj jaką masz płytę główną

nie są beznadziejne ale najlepsze też nie :slight_smile:

PS. Jaki zasilacz(podaj markę i model)?

PS2. Jeśli masz system 32-bit to będzie widział tylko +/- 3.25GB ramu :wink:

Co do systemu to korzystam przemiennie z Ubuntu 8.10 x64 i z XP 32 bit… Czynności, które wymagają 4 gb ramu ( przede wszystkim rendering 3D ) wykonywałbym na linuxie, zaś na XP starczy mi to 3.25 GB. :slight_smile: Mam nadzieje, że nie będzie z tym problemów, ani żadnych artefaktów spowodowanych tym, że XP ma 32 bity ??

Płyta Główna: Gigabyte 965P-DS3

Zasilacz: Chieftec 450W

PS. Czy przy 4 kościach 1GB są bardzo duże straty wydajności w porównaniu do 2 kości 2GB ??

jakieś bardzo ogromne nie są ale trochę różnicy jest

nie, po prostu system będzie widział około 3.25GB ramu i to wszystko, żadnych artefaktów, błędów nie będzie :slight_smile:

o zasilacz się zapytałem żeby sprawdzić czy nie masz żadnego no-name :smiley:

a o płytę chodziło o ramy ale ok :slight_smile:

Gdzieś tam jeszcze słyszałem/czytałem, że przy 4 kościach osiąga się słabsze wyniki w O/C. Prawda to ?? :slight_smile:

pewnie dlatego że w Dual’u po prostu pamięci pracują szybciej i są lepsze do OC, a przy 4 już nie są tak szybkie jak w Dual’u :stuck_out_tongue:

jeśli już masz 2x1GB to już dokup dodatkowe 2x1GB, bo sprzedawanie tych które masz i kupowanie 2x2GB nie opłaca się :slight_smile:

co masz za procek?

E6600??

Tak, E6600, czemu pytasz ? :slight_smile:

EDIT: Przy 4x 1gb pamięci będą pracować ,w parach w dualu" według koloru slotów, prawda ??

możesz go podkrecic nawet powyżej 3.2GhZ :slight_smile:

nie jestem pewien, aczkolwiek mi się nie wydaje ze będą pracowały w dual’u :slight_smile:

To się zmartwiłem. Przyjmijmy, że to jest szkic slotów, a numerki to numerki kości pamięci:

| | | |

1 2 3 4

Mnie się wydawało, że kość nr 1 pracuje w dualu z nr 3, zaś kość nr 2 pracuje w dualu z nr 4 :slight_smile:

Ale skoro nie jesteś pewien, to może ktoś inny sie orientuje ?? :slight_smile:

Musiałbyś wyczytać to w dokumentacji płyty głównej. Ale powinno pracować w “parach w dualu” bo po to są oznaczone te sloty.

Jak jutro popołudniu będzie mi się chciało pobawić to wyciągnę z kompa żony na chwilkę 2x1 GB i dołożę do siebie i będzie 4x1 i zobaczymy co powie CPU-Z i Everest na temat ich pracy. Oraz zobaczymy wynik przed włożeniem i po włożeniu w 3d marku 2006.

Byłbym wdzięczny :slight_smile:

Jeszcze taka uwaga znaleziona na wikipedi

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

Ostatnie zdanie na temat pracy Dualu Parami - nawet o różnej wielkości pamięci.

Jeśli nie będziesz tych pamięci przetaktowywać, to się opłaca, ale 2x2GB (“kręcą” się słabo, jednak mają wystarczający zapas na temperaturę i zestarzenie oraz dobre timingi - standardowo, już przy nap. 2,1V).

Faktem, że Windows w wersji 32bit nie zobaczy całości nie przejmuj się, bo resztę skonsumuje płyta główna, (dokładnie, to BIOS przydzieli resztę na apreturę AGP (PCIe), TurboCache dla karty graficznej oraz bufory DMA.

Komputer zauważalnie przyspieszy.

Dodatkwą korzyścią z rozwiązania 2x2GB, będą dwa wolne złącza na dodatkową pamięć, gdy przesiądziesz się na system 64bit.

No to w takim razie musiałbym sprzedać te kostki co mam i kupić 2x2gb :confused: Więcej zachodu… szkoda, bo chiałem tylko dołożyć 2x1gb

Czyli wraz z dołożeniem ramu przyspieszy również karta graficzna :slight_smile: Ale czy takie wyraźne przyspieszenie kompa nastąpi wg Ciebie tylko przy ukladzie 2x 2GB ? Przy 4x1GB mogę nie zauważyć tak dużej różnicy ?

Sorki, że zadaje podobne pytania, ale chciałbym po prostu poznać opinię wielu osób,żeby dobrze wybrać :slight_smile:

Nie do końca. Jak Twoja karta obsługuje TurboCache to możesz pareset MB przydzielić z RAMów.

Moja karta to GF 8600GTS Gigabyte. W instrukcji, ani w na pudełku nic nie znalazłem na temat TurboCache, także obawiam się, że ona nie obsługuje tej technologii.

EDIT: Poczytałem trochę w necie i znalazłem opinie, że niektóre płyty główne nie radzą sobie przy wszystkich slotach zapełnionych :confused: Myślicie, że moja płyta sobie poradzi (Gigabyte 965P-DS3) ??

Jestem już po testach.

4x1 działają cały czas w dualu. Jednak system widzi tylko 3 GB. Zarówno XP SP 2 i Vista Ultimate (oba 32 bit). Wyniki w 3d Mark 05 - 11.7k - obojętnie czy 2 czy 3 GB ramu i obojętne czy na XP czy na Vista.

Tak więc więcej niż 2 GB nie ma sensu inwestować dopóki nie będziesz używał systemu 64bit.

aha, dzięki za fatygę :slight_smile:

Nie ma sprawy. Sam chciałem także się co nieco dowiedzieć. Lubię poszerzać swoją wiedzę na czymś co osobiście sprawdziłem, a nie tylko to o czym mówią inni lub np “gdybają” albo “myślą, że”.

Jak jeszcze będę miał czas to ewentualnie sprawdzę jak będzie się zachowywał komp przy 2x1 + 1, czyli prawdziwych fizycznych 3 GB. Czy 2x1 wyjdzie z pracy w dualu, czy będą sobie w nim dalej działać, a trzecia kość ponieważ jest w innym banku to będzie działać po swojemu. Zobaczymy jak wtedy komp się będzie zachowywał.

Ogólnie myślę, że wynik 3d marku nie jest w 100% adekwatny z tego co na prawdę będzie się działo przy tych 3 (4) GB. Na pewno 3 GB to zawsze o 1 GB więcej i wtedy komp mniej korzysta z najwolniejszego elementu jakim jest Dysk. Przy wymagających grach, albo przy programach wymagających dużo ramu na pewno odczujesz skok. Ale czy jest wart on wydawania aż tyle kasy (ok 100 zł)?