GF 9800GTX+ i dziwne paski / kropki

Witam.

Mam problem z moja kartą graficzna GF 9800gtx+. Mianowicie na ekranie wyświetla paski i kropki, przez które nic praktycznie nie można przeczytać.

Windows w Menedżerze Urządzeń w zakładce owej karty graficznej wyświetla info o tym, że Windows zatrzymał to urządzenie przez problemy zgłoszone przez sterownik i kod błędu 43.

Podczas pracy kompa (niekoniecznie grania), komputer się zawiesza i pojawiają się te nieszczęsne kropki i paski. Po restarcie komputera kropki i paski czasem(!) znikają, a rozdzielczość ekranu zjeżdża do 800x600. Dziwne jest jednak to, że problem ten nie ma jakieś regularności.

Problem pojawił się 2 tygodnie temu. Ustąpił on wtedy po zainstalowaniu starszych sterowników (objawy były takie same jak teraz) do karty graficznej. Gry chodziły bez problemu, więc karta była często w stresie. Po 2 tygodniach problem wrócił (Sterowniki nie były aktualizowane).

Czasami po restarcie komputera problem znika na czas bliżej nieokreślony.

Czy to może być wina wirusa? Dodam tylko, że zdarza się iż paski pojawiają się już podczas ładowania BIOSu

Windows7 x64

GF 9800GTX+

AMD Phenom 9950

Asus M3-A32MVP

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Pokaż zdjęcie ekranu jak to wygląda. Praktycznie pewne jest, że karta graficzna do wymiany.

Na Print Screen’ie obraz wygląda normalnie.

Zdjęcie z cyfrówki:

http://h7.abload.de/img/dsc01478su1c.jpg

Dla pewności możesz zamontować inna grafikę np. pasującą od kolegi i zobaczyć czy chodzi o kartę.

A jaki masz zasilacz ?

Kiedyś miałem podobny problem z swoją starą grafiką Radeon 9250 każdy mi radził bym sprawdził grafikę i pamięć ram , ja zacząłem od sprawdzenia zasilacza i okazało się że to była winna zasilacza.

Sprawdź jak zasilacz trzyma napięcia.

Wina zasilacza? Proszę Cię… Sypie artefaktami od przegrzania pamięci.

Sp1n3r, powiedz jeszcze tylko, że to Gainward lub Palit to już będę pewien :wink:

Na innej grafice komp śmiga, ale test tego typu nie jest miarodajny. Teraz np. pisze tutaj na tej karcie co się tak chrzani i wszystko jest ok. Więc to, że działa na innej to też może być zbieg okoliczności.

Zasilacz to OCZ Stealth Xtreme 600W

Jeśli chodzi o napięcia (po lewej jakie powinno być, a po prawej jakie mam):

+3.3V / 3.26V

+5V / 4.95V

+12V / 12.22V

Więc wydaje mi się, że siłka jest ok.

Też mi się wydaje, że padła, ale jak padła to powinna być padnięta cały czas :stuck_out_tongue:

Asus :slight_smile: Ale to raczej nie wina temperatury, bo artefakty czasem wywala przy dopiero uruchmionej grafie (około 20 stopni ma w trakcie pierwszego rozruchu), a czasem w stresie, czyli ok. 75

Ja opisałem co było przyczyną u mnie i był to zasilacz na 100% wiem bo sam naprawiałem ten komputer. Komputer do dzisiaj działa

To odpal na jednej i drugiej 3dmarka i masz pewność. Dodatkowo możesz jeszcze podmienić jedną kartę z drugą w dwóch komputerach i wtedy puścić test, dla Twojego spokoju.

Wcale nie jest tak jak myślisz… W momencie gdy padała mi pierwsza 8800, pojawiały się szlaczki tylko od czasu do czasu, po paru minutach grania…

Dopiero po dwóch dniach grafika padła na tyle, by artefakty pojawiały się na post screenie lub w biosie.

Nie ma co się spierać. Grafika padła i tyle.

Co polecacie kupić wzamian 9800gtx+, żeby to wydajnościowo było mniej więcej to samo?

HD 4850 , 8800gts

O ile się nie mylę GTS250 to praktycznie ta sama karta.

Fakt, GTS250 to to samo :stuck_out_tongue:

A co myślicie o Radku HD 6670? Ma troche szybsze taktowania, ale tylko 128 bitowa magistrala. Nie wiem jak jest z taktowaniem shaderów d radku, bo nie mogę w internecie nic znaleźć na ten temat.

http://allegro.pl/asus-hd-6670-1024-mb- … 89246.html

beztytuurhj.jpg

I tak słabszy od HD 4850

Może i słabszy ale tylko o 1 fps, a o połowe mniej prądu żre niż 4850