Gentoo bootloader instalacja


(Bart Miskiewicz) #1

Tak więc mam 3 partycje , sda1 gdzie jest Windows Vista , sda2 zwykla partycja ntfs poprostu na jakies dane , i sda3 ext3 na linuxa gdzie zainstalowalem Gentoo 2008 , po całej instalacji uruchamiam kompa i nic poprostu wczytuje sie windows nie ma wyboru systemu jak to mozliwe skoro zainstalowalem Gentoo tylko ze instalacja przebiegla z instalatora graficznego i pewnie trzeba zianstalowac bootloadera tylko jak to zrobic?? prosze nie dawajcie jakis linków do handbookow bo probowałem to z handbooka i jakis error wyskakiwał .... jest jakis prog np do wprowadzania wpisow np pracujac na windowsie zeby dodalo wpis z tej 3 partycji i mialbym wybor systemu podczas uruchamiania komputera?


(lukjac) #2

:arrow: http://pl.docs.pld-linux.org/bootloader_grub.html


(Kaka') #3

Pain4die ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.


(roobal) #4

Jeśli instalowałeś z LiveCD, wybierasz co chcesz instalować i masz do wyboru: Xserver, jakieś środowisko graficzne, Firefox i coś tam jeszcze już nie pamiętam dokładnie. Po instalacji z tego co pamiętam instalator pytał czy i gdzie zainstalować bootloader, może to przeoczyłeś.

Odpal LiveCD, zaloguj się na roota:

sudo su

Zamontuj partycję z Gentoo:

mount /dev/sda3 /mnt/gentoo

i resztę potrzebnych rzeczy:

mount -t proc none /mnt/gentoo/proc

mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev

Wchodzisz do systemu (Gentoo) przez chroot:

chroot /mnt/gentoo /bin/bash

env-update

source /etc/profile

export PS1="(chroot) $PS1"

Instalujesz GRUBa

emerge -a grub

Konfigurujesz odpowiednio plik grub.conf, czyli dodajesz wpisy odpowiedzialne za rozruch Windowsa i Gentoo, następnie tworzysz /etc/mtab aby system wiedział co masz zamontowane w danej chwili:

grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab

I na koniec już tylko:

grub-install

Lub robótka ręczna:

grub


grub> root (hd0,2)

grub> setup (hd0)

grub> quit


umount /mnt/gentoo/proc /mnt/gentoo/dev /mnt/gentoo


reboot

I musi działać!

Pozdrawiam!