Gigabyte, biose nie pozwala na oc. Ciagle restarty

Witam,

jestem posiadaczem płyty GigaByte GA-EP31-DS3L i procesora E5200. Chciałem troszkę podkręcić procesor więc zaktualizowałem biosa do najnowszej wersji, upewniłem się że chłodzenie dobrze działa na procesorze i że ogólnie sprzęt działa prawidłowo. Następnie wszedłem do biosa i spróbowałem przestawić FSB z 200 na chociaż 201Mhz. Niestety zmiana ta sprawia, że po zamknięciu biosa (z zapisaniem zmian) komputer restartuje się z 2-3razy po czym wraca do ustawień normalnych i działa już tak jak zwykle. Oczywiście temperatury są w normie, a używając programów do o/c z pod winy procesor mogę sobie spokojnie podkręcać. Czy ktoś wie o co może chodzić? Będę wdzięczny za każda pomoc.

P.S. Podniesienie napięcia w biosie nic nie daje. Przestawienie FSB chociaż o 1 mhz powoduje powrót do ustawień domyślnych. Inne rzeczy w biosie mogę zmieniać bez takich konsekwencji.

a reszta konfiguracji ?? jakie ramy ?? zaktualizuj bios płyty głównej…

a próbowałeś jakieś inne FSB? np. 210?

Czyżby dziurawe FSB?

Spróbuj, procesor powinien bez problemu ruszyć bez zmiany napięć.

pewnie plyta glowna nie wyrabia

Brawo, Gigabyte GA-EP31-DS3L nie wyrabia przy 201MHz, żartujesz sobie chyba… Spróbuj jeszcze zwiększyć dzielnik pamięci, jak nie pomoże testuj na innym biosie.

Jak już napisałem bios zaktualizowany.

Płyta wyrabia, ponieważ pod Windowsem i windowsowymi programami można FSB spokojnie kręcić. Zmiana napięcia nic nie daje. Próbowałem najróżniejszych FSB żeby wykluczyć problem dziury, ale cóż sytuacja wygląda tak że z pod windowsa można podkręcać częstotliwość a z pod biosa dokładnie tego samego się już zrobić nie da. Każda inna opcje mogę zmienić i jest ok. Tylko przy tej, chwile po zapisaniu zmian komp wyłącza się na parę sekund i robi z2 restarty. Potem powrót do ustawień normalnych. Czy jak dam screeny biosa i opcji jakie tam mam to będzie przydatne ?

Raczej nie, spróbuj na starszym biosie czy problem będzie występować.