Gigabyte GA-M52L-S3P update biosu i obsługa phenoma II 955

Witam chciał bym przedstawić moją dość nietypową sprawę:

Jestem posiadaczem od dłuższego czasu płyty Gigabyte GA-M52L-S3P, obecnym procesorem jest Athlon X2 4000+ ale to nieważne.

Na stronie Producenta znalazłem iż po update biosu do rewizji F5 będę mógł wrzucić jeden z modeli Nowych phenomów II Link Tylko jest jeden mankament rewizja biosu F5 jest tylko dla płyt w wersji 1,2… Na wielu stronach znalazłem oferty biosu własnie f5 dla rewizji 1,0 i postanowiłem zaryzykować. Udało się (qflash) wszystko działa poprawnie ALC 883 sieciówka i cała reszta… Jednakże everest ultimate 5.50.2100 wykrywa southbridge jako nForce6100 a tu przecież zamontowano 5200LE… Z tego wszystkiego wyszło małe zamieszanie…

Znalazłem jeszcze taką informację z której wynika że chyba nie ma się czym martwić: Link

Teraz druga sprawa… Jak wynika z tabeli Link moja płyta właśnie na biosie f5 powinna obsłużyć Phemona II x4 955 rewizji C3 tego o TDP 95W…

Czy jest mi ktoś w stanie wyjaśnić dlaczego takiego samego phenoma też rewizji c3 o tdp 125 ta płyta już nie pociągnie (w tabeli producenta oznaczenie N/A)

Po trzecie skąd mam mieć pewność że dany phenom którego zamówię to będzie akurat ten ?! I jak się ma do tego to całe zamieszanie z biosem…

Ostatni problem od update biosu wiatrak od CPU chodzi non stop na maks obrotach (3k rpm) zaraz mi urwie uszy już nie wiem co mam z tym zrobić… Wcześniej tak nie było. Instalacja sterów do mostka p61/68 nic nie dała reset biosu ani zmiana ustawień co do wentylatorów też nic… ręce i nogi opadają…

Troszkę chaotycznie ale to taka nietypowa sprawa, która zdarzyła mi się po raz pierwszy.

Z powodu zbyt dużego poboru mocy. Chyba że po prostu przypadkiem pomineli ten model

Jeszcze jedno pytanie bo troszkę jest to dla mnie nie zrozumiałe.

Moja płyta obsługuję wraz podstawkę AM2+ (z urzędu, dawał to już bios f1) Teraz na stronie producenta jest notatka jesli wrzucisz CPU z AM2+ na AM2 to szyna ht zwolni z 3.0 (5xxxMHz) na 1.0(1xxxMHz)

Więc na tej płycie głównej jest ht3.0 czy 1.0 ?!

Sekcja zasilania płyty jest zaprojektowana pod proce z TDP max 95W, i z takim TDP zamawiaj.

1.0

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison … a_chipsets

nF od wer 7 mają HT 3.0

To że wiatrak ci cały czas świszczy to pewnie jakiś defekt przerabianego BIOS’u. Kup przejściówkę Molex -> 3/4PIN i regulator obrotów.

A teraz na koniec… Kupując tego phenoma z TDP 95W to chyba niewiele z niego wycisnę skoro sekcja zasilania jest taka “słaba”. Z obecnego Athlona 2,1GHz brisbane udało się na 2,9GHz ale on teoretycznie maks 75W pobierał… Czy przez to że htt w wersji 1.0 jest to dużo tracę na wydajności ?!

Wykopałem jeszcze na wiki że nie ma phenomów 955 z tdp 95w… ale ile w tym prawdy nie wiem… Spotkał się ktoś z takim którego poszukuje ?! klik

Przełącz sobie na angielską Wikipedię i już model 955 z TDP 95W zobaczysz. Po za tym czemu nie poszukałeś na stronie AMD?

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUResult.aspx

HT ma zerowy wpływ na wydajność.

freedom na tej stronie amd niema phenoma II X4 955 o tdp 95W :lol:

za to TU znalazłem że HDX955WFK4DGM będzie ok :smiley:

(PS nie ma go nigdzie… chyba trzeba się będzie poddać…)

Do oc nawet się nie przymierzaj, możesz dotknąć palcem sekcji zasilania kiedy 955 będzie pod obciążeniem. Zobaczysz w tedy jak mocno katowana jest płyta… ;]

No niestety nie mogę upolować takich proców których potrzebuje…

Jak myślicie lepiej postawić na phenoma II X3 720BE [2,8GHZ] (95W) z 6 mb l3 cache czy Athlona II x4 640 [3GHz] (95W i zero cache l3)

Ja obstawiam na korzyść phenoma czy się mylę?!

Reszta sprzętu to szf 500W GTX460 i 4gb DDR2 800

Athlon będzie miał przewagę w aplikacjach wielowątkowych które obsłużą 4 rdzenie chociaż mogę się mylić… Ogólnie procki 3 rdzeniowe to takie odpadki, więc i OC w przyszłości będzie gorsze… Ja bym obstawił na athlona… :wink:

Ja się głównie nastawiam na gry typu wiedźmin 2 crysis 2 itd… Komp posłuży mi maks 2 lata jeszcze…

poczytaj testy i zobacz który wydajniejszy :slight_smile:

Z tych dwóch procesorów Athlon zauważalnie lepszy.