Gigabyte GA-A320M-H i ram 3000MHz

(TheSlowik97) #5

Jest odczuwalna różnica w grach(te kilka klatek) lub przy renderingu filmów między ramem np. 2400MHz, a 2933MHz? Słyszałem, że teraz ma to znaczenie.

(TheSlowik97) #6

Mogę ewentualnie kupić 2667MHz i podkręcić. Płyta mi na to pozwoli?

(MeHowG) #7

Często spotykana opinia:
“For Ryzen CPUs, I recommend getting RAM from the memory support list provided by the manufacture of the motherboard. Ryzen has real issues with RAM compatibility”

Co do renderingu filmów to procesor robi różnicę, w grach bardziej karta graficzna i procesor…

(TheSlowik97) #8

Czyli nie ma różnicy czy kupię 2667Mhz, a 2933MHz. Chyba, że kupię 3000MHz i będzie działać z obniżonym taktowaniem, a tak to będę miał ram na dłużej. To pewnie przy następnej zmianie sprzętu ram mi zostanie.

(MeHowG) #9

RAM powinien być kompatybilny z procesorem i z płytą główną jeśli nie chcesz mieć komplikacji. Chcesz kupić 3k, kup, albo zadziała, albo będziesz się wnerwiał…

(TheSlowik97) #10

To dla pewności kupię HyperX Fury 8 GB, 2666MHz (HX426C16FB2/8). Przynajmniej wiem, że będzie działać, a jak coś to można podkręcić. Dzięki wielkie :).

(MeHowG) #11

Ok, ta pamięć jest na obu listach kompatybilności z natywnym taktowaniem.

(panicagaming) #12

Nie oszczędzaj na płycie głównej… Oszczędź trochę grosza kupując RX 580 8GB w miejsce GTX 1060, ktore mają identyczną wydajność, a RX ma więcej pamięci i jest tańszy. W miejsce tej szitowej płyty głównej kup jakieś przyzwoite MOBO na B450 jak ASRock B450M Pro4.

(TheSlowik97) #13

Generalnie to mógłbym kupić tego ASROCKa ale średnio z budżetem, a nie zależ mi na jakiejś pro płycie.

(panicagaming) #14

Na kupieniu biednej płyty głównej z 2 slotami RAM stracisz tyle samo co dołożysz do tej. Na wymianie RAMu z 8GB na 16GB stracisz sporo, minimalna płyta główna to wg mnie:

(TheSlowik97) #15

Nic nie stracę przy dołożeniu 8gb xD. Kaszę na wszystko trzeba wydać.

(panicagaming) #16

AAAA bo chcesz w jednej kości dać co jest bez sensu. Zmień GTX 1060 na RX 580 to oszczędzisz kaszę.

(Nameziss) #17

Kup jedną kość potem kupisz drugą :slight_smile: tu w fajnej cenie

Jeszcze dzisiaj xkom wysłał kody 20 zł poszukaj kodu :wink: to za 209 zł w świetnej cenie

(TheSlowik97) #18

Cały czas pisałem o zakupie dwóch kości. Ze względu na brak środków najpierw kupie jedną kość, a potem drugą :smiley: . Myślałem nad zakupem tej kości ale nie wiem czy będzie działać pod tą płytą. Ten Ram ma 3000MHz i nie wiem czy będzie działać w płycie, która obsługuje te 3000MHz ale OC po podkręceniu, a RAm ma tyle NATYWNIE, więc nie wiem czy zadziała.

(TheSlowik97) #19

Nie zmienię 1060 na 580, bo od dawna posiadam już GTXa :).

(panicagaming) #20

Masz Ryzen 1 serii żeby zaktualizować BIOS?

(TheSlowik97) #21

Mam Ryzena 5 2600.

(KubX93) #22

Mogę Ci zaproponować taki zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/5689a28d/

Kości ustawisz na profilu XMP i powinny hulać. MSI na stronie ma cały szereg G-Skilli w różnych konfiguracjach w liście kompatybilności dla tej płyty. Jeśli zostało Ci jeszcze trochę budżetu to można pomyśleć też o chłodzeniu, z BOXowym jest loteria ale z reguły wymiana na takiego choćby Fortisa 3 sporo Ci obniży temperatury na CPU :slight_smile:

(TheSlowik97) #23

Nie chcę wydawać, aż ponad 400zł na płytę główną. Gruby maks 350zł. Budżet mi na więcej nie pozwala.
Co do chłodzenia to pomyślę nad tym ale później. Najpierw chcę wszystko zakupić.

(TheSlowik97) #24

Co powiecie o ASRock A320M Pro4?

270zł to nie dużo i jest złącze M.2 x3 4 generacji :).