Gentoo stage 3 z plyty live cd

Witam, mam pytanko dla fanów dystrybucji gentoo. Dysponuje plytka ktora nazywa sie gento 2006 live cd. Jest tam tez instalator, ktory moze zainstalowac gentoo od stage 3 (???). Jest dolaczony do gazetki, nic tam nie pisze o dlugotrwalej kompilacji i dostosowaniu gentoo do swoich potrzeb, a wiec to taka nieskrojona wersja? Full instal czy co?

Rozumiem ze taka wersja to po prostu wszystko wrzucone na dysk, bez pytan co zainstalowac a co nie? Jak to z tym jest? Czy instalujac tą wersje poznam korzysci plynące z gentoo czy raczej nie?

Jest to raczej podstawowa wersja. Instalator wrzuca na dysk to, co ma na płycie i to, co ładuje podczas uruchamiania live cd. Ma to same wady, m.in. prekompilowane jądro o nieziemskich rozmiarach etc. Poza tym nie wiesz tak naprawdę, co w zasadzie masz na dysku.

nie, tylko instalując w pełni dostosowany do własnych potrzeb (już nie musi być stage1, wystarczy przynajmniej stage3) system gentoo poznasz jego potencjał. A jest on olbrzymi. Poza tym, instalując tradycyjnym sposobem, już podczas tego procesu bardzo wiele się uczysz i w najdrobniejszym szczególe wiesz, na co się decydujesz i co instalujesz. Poznajesz także podstawowe prawa rządzące gentoo, a są one dość odmienne od tych, które rządzą innymi dystrybucjami. Choć trwa to bardzo długo i wymaga dużego samozaparcia i determinacji.

Poza tym nie polecam tego instalatora. Są z nim same problemy, zawiera bardzo wiele błędów. Nie znam jeszcze osoby, której udałoby się było zainstalowanie gentoo za pomocą tego badziewia…

zhao-zhuxi mi sie udalo wczoraj. Ale nie pytaj jak to dziala :frowning: wlasnie mi sie na domowym kompie robie emerge -e system. W sumie dobre to to jest ze system sie wlacza i tak potem trzeba to rekompilowac wszystko bo niektore rzeczy sie dziwnie sypia np Xy. Rowniez odradzam. Jak chcesz sie czegos nauczyc o linuksach i gentoo przejdz przez stara instalacje, wydrukuj sobie polskiego handbooka pod swoja architekture przeczytaj go raz na solo a potem wez i zacznij z nim instalowac. Wiele sie nauczysz.

Ale co konkretnie? Z instalatora? To miałeś naprawdę dużo szczęścia…

Masz na myśli ręczną? Jest to jedyna słuszna i sensowna.

Tia, tez mi sie tak wydaje. Trzy podejscia i za 3 przeszlo…

To jest normalny instalator najnowszej wersji. Zrobili go jako live cd, zeby podczas instalacji nie przerywac np. sufrowania po necie. Instalacja od stage 3 zajeła mi około…3 h i wszystko dziala. Jest tez oczywiscie opcja od stage 1.

Czyzby czas kompilacji diametralnie sie skrócił? :slight_smile: