GF8500 GT - działa tylko w trybie awaryjnym


(Sca_la) #1

Podczas grania w gry obraz w niektórych miejscach robi się fioletowy, a komputer się zacina. Po resecie w biosie są artefakty, a włączanie komputera zatrzymuje się na bootlogo. Jedynie co pomaga to wejście do trybu awaryjnego (działa prawidłowo) i usuniecie sterowników. Wtedy można włączyć komputer w normalnym trybie, ale bez jakichś rewelacji graficznych. Co ciekawe gdy komputer wyłączy się na jakiś czas to później artefakty znikają, komputer włącza się w normalnym trybie ze sterownikami i działa jakby nic nie się nie działo, ale po wejściu do gry i graniu od kilku do kilkunastu minut wszystko zaczyna się od nowa. Ktoś wie co to może być?

20110323230904.th.jpg


(Dimatheus) #2

Hej,

Wszystko wskazuje na to, że układ graficzny dość mocno się przegrzewa. Na początek więc warto by było porządnie przeczyścić komputer, by zapewnić mu lepsze chłodzenie. Sprawdź też, czy wentylatorek na karcie się kręci - oczywiście jeśli układ wyposażony jest w chłodzenie aktywne. Dodatkowo sprawdź temperatury układu graficznego zaraz po starcie systemu oraz w czasie obciążenia - pomoże w tym program GPU-Z.

PS. Jesteś pewien, że to, co pokazałeś z BIOS’u jest artefaktem - jak dla mnie troszkę to zbyt regularne i poukładane jak na błąd grafiki…

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #3

Komputer stoi wyczyszczony z otwartą budą. Ma chłodzenie pasywne. W stanie spoczynku karta ma około 67-69 stopni do 98 w stresie. 98 to max. jaki udało mi się uzyskać podczas grania zanim się zawiesił. Co do “PS” jak widzę te dziwne kropki (może i błąd grafiki), bo są one także podczas BIOS POST na logu AMI to wiem, że komputer muszę uruchamiać w trybie awaryjnym, żeby się Windows uruchomił.


(Dimatheus) #4

Hej,

Karta znajduje się więc na pograniczu spalenia się. Musisz przede wszystkim zadbać o lepsze chłodzenie.

:arrow: Czy z karty był usuwany kiedyś radiator? Jeśli tak, to czy nałożono nową pastę termo-przewodzącą?

:arrow: Może warto by zamontować na radiatorze karty jakiś wentylatorek, by pomagał w odprowadzaniu ciepła? Dodatkowo można pomóc w cyrkulacji powietrza w samej obudowie dodając wentylator odprowadzający ciepło w okolicach karty graficznej oraz drugi, na przedzie zasysający chłodniejsze powietrze do obudowy.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #5

Fabrycznie karta miała chłodzenie pasywne i od nowości nie była nawet wyjmowana z komputera.

Ogólnie co może być przyczyną tego nagłego przegrzewania? Przez cały cały okres używania tj. prawie 4 lata wszystko było w porządku aż do przedwczoraj.


(Dimatheus) #6

Hej,

I może w tym właśnie jest największy problem. Nie była wyjmowana, być może nie była też czyszczona, a i sama pasta termoprzewodząca na określoną skuteczność zmniejszającą się z upływem czasu. Osadzający się kurz może bardzo skutecznie ograniczyć możliwości oddawania ciepła przez radiator. W takim przypadku karta po prostu zaczyna się przegrzewać. Na początku więc warto porządnie ją przeczyścić, później uporządkować kable w obudowie, a jeśli to nie pomoże, to zamontować dodatkowe wentylatorki - pisałem o tym w poprzednim poście.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #7

Warto rozkręcić kartę, wyczyścić starą pastę i nałożyć nową? Warte to będzie zachodu? Wentylatorów nie mam już gdzie montować, a jedyny kabel który mógłby przeszkadzać to taśma od napędu, ale jest już ułożony w innym miejscu. Karta niestety nadal ma 76 stopni przy spoczynku :?


(Dimatheus) #8

Hej,

Według mnie tak. Chyba że wolisz wymienić kartę na nową.

Zawsze można wentylator zmontować na radiatorze karty graficznej. Robiłem kiedyś taki zabieg z kartą GF2, na której padł wentylator. Nie dało się dostać takiego samego, więc zmontowałem większy - po prostu na zwykły klej. Karta działała do czasu, aż padł cały komputer…

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #9

Dzięki chłopaki za pomoc. Obecnie rozwiązałem problem ustawiając jeden wentylator pod grafiką tak żeby powietrze leciało na radiator. Udało się zbić temperaturę do 61 stopni w stresie i komputer się już nie zacina :slight_smile:


(Dimatheus) #10

Hej,

Drobiazg. :slight_smile:

Grunt to umiejętność kombinowania i niekonwencjonalnego rozwiązywania problemów. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #11

Witam ponownie. Niestety nadal jest źle. Nurtowałem temat i mam pytanie czy to może być wina zasilacza, że karta nagle zaczęła się grzać i sypać.

obrazekvu.jpg

Dziwna wartość jest przy -12V. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie :?


(Dimatheus) #12

Hej,

Ogólnie rzecz ujmując jak najbardziej tak. Jeśli zasilacz nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy, może podwyższać napięcia, a to powoduje niestabilne działanie elektroniki i większe jej grzanie.

:arrow: Jaki zasilacz posiadasz i o jakiej mocy?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Sca_la) #13

Od nowości miałem Mode Com Feel III-350ATX 350W, który niestety pięknej grudniowej nocy odszedł w czasie spoczynku do krainy szczęśliwości :cry:

Wszystko na nim chodziło sprawnie i nie było, żadnych problemów przez 3.5 roku użytkowania.

Po naprawie dostałem komputer z nowym zasilaczem Tracer Highlander TRZ-403 400W i też nie było żadnych dziwnych przypadków, aż do tego czasu jak karta nagle zaczęła się przegrzewać ;( Zasilacz jest na gwarancji więc jeżeli to jego wina to mam jakieś szanse na wymianę?


(Dimatheus) #14

Hej,

Tracer to niestety nie jest firma, która robi markowe zasilacze.

A czy w międzyczasie nie dodałeś do komputera dodatkowego sprzętu?

Najlepiej byłoby posprawdzać podstawowe napięcia w czasie dużego obciążenia komputera przy pomocy miernika cyfrowego. Opisano to dokładnie tutaj. Dopiero po takim sprawdzeniu można myśleć o próbie reklamacji.

Pozdrawiam,

Dimatheus